belgian waffle

  • azimli
  • kofti anarşist (187)
  • 2923
  • 3
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

jamie's italian

öncesinde lonra'da daha sonra da zorlu center'da gerceklestirdikleri tadım gününde deneyimleme fırsatı bulduğum restoran.

zorlu center subesi yemek acısından ele alacak olursak önce su gercekle baslayalım:
turk insanına italyan mutfagı sıradan ve turk mutfagından farksız geliyor. ayrıca ülkemde tazeyse taze, organikse organik herşeyin kralı var, akdeniz iklimi var, gelmişin bana fesleğen, roka, organik anlatıyosun.

yani sunulan seyin bize enteresan gelecek katma degeri yok diyebiliriz. gidince bu ne lan pizza bile yok demeyin adamın konseptinde yok malum sizin 1 saat 15 dakika içinde tıkınıp masayı bir sonrakine devretmenize kurulu sistemi var, o da doldurabilirse ancak...

bence bu jamie'nin burada lezzetinden öte sadece adı yürür gibi...zaten herifin her tarifi rezalet degil mi, adam tipten, mimikten yürümüş. iş yapar mı? yapar...

ülkemde kimler iş yapmadı, jamie mi yapmasın? ama eleman daha bu restorana daha adımını atmamış bile. garsona sordum jamie geldi mi diye, yok skype tan bize motivasyon konusması yaptı dedi.
baya ciddiye almış ki, 45. şubesini açan tantunici kıvamında şube açmış.

gelelim yemeğe, tadım gunleri oldugu icin menude cogu sey tukenmıstı ancak yedigim pirzola, lazanya, risotto topları ve kestane mantarı vasatı geçememişti.

servis, oldukca yavas ama bunu yenı olmalarına ve iyi niyetleriyle gölgelediklerini dusunuyorum.

ambians açısından mekan cok büyük ve 3 parca oldugu ıcin bölünmüs durumda.
ön bahce, ust kat ve giris katına bölünmesi zaten mekanın uzun vadede sadece dısarıdakı bahcesınde ıs yapacagının sınyalını veriyor.

özetle, jamie hoş gelmiş ama büyük beklentiyle gitmemek lazım, adam kitchenette, numnum veya kırıntı dan üst bir mutfak sunamamış. yol değiştirip gidilesi bir deneyim sunduğunu söyleyemem. ben çokta kolay beğenmem ama zorlu'ya bir tom's kitchen, eatly geliyorken jamie'ye uğrayacağımı zannetmiyorum.

denildiği gibi baslangıc + alkol + yemek alırsanız yaklasık adam bası 80-100 lira civarı verırsınız.
risotto 25-35, etler 40-55, baslangıclar 15-20 lira civari.
kadeh saraplar 17'den baslıyor, jamie kolay içimlik kendi organik şarabını da ithal edememiş sanırım, menüde yoktu.

uzun vadede orasının müşteri kitlesi öğlende plazacılar, diger saatlerde de arap turist olur görüşündeyim.
arada da bir jamie denesem diye gidenler bolca olur onun gazıyla dolarsa dolar ama uzun vadeli bir sadık müşteri döngüsü yakalayacak çapta bir menüsü yok. sonuçta avm makarnacısı olarak kalacak, ambiansı da zaten karşıdaki yeni yapılan inşaattam ibaret

jamie turkiye'ye geldiginde kebap işine girmesin yeter. ona dokunmasın lutfen.
"oh lovely kebab, lets add some ginger" der, cinayet çıkar.

edit: az daha yorum ekledim

devamını okuyayım »
28.10.2013 19:00