belespritribinebandim

  • iç güveysinden hallice (33)
  • 892
  • 16
  • 5
  • 0
  • dün

ikinci bahar

ahlaki bir duruşun cesaret ve düşünce gücüyle buluştuğu noktada alınan sorumlulukların insana ne büyüleyici neticeler getirdiğini abartı ve yapaylıktan uzak bir senaryoyla gözler önüne sermiş efsane dizidir.

mesela hikayenin en kilit ismi olan ulaş karakteri.. 16-17 yaşlarında bir serseri.. daha annesinin karnındayken babasının tekmelerine maruz kalmış ve bunu hiç bilmemiş, bilmediği bir baba kahramanını bilmediği gerçeklerden ötürü annesinin üstünde tutmuş bir erkek çocuğu ki aslında gücünü yine bütün antipatik ve sorumsuz hareketlerine rağmen kendisini aslanlar gibi silkeleyebilen annesinin varlığından alıyor. bir zamanların amerika rüyasına üvey baba dayağından kurtulmak isteyen sarı kafalı arkadaşıyla birlikte kapılmış durumda, zaferi kestirme yollardan arıyor, hırsızlık yapıyor, başını tefecilerle belaya sokuyor. kendisinden ve hayatından memnun değil, annesine ve ona tonla hayrı dokunmuş bıyık ustaya karşı hırçın ve gamsız davranmaya çalışması da bizzat kendisine duyduğu hoşnutsuzluktan kaynaklanıyor. olayların akışını etkileyen ilk adımı, arkadaşını eline düştüğü tefecilerden kurtarmak için kendisine ekmek kapısı açmış olan bıyık ustanın dükkanını soymak oluyor. çaldığı paralar, ali haydar'ın dükkan borçlarını kapatacak birikimi olduğu için işler sarpa sarıyor ve ekonomik bir darboğaza giriliyor. neriman hanım senetlerle ali haydar'ı tehdit ediyor, ya benimle evlenirsin ya da dükkanı can düşmanın vakkas'a peşkeş çekerim diyor. bütün ailesini ve ekmek kapısını düşünen ali haydar hayatının ikinci baharı olan kadından yani hanım'dan vazgeçiyor. ulaş annesinin dükkandan kovulmasına ve bıyık ustanın dükkanının elinden gidecek olmasına kendisinin sebep olduğunu görüyor ve arkadaşını kurtarmak zorunda kaldığından kimseye bahsetmeden polise teslim olup hapse girme sorumluluğunu alıyor. daha sonra işler bozuluyor ve ali haydar hanım ile evleniyor. bu noktadan sonra ulaş karakterinin, babasına ihanet edildiği duygusuna kapılarak annesine ve bıyık ustaya daha da bilendiğini, amerika sevdasının palazlandığını görüyoruz. daha sonra ali haydar'ın onu korumak isterken silahla vurulması (ki ozan güven'in şoka girme sahnesi olağanüstüydü), annesinin ulaş'a gerçek babasının aslında o kahramanlaştırdığı gibi bir adam olmadığını itiraf etmesi, ulaş'ın ertesi gün nihayet hayallerine doğru yol alacağı amerika yolcu gemisine binmekten son anda vazgeçmesi ve ali haydar'ı içten içe "baba" olarak bellediğini farketmesi, o aile için çırpınmaya başlaması, kendi hayatındaki aile-çocuk çatışmasının çözüm yollarını arşınladıkça başkalarının hayatındaki aile-çocuk sorunlarına da temas etmeye başlaması şeklinde devam eden olaylar silsilesinin ulaş karakterinin hayatına büyük bir huzur ve istikrar getirdiği gibi hazmetmeyi de öğrettiğini görüyoruz.

nerde şimdi böyle diziler; anca uzun uzun bakışsınlar, kofti repliklerle konuşsunlar, hiçbirimizin hayatında olmayan ve olmazken de mutlu olduğumuz hadiseleri bütün etik ve mantıksal çeperleri aşmak suretiyle önümüze sersinler, biraz sansasyon, güzel kızlar yakışıklı oğlanlar hoop bitti.

devamını okuyayım »
29.06.2015 13:28