ben cok acilar cektim

  • 440
  • 4
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

the good place

the good place'in öğrettikleri:

1) çoğu şey anlamsızdır ve anlamsız olduğu için yaratılan anlamlı olan şeyler güzeldir.

sonsuzluğu kavrayamayız. evrenin işleyişini nasıl? kuantum nereden geliyor? varoluşun anlamını ne? evren neden var? neden varım? gibi soruların cevabını bilemeyiz. yaptığımız seçimlerimizin önemi olmasa da, ahlaken gerçekten mücadele edersek, acı çekersek, doğru olanı yapmaya karar verirsek; anlamsız olan evrende anlam oluşturabiliriz. gerçekliğin bütün sıradanlığı, kendi varlığımızın temelinde hissettiğimizde sıradanlıktan çıkacaktır. bu sebepten dolayı anlamı olan bir şey bulursak, sevecek ya da aşık olacak birini bulup ona anlam yüklersek mutlu oluyoruz.

2) iyilik, sadece iyi olduğu için yapılmalıdır.

karşılıksız iyilikler çevreyi güzelleştirir. fakat insanların iyilik yapmasında ki öncelikleri kendini kaliteli ve ahlaklı hissetmesi, çevresine yardımsever izlenim verme ihtiyacıdır. dünyada yapılan bağışların büyük çoğunluğu, yaptıkları bağışların nerede kullanıldığını dahi takip etmemektedir. iyilik yapmadan önce, kişisel çıkarlarını düşünmemelisin.

3) sonsuz mutluluk yoktur.

--- spoiler ---
tüm hazların ve tüm mutlu anların bir sonu vardır. bu sebeple iyi yer *, zannedildiği kadar iyi bir yer değil. iyi yerdekiler en üst olası gerçeklikte yaşadığından varlıkları garanti altındaydı. her olası şey o gerçeklikte mevcuttu. bu sebeple yaptıkları seçimler anlamsızdı. iyi yerde yaşayan insanlar sonsuz mutluluk olarak vadedilen yerden sıkıldı. bazı şeylerin anlamı olması için bitmesi gerekir. sonsuzluk bazı anlamları yok eder. karakterlerde bu sebepten dolayı yok olmayı tercih etti.
--- spoiler ---

devamını okuyayım »