begbick

  • 254
  • 15
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

tinder

arz talep eğrisi iyi yorumlandığında gayet verimli kullanılan program.

velhasıl bizim memlekette pek öyle olmuyor. türlü sebeplerden bir verimsizlik hakim. sebep erkeklerin agresif bir şekilde önüne geleni sağa atma eğilimleri. (bkz: nefes alsın yeter) mantaliteleri. öte yandan da her iki cinsiyet için de geçerli beklenti belirleyememe halleri. en basit haliyle şöyle de denilebilir: ilişki mi istiyoruz yoksa seks mi?

mesela doğru arz, doğru taleple eşleşmiyor. dolayısıyla özelinde ¨eşleştirme¨ derdiyle yazılmış program amacına ulaşmıyor. gözüme takılan birkaç klişeden bahsetmek zorundayım. (kadın kullanıcı olduğum için, erkek profillerini eleştirmek durumundayım. kadınlarınkine pek haim değilim. yanlız eğrinin bir tarafına yardımcı olsak diğer tarafı da kalkınır diye düşünüyoum. o yüzden devam ediciim)

en basitinden klasik önyargıarı bir kenara bırakmak lazım. tinder bir kerhane değil. orada takılan kadınlar da sermaye değil. seks istiyor olabilirsiniz ki çok doğal. karşınızdaki kadın da istiyor olabilir. ama nolur ilkel tarafınızla değil de bunu daha eğlenceli bir şekilde bunu talep edebilirsiniz. bu işin sonunda kadına ¨kezo¨ya da ¨kaşar¨ gibi anlamsız, güdük, denyo hakaretler ederek aslında kendi yetersizliğinizi aşağılmanızı engeller.

aslında ilk yapılması gereken kadın ya da erkek fark etmez beklentiyi belirlemek. ben mesela ilk cümleden derdinin seks olduğunu söyleyen erkekelere saygı duyuyorum. gerçi bunu daha çok yabancı erasmuslu dostlarımız yapıyorlar. ama en azından vakit kaybını gideriyor.

erkekler neden fazla rating almıyor sorusuna gelince: profil önemli arkadaşlar. dünyanın en yakışıklısı olmanıza gerek yok, ama ilk fotoğraf inanılmaz önemli. yakışıklılığa kasmayın, sevimli olun da demiyorum. ama samimi bir fotoğraf koyun. ve unutmayın yanınıza eklediğiniz her detay aslında sığındığınız dolayımlayıcınızdır. o yüzden dikkat edin. birkaç örnek vermek gerekirse: son model arabasını koyanlar, ilk intibası bence görgüsüz. yanında bir arkadaşıyla hatta kadın arkadaşıyla poz verenler. şansınız yok çünkü o fotoğrafta bazen hangisi sizsiniz o bile belli değil. hele annesiyle poz veren ya da bio kısmına annesiyle ilgili bir şeyler yazanlar var... ben genelde kaçıyorum, fazla odipal bir konu beni aşar diye. lüks tüketimle ilgili bir şeylerle (yat, kat, viski) koyanlar da ayrı mesele. çünkü içselleştirmemiş bir şey gibi duruyor tüm onlar. iğreti kalıyor. dolayısıyla derhal sola düşüyor. takım tutup da ilk fotoğrafını formasıyla, maçta orada burada çekip koyanlar: bu şimdi holigan tipli bir şeydir diye ben düşünmeden sola atıyorum. üstelik bilerek ya da bilmeyerek karşı takımızı tutan kadınları elemiş oluyorsunuz haberiniz olsun. evcil hayvanınızla sevişir mod koyduğunuz fotoğraflar da öyle. o hayvanı sevmeyen kadınları direkt elemiş oluyorsunuz aslında, hani fark etmediyseniz diye yazıyorum. bilerek yapıyorsanız güzel seçim. bir diğer konu mesleğiyle ilgili fotoğraf koyanlar... abi biz sizin üniformanızla ya da ameliyat masanızla mı muhabbet edicez? niye yapıyorsunuz bunu bize. ancak böyle pilot, doktor avcısı tiplere sağa düşersiniz. zaten hedef kitleniz odur: amenna. ama sonra maddi - manevi düdüklenince neden böyle diye sormamanız gerekir. halbuki profilinize ne yakışırdı şöyle samimi bir anınızda, hatta belki biraz da yaratıcı bir göz tarafından çekilmiş bir fotoğraf koymak! bir de şunu ekleyeyim, reklamcılar, sosyal medyacılar, kısaca kreatif bir şeyler yaptığını düşünüp uçuk kaçık fotoğraf koyanlar... siz de yaratıcı olmadığınız gibi affordable da değilsiniz. aynısı muhteşem çıplak kaslı vücudunu koyanlar için de öyle. fazla testesteron kokan fotoğraflar bunlar itiyorlar.

e geriye ne kaldı diye sormayın, daha seksi bir şeyler koyun. gösterin ama elletmeyin ne bileyim seksi olucaz diye oraya hayvan gibi bir vücut ya da erekte bir penis de koymayın. merak ettirin sadece ve makul olun ki gezinme ihtiyacı duyalım profilinizde. tarz önemli.

gelelim bio kısmına. her işin başı meslek tabi. oraya ¨kendi işinin patronu¨, ¨manager¨, ¨keyfinin kahyası¨ tadında şeyler yazanlar var. yazmadığınızı ummak istiyorum. neyse.

daha da kritik olan bence, nedenini bilmiyorum ama bazılarınızın adı tuhaf karakterlerden ötürü okunmuyor. ben öyle durumlarda ¨daha adını bile yazamamış at sola¨diyip bekleme yapmıyorum. hani farkınna değilseniz diye. isminizin fake bir şey olması da hiç çekici değil bu arada. tabi hedef kitlenize bağlı ama sizin bileceğiniz şey. bunca sanal bir ortamda hiçbir şeyini bilmiyorken (sapık mı? manyak mı? katil mi?) ben karşımdakinin en azından adını bilmekten yanayım.

şimdi ilk profili geçtik, oldu, çok merak ettik karşımızdaki yakışıklıyı, devamındaki fotoğraflara bakmak istedik. işte oralarda artık hobilerinizden mobilerinizden içerik yaratıp bir şeyler koyun. anlayalım biz de ortak mıyız, değil miyiz. ama fazla selfieli kendine güvenen fotoğraflar bir yerden sonra sıkıyor haberiniz olsun. samimiyet ya da en azından mistizm rocks!

en keyiflisi de ortak beğenilerimizin - hele de müzikle ilgili olanların - ortaklaşıyor olduğunu görmek. müzik önemli ya da takılmayı sevdiğim mekanları ortak ilgilerde görmek açıkçası tuhaf bir tanıdıklık hissi uyandırıyor. şu ana kadar iki sağlam date im oldu tinderdan ve bu dediğim hiç şaşmadı.

oldu da eşleştik. tamam, süper. öncelikle şunu belirtmek zorundayım, superlike diye bir şey çıkmış. mesela ben görüyorum ki beni superlike'lamışsın ve ben de kabul edip eşleşmişim. kadını - erkeği yok, istisnasız sen yazmak zorundasın. yazmazsan bence salaksın. niye superlike attın madem konuşmayacaktın.

öyle onulmaz bir çekicilik yoksa genelde konuşmayı başlatmak erkekten beklenir. neden bilmiyorum ama etrafımdaki diğer arkadaşlarım da bu görüşte. zaten eşleşip konuşmamak bir dert de neyse. asıl konu şu: nasıl muhabbeti başlatacaksınız? yabancı bir arkadaşım anlatmıştı bir seferinde: öyle klasik ¨slm, merhaba, naber?¨ gibi şeyler sıkıcılık belirtisi. zaten sonrasında da sahiden konu ilerlemiyor. onun yerine konu açabilecek bir laf atın. fotoğraflarında gördüğünüz bir detaya dair ya da öyle bir şey. mesela kedisiyle fotoğraf paylaşmışsa kedisinin adını sorun. ya da durduk yere en sevdiği yemeğin adı vs. karşı taraf şoka girer. egoyu megoyu bir kenara bırakıp konuşmaya başlar. guardını otomatik olarak indirmiş olursunuz daha da güzeli zekice bir şey yapıp seksi erkek bonuslarını toplamış olursunuz. kadınlar için de bu böyle ama onlarda konuya girme rating i daha düşük. çünkü zaten biliyor bir sürü eşleşme var (bağzı erkek arkadaşlar(!) daha fotoğrafa bile bakmaksızın herkesi sağa attığı için anlamsız bir eşitsizlik hakim bu konuda) birinden biri yazar. ne yoracak kendini ta ki sizin ¨o ¨olduğunuzu düşünene kadar.

devamını okuyayım »
16.02.2016 00:37