ben size demistim

  • 1062
  • 2
  • 2
  • 0
  • geçen hafta

çocukluğun kapatılmamış hesapları

gece gece insanın aklına gelip moralini bozan anılardır. iki tanesi var ki, babamla ne kadar iyi geçinsem de asla ailemin herhangi bir ferdi kadar sevemeyeceğim olaylardır.

birincisi yaş 4, evde oyuncak arabalarımla oynuyorum. baba tam bir at yarışı tutkunu, cebinde ne varsa hiç umursamadan ganyana yatırıyor. anne bu durumdan çok rahatsız, yine şikayetçi bir şekilde kendi halinde söylenirken bir noktadan tartışma alevleniyor, anneyle baba boğuşmaya başlıyor. annenin bağırışı kulaklarımdan gitmezken baba bıçağı eline alıyor. biz ablayla beraber babamı annemin üzerine gitmemesi için durdurmaya çalışıyoruz. baba önce bizi odamıza kilitliyor, biz ablamla içeride birbirimize sokulmuş ağlarken içerden boğuşma sesleri geliyor. neyse ki anne biraz hırpalanmayla kurtuluyor, günlerce şokta kaldığımı hatırlıyorum.

ikincisi yaş 8 ya da 9, bir pazar gecesi evde oturuyoruz. abla lise yaşlarında bir genç kız, en geç 6-7 gibi geleceğini söyleyerek dışarı çıkmış ama gece yarısı hala evde değil. bir telaş, bir koşuşturmaca etraftaki herkese haber salınıyor, ablanın yakın arkadaşlarına ulaşılıyor, nerde olduğunu bilen yok. bir süre sonra ablanın nerde olduğunu haber alır almaz babam oraya gidiyor. biz anneyle sessizce evde beklerken dış kapı çalıyor, açıyoruz, asansörde bir çığlık kopuyor, yine bir boğuşma var. asansör duruyor, ablam ağlayarak ve çığlık atarak yerde sürükleniyor. babam montunu yırtmış, zorla evin içine sokup ölesiye dövmeye başlıyorlar ablamı. ne yapacağımı bilmiyorum, elini bize kaldırmamış anne bile ablaya vuruyor. sadece elim ayağım buz kesmiş bir şekilde olayın bitmesini bekliyorum. ben o gece şoktan ağlayamıyorum ama ablam uzunca bir süre kendine gelemiyor.

aslında şu anda şu fiziğimle babamdan hesap sormam hiç ama hiç zor değil fakat gerek yok, çünkü bunu yaparsam küçükkken içimden geçirdiğim " eğer baba olursam eşime ve çocuklarıma hiç el kaldırmayacağım" sözünü tutmayacağımı hatırlıyorum. babamdan bir farkım kalmayacağını da biliyorum. geçmişte kalan ve kapanmasını istesem de buna gerek olmayan bir hesapla yaşamaya devam ediyorum.

devamını okuyayım »
14.04.2012 03:40