belespritribinebandim

  • kızgın kumlardan serin sulara (13)
  • 874
  • 14
  • 4
  • 1
  • bugün

yavuz dizdar

toplumu genelgeçer bilgilerle suistimal etmeye meyilli tonla "uzmanın" cirit attığı tv dünyasında, amacı sadece halka faydalı bilgiler aşılamak maksadıyla işini yapmak olan prof.dr. kendileri. onkoloji uzmanı.
profesör olup da halinde tavrında, duruşunda bu derece mütevazilik ve maksadında ise sadece bilimi meslek ahlakıyla ortaya koymak olan pek az insan vardır.. yavuz dizdar da o kişilerden biri.

anlattığı birşey dikkatimi çekmişti. mecidiyeköy'de kuşların pislediği anlamsız bir bölge var. orada kedilere sucuklu makarna bırakırlarmış. kediler makarnayı yiyip sucukları bırakırmış. gerçekten bazen ordan geçerken bu tip kağıt tabak manzaralarına ben de şahit olurdum ama üzerine düşünme eğilimim olmamıştı hiç. sonrasında kedi beslemiş biri olarak çok iyi gözlemlediğim birşey vardı, isterse macar salamı olsun eğer bozuksa veya bir takım katkı maddeleri içeriyorsa kedim asla o yiyeceği yemezdi. eskiden kasaptan azar azar alınan ve çabuk tüketilen etlere ne oldu da haftalarca dolapta durup bozulmaz hale geldi? neden bütün etlerin rengi birbirine benzer oldu? yavuz bey sağolsunlar o programlarında beni bu hususta epey aydınlatmıştı. dün akşam da yoğurttan dem vurmuş işittiğime göre. bozulmayan yoğurtlar.. hala sütçüden süt alıp ev yoğurdu yapmayanlar varsa, yavaş yavaş ananeleri, anneleri dürtme vaktidir.

şöyle bir örnek verelim.
şurda da var..

devamını okuyayım »
29.07.2013 15:27