bayamlik prensi

  • 247
  • 14
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

dark (dizi)

10 bölümlük mini dizi sanarak izlemeye başladığım, alman yapımı netflix dizisi.

görsel olarak şahane, color grading'de dirsek çürütüldüğü iphone ekranlarından bile belli oluyor. cast seçimi takdire şayan. iyi oyuncular seçilip, iyi yönetilmiş, post prodüksiyon aşamasında yerinde dokunuşlar yapılıp servis edilmiş bir dizi. sürükleyici ve nefes aldırmayan bir hikayesi var. 10 bölümü üst üste izleyebilirsiniz ve tavsiyem bu şekilde izlemeniz. müsait olduğunuz bir hafta sonunu bu diziye ayırabilirsiniz.

--- spoiler ---

ilk bölüm birinci dakikada, anlatıcı söze girdiği andan itibaren merak duygusu limit değerine ulaşıyor. son yıllarda izlediğim en sürükleyici, en gizemli iş olabilir. belki mini dizi sanarak izlediğim için tatmin olmamış olabilirim ama dizinin ilk 10 bölümünde hiçbir soru yanıtlanmıyor. tamam bu bölüm bazı şeyleri açıklayacaklar dediğim her bölümde yeni bir şeyler daha ekleniyor, ekleniyor, ekleniyor. umudum olan son bölüm de bu şekilde yeni soru işaretleri bırakıp bitiyor. sürükleyici bir senaryo ama iyi mi değil mi bu aşamada anlamak zor. beyin yakmaktan öte kavurduğu doğru ama bu kavrulmanın sebebi senaryonun iyi kurgulanmamış olması ve finalin lost gibi saçma sapan bir yere bağlanacak olması olabilir.

keyser söze'yi 15. dakikada gemideki işeme sahnesi ve kahve muhabbetinden teşhis etmiş, inception'da totemin topaç olmadığını saito'nun yaralandıktan sonra araçtan indirildiği sahnede anlamış, the game'i ikinci yarının başlarında çözmüş ben; bu dizinin 10 bölümünü ard arda izledim ve hiçbir çıkarım yapamadım. o derece beyin yakıyor. umarım her adım hesaplanarak atılmıştır ve finale kadar yapılan her hamle finalde altı dolu, mantıklı bir sebebe bağlanır.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
20.04.2018 02:01