ben senin bildigin yazarlardan degilim

  • azimli
  • hırçın golcü (264)
  • 1034
  • 8
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

çukur (dizi)

şimdi tek tek bakalım;

sezon finali spoiler

emrah, nazım, selim, medet kesin ölenler. medet ölmemiş olsa vartolu'nun yanında olurdu zaten. vartolu'nun bu kadar çökmesi ve tinerciye dönmesinde medet'in ölümünün de payı var o kesin.

bu arada emrah'a verilen tepkiler çok abartılıydı bence. ilk çıktığında iticiydi, karakterde klişe doluydu(klasik müzik seven psikopat) ama abartmaya da gerek yok. zamanla kendi için tutarlılığı ve karizması olan bir raya oturdu. zaten yan rol yani niye bu kadar coştular hollywood tarzı stilize bir kötü yan karaktere çözebilmiş değilim.

gelelim düğüne... şimdi herkesi öldü gibi gördük ama, aması şu ki karaca'nın celasun'a attığı bir zarf var. şayet bu karakterler ölecek olsa böyle bir sahne niye yazılmış olsun? sadece o kısım bende soru işareti yaratıyor. o sebebten kesin herkes öldü diyemiyorum. akşın ölüp celasun ve karaca kalmış olabilir mesela. o düğünden 1-2 kişi sağ çıkabilir yani az ihtimal değil.

ha 2 gelin ve sultan ana falan ölmüştür. onların bir işlevi kalmadı zaten.

mesela kemal ölmezse de iyi olur. dizi ikinci sezon daha sokak odaklı, underground, dipten yukarı çıkma hikayesi olacak. böyle bir hikayede kavgası, dövüşü, manyaklığı tutmuş biri ikame edilir. hem tanıdık yüz olduğu için güven de verir izleyiciye.

emmi - paşa - idris baba 3'lüsü... idris baba'yı diziden çıkarmak çok iddialı bir olay. hem karakter hem de ercan kesal ismi olarak. meliha mevzusu tam açıklığa kavuşmadı. öte yandan şunu farketmişsinizdir; finalde yamaç - vartolu - henüz bilmediğimiz x kişi, yeni bir idris - emmi - paşa 3'lüsünü sembolize etti. dolayısıyla bu 3'lünün ölmüş olması daha mantıklı. çukur'u kurtaracak ve yeniden kuracak olan sonda gördüğümüz yamaç - vartolu -x 3'lü ise, eskilerin hikayesinin bitmiş olması ve yamaç'ın gölge iktidardan çıkıp tamamen kendi hikayesini yazıyor olması lazım.

sena ve sadiş ölmez. dizinin finali sena - yamaç, vartolu - sadiş çukur'da yeniden dirliği düzeni kurup, mutlu mesut yaşarken biter heralde.

medet'i öldüren, sadiş'i kaçıran, düğünü tarayan, idris baba ve kardeşlerine pusu kuran psikopat kim olabilir? yeni işaretten yola çıkarsak, 3 nokta yok diğer işaretler birbirini kapatmış. yani koçovalılar yok, mahalle diye bir kavram bırakmamış(sokakta orospuların fink attığı, güvensiz bir yer) heralde çukur'dan çıkmış ama mevcut düzenin üstüne kurulmak yerine yıkmayı ve dağıtmayı seçmiş biri. cumali değildir heralde aq hangi psikopat bütün sülalesini katledebilir? kaldı ki cumali'nin çukur'dan bağımsız bu kadar büyük parası ve adamı olabilecek biri mi? bütün ailesini öldürecek bir karakter yaratmak fazla abartı olur. mesela selim'i az çok anladık derdi neydi nasıl bir sorunu vardı ama cumali böyle biri çıkarsa insani bir tarafı olmaz ve onu da açıklamak, seyirciye anlatmak çok zor olur. baykal falan da olmaz ayrıca. ne baykalı amq ayrık dişlerini sikeyim ben onun yeni ve iddialı bir isim olmalı kesinlikle. hep entrylerin sonlarına doğru böyle sinirlenmeye başlıyorum o yüzden güzel bir yaz mevsimi geçirmenizi temenni ediyor ve önümüzdeki sezona görüşürüz diyorum.

devamını okuyayım »
12.06.2018 02:11