bellek read olamadi

  • 34
  • 0
  • 0
  • 0
  • 11 ay önce

playfair cipher

charles wheatstonem tarafından 1854 yılında bulunan blok şifreleme yöntemidir. basitçe anlatmak gerekirse 5x5 lik bir matrisimiz olduğunu varsayalım. (26 harf ingiliz alfabesi) isteğinize göre matrisin boyutunu ve içerdiği karakter miktarını arttırabilirsiniz. yalnızca karakterleri matrise oturtabileceğinize emin olun.
şifreleme yapmak için bir anahtar kelimeye vs. ihtiyacımız var. matrisin içerisine anahtar kelimemizi her harf sadece bir kez kullanılacak şekilde yazarız. alfabede geri kalan harfler ise rastgele olarak sıralanır. şu an ingiliz alfabesini kullandığımız için, 26 harfimiz var ama matrisimiz 25 harf alıyor. dolayısıyla 1 harf dışarıda kalacaktır. ben i ve j harfini aynı kutuya koyuyorum. karar size kalmış.
matrisimiz oluştu ve şifreleme yapmak için hazır.

şifrelencek olan metini 2 harf 2 harf ayırıyoruz ve bu harfleri şifrelemeye başlıyoruz.
-eğer bu 2 harf matrisde aynı kolonda ise hemen bir altlarındaki harfler benim orjinal harflerimin şifrelenmiş halidir.
-eğer bu iki harf aynı satırda ise hemen bir sağlarındaki harfler benim orjinal harflerimin şifrelenmiş halidir.
-eğer ki harflerim ne aynı kolonda ne de aynı satırda ise bu noktaları bir dikdörtgen - kare oluşturuyor gibi düşünüp dörtgenin ters köşesinde ki harfleri alıyoruz.
ayrıca şifrelerken dikkat etmemiz gereken noktalar var; mesela şifreleyeceğimiz metin "hello" ise harfleri şifrelemek için ayırdığımızda karşımıza he-ll-o şeklinde birşey çıkacaktır. "ll" şifrelenemeyeceği için araya bir "x" serpiştiriyoruz ve bu şekilde şifreliyoruz. he-lx-lo.
ya da şifreleyeceğimiz metinin harfleri 2'nin katı olmayabilir. mesela "world" o zaman tıpkı üstte olduğu gibi yalnız kalan harfin yanına "x" koyup bu şekilde şifreleriz yani "wo-rl-dx".

devamını okuyayım »