bbhkeydefe

  • azimli
  • minyonların sevgilisi (48)
  • 1127
  • 20
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

16 ağustos 2014 manchester united swansea maçı

öncelikle van gaal'in 3-5-2'sinden kısaca bahsedeyim: premier lig gibi tempo'nun tavan yaptığı, oyunun genellikle oldukça hızlı oynandığı bir ligde üç stoperle oynamak büyük bir risk. özellikle kanatlarda ofansif bekler değil, geleneksel kanat oyuncuları oynatıldığında daha da büyük bir risk. orta sahasının defansif katkısı yetersiz bir takımda daha daha büyük bir risk. dolayısıyla bu taktiği cezalandıracak takımlar çok olacaktır.

diğer yandan, hücuma katılan oyuncu sayısının artması pas seçeneklerinin de artması demektir. bu da takımın organize olmasını kolaylaştırır, hücumda çeşitliliği arttırır. 3-5-2'de bunu layığıyla yapabilmek için topu oyuna sokan stoperlerin teknik kapasitesinin yüksek olması gerekir ki, united'ın sağ stoperinde oynayan jones ve solda oynaması gereken (fakat sakat olduğu için bugün oynayamayan) evans bu tanıma yeterince uyuyor.

gelgelelim, bugünkü swansea maçı'nda ideal united'ı izleyemedik, dolayısıyla 2-1'lik mağlubiyetin van gaal'in taktiksel hatası olduğunu söylemek için henüz erken. maçı vermelerinin en büyük nedeninin eksikler, hatta biraz daraltırsak blackett olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. az önce bahsettiğim evnas'ın sakat olması nedeniyle 94 doğumlu blackett'ın united'la çıktığı ilk resmi maçtı bu. tecrübesizliği çok göze battı. özellikle ikinci golde hakemin çaldığı faul düdüğünden hemen sonra topu aceleyle swansea'li oyunculara vermesi, swansea'nin hızlı atağa kalkmasına önayak olması üst seviye liglerde sıklıkla rastlanmayacak cinsten bir denyimsizlik örneğiydi.

united'ın bir diğer önemli eksiği de sağ kanattaydı. ki kanatların 3-5-2'deki önemi azımsanamayacak derecede büyüktür. valencia'nın sakat olduğu için, rafael'in bilmediğim bir nedenden ötürü oynamadığı sağ kanat, bir başka genç ve tecrübesiz oyuncuya, yine united'la ilk resmi maçına çıkan jesse lingard'a kaldı. bu da yetmezmiş gibi jesse lingard da maçın ilk dakikalarında sakatlandı.

bunların dışında, van persie zaten yok. orta sahanın en önemli oyuncularından carrick yoktu. ander herrera yine united'la ilk resmi maçına çıkan bir başka oyuncuydu. netice itibariyle hem kadro olarak, hem taktik olarak yeniden yapılanan bir takımın birçok eksikle çıktığı ilk maçtı bu. dolayısıyla united'ın performansına şaşırmamak gerekir. zamanla, eksikler giderildiğinde, oyuncular birbirlerini tanıyıp yeni taktiğe alıştıkça takım oturacak ve gerçek performansını gösterecektir. ilk yarının sonlarına doğru united ile ilgili net bir fikir söyleyebilecek kadar bilgi toplamış oluruz diyorum.

devamını okuyayım »
16.08.2014 17:21