baykustan evrilen yazar

  • 960
  • 10
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

26 ekim 1993 neşe alten öğretmenin şehit edilmesi

vay be , insan okuyunca ne kadar çok duygulanıyor. halk olarak ne çabuk unutuyoruz değilmi? acaba bir hdp li de okuduğunda rahatsız olup canı sıkılmaz mı ?
bu işi dinimiz açısından ele almak istiyorum.
allah'ın peygamberi hz. muhammed, okuma yazma bilen savaş esirlerine serbest kalma şartı olarak 10 kişiye okuma yazma öğretmelerini teklif ederdi.
10 müslüman'a okuma yazma öğreten müşrik serbest kalıyordu, öğretime bu kadar önem veren bir peygamber öğretmen'e ne kadar değer verir siz düşünün?? adam sana silah doğrultuyor canını almak için, onu canlı yakalıyorsun ve 10 kişiye okuma yazma öğretmesi karşılığında canını bağışlayıp serbest bırakacağının taahhütünü veriyorsun. anlayalımki dinimizde öğretmenler ne kadar değerli, ne kadar kıymetli! bu yüzden öğretmenlerimize daha nazik daha kibar davranalım, keşke 10 bin tl maaş alsınlar, bu insanlar, insanımız, insanlık ve ülkemiz için çok kiymetliler. o yüzden öğretmenler 3 ay yatıyor gibi başlıklar açmayalım artık ve bu başlıkları bir ilk olarak sözlüğe baskı yaparak, sansür'e uğratalım. öğretmenlerde çok kıymetli bir iş yaptıklarının farkında olarak bu işi yapmalılar pek tabiki! bunları dinimiz açısından öğretmenlere verilen değeri vurgulamak için yazdım. dinimiz açısından öğretmenler gerçekten kutsaldır. hanefi mezhebi kurucusu imamı azam ebu hanife, kendisine köpek ne zaman akıl baliğ olur sorusunu yönelten kişiye cevap verememiştir . bunun üzerine gider cevabını bir çingene vatandaş'a sorar. çingene; ya imam, bunu bilemeyecek ne var , bir köpek ayağını kaldırıp işemeye başladığında akıl baliğ olur diyerek cevaplar. imam o günden ömrünün sonuna kadar sadece bunu öğrettiği için o çingene ne zaman önünden geçiyor olsa ayağa kalkar, çingeneye saygı ve hürmet gösterirdi. islam dininin büyükleri için ne kadar önemli öğreten kişi! hey gidi neşe öğretmen o ve onun gibiler hakka bir şehit olarak yürüdü ve kabirleri cennet bahçelerinden bir bahçe, allah'ın laneti o ve onun gibi insanlık için değerli kişileri katledenlerin üzerine olsun.

devamını okuyayım »