bayermuhen

  • 1009
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

chevrolet impala

1960ta değil 1953 yılında üretilmeye başlanmıştır. halan da üretilmektedir. klasik otomobil seven insanlar tarafından 1958 ile 1972 yılları arasına üretilenler tercih edilir. zaten özgünlüğü de bu yıllar arasındadır. diğer modellerine benzer araç piyasada çoktur. ama bu modellerin hatları ve duruşu kendini belli eder. direksizler kısmen daha şık ve karizmatiktir. her model kendi arasında direkli, direksiz, tek kapı, çift kapı, düz ve ss olarak ayrılır. tam olarak kaç çeşidi bulunduğunu belirlemek gerçekten çok zordur.

1953 impala. 50'lerde üretilen çoğu otomobil gibi şişman, önde tek yuvarlak far var. benzeri pek çok otomobil var. özgün bir yönü yok. farların olduğu ön kısım fazla büyük ve yüksek.
önden

1954 impala. 53 modelden farklı olarak sinyal lambası küçültülüp sarı renk yapılmış. tavanın kupayla birleşim yeri ise 53 modeldeki gibi köşeli değil yuvarlak. tamponda da ufak tefek değişiklikler var.
önden

1955 impala. 54'ün biraz kilo vermiş versiyonu. kaput düzleştirilmiş. ön ızgara düzleştirilmiş. ön cam genişletilmiş ve arka teker üzerindeki şişiklik alınmış. 5-6 yılda geçirilecek evrim bir yılda geçirilmiş.
önden

1956 impala. işte bir önceki modelle uzaktan yakından alakası olmayan özel bir model. çok az sayıda üretilmiş bu 56 modelin resmini bulmak bile çok zordur. özel bir seri. bugün ki aston martin'leri andırıyor.
önden

1957 impala. 56 ile hiç alakası yok. 55 ve 54'ü andırıyor. arka görüntüsü yavaş yavaş impala özgünlüğünü oluşturmaya başlıyor. ama yine de çok şişko, biraz uzatılıp genişletilmesi lazım.
önden
arkadan

1958 impala. biraz basıklaşmış. önler uzun yıllar kullanılacak çift fara geçiyor (59 model hariç). 57nin kaputundaki ovallik alınmış. bir önceki modelde doksan derece olan ön camın açısı yataya yaklaşmış. arkada ise 66 yılına kadar kullanılacak üç adet yuvarlak far var ve 57'nin dik olan arka hatları 45 derece yatırılmış.
önden
arkadan

1959 impala. 59 yılına gelindiğinde gerçekten impala oluşuyor. uzun yıllar bu kasa tipinen vazgeçilmiyor. araç bu modelde özgünlüğü yakalıyor. arkadaki 45 derecelik hatlar birbiriyle birleşiyor.
önden
arkadan

1960 impala. ön kaputtaki ızgaralar bir daha kullanılmamak üzere kaldırılıyor. arka yine üç yuvarlak fara geçiyor. ön kısım daha küçük ama farlar daha büyük. tampon da karakterine sahip oluyor tam olarak.
önden
arkadan
arkada yedek lastikli modelleri de mevcut

1961 impala. önde ufak tefek değişiklikler var. farlarında üstünden çıkan bir hat arkaya kadar ilerliyor. arkadaki keskin pala hatları kaldırılıyor. plaka artık tamponun da altında.
önden
ss arkadan
arkadan

1962 impala. ilk defa farların etrafında dikdörtgen çerçeve kullanılıyor ve ön kısım yukarıdan itibaren öne doğru bayıltılıyor, şahin bakışı veriliyor. arka ise 65 yılına kadar çok az değişiklikle kullanılacak şeklini alıyor.
önden
arkadan önden ve yandan

1963 impala.ön kısım 62 ile hemen hemen aynı, sinyal lambası küçültülüyor sadece. arkada ise hatlar keskinleştiriliyor.
önden
arkadan
yine arkadan

1964 impala. ön kaput farların üst kısmından sonra aşağı kaydırılmış. ön sinyal ön tampona indirilmiş. arkada ise hatlar düzleştirilmiş ve ilk defa arka kısma geriye doğru şahin bakışlı açı verilmiş. bence chevy'nin en sıradan modeli bu olmuş.
önden
arkadan ve önden

1965 impala. çok karizmatik bir ön görünüş veriliyor araca. kaput ve yan tarafların son hali çok ilgi çekiyor ve ön ızgara orta kısımda sivriltiliyor. 70e kadar ön kısım pek değiştirilmeyecek. arkada ise bir önceki modelde geriye yatıklık bu sefer öne doğru oluyor. son defa yuvarlak far kullanılıyor. (68 hariç)
önden
arkadan
yine arkadan

1966 impala. arka farlar kare ama bir önceki modelin görüntüsünden eser yok. bu model pek tutulmayacak ve bir sonraki model 65'e benzetilecek tekrar. ön ise biraz daha düz. 66ının önüyle 65in arkasının kare farlı hali 67 olacak.
ön ve arkadan

1967 impala. en güzel duyguların modeli. supernatural bişi. arkada kare farlar kullanılmış ve ön sinyaller ilk defa farların kenarına, ön köşeye alınmış.
önden
arkadan

1968 impala. ön sivriltilip orta kısma ufak bir tampon yerleştirilmiş. arkadaki yuvarlak farlar tampona yerleştirilmiş.
önden
arkadan

1969 impala. araç gerçekten impala olmaktan çıkmış başka bir şeye benzemiş. bu haliyle impalanın özgünlüğünü yitirmiş olsa da çekici bir model olmuş. arka farlar ise yuvarlakla kare arasında bir şey olmuş.
önden
arkadan

1970 impala.arka farlar kare değil dikdörgen. ön ise daha çok 65e benziyor. artık impala impala değil. nerde o 60ların impalası.
önden
önden ve arkadan

devamını okuyayım »