ben buldum

  • 1334
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

özgecan aslan

kadın mücadelesinin içinde olan biri olarak, iki gün önce tanıdığım, birkaç kez selamlaştığım bir kadının spor salonunda tecavüze uğradığını öğrendim. olayın detaylarını henüz kendisi bana anlatmayı tercih etmediği için direk kendisinden değil yakın bir arkadaşından öğreniyorum. bugün telefon konuşmama şahit olan, benden yaşça büyük bir başka kadın arkadaşımla bu konuyu konuştum.
bu kadar sıkıştığım birkaç olay daha olmuştur ama bugünkü konuşma gerçekten sabrımı en çok zorladığım anlardan biriydi. çünkü bu konuda "normal" düşünmeyen biriyle konuşmanızın durağan geçmesi çok zor. üstelik karşınızdaki de bir kadınsa...

nereden biliyorsunuz öyle olduğunu ilk soruydu.
tahrik etmiş olabilir mi ikincisi.
peki bir yere kadar getirip sonra istemiyorum demek nedir?
ama zaten erkeklerin bu konuda bir sınırı yok, bunu bile bile tahrik ettiyse o da suçlu değil mi sence?
soyunma odasında olduysa duşta mıymış o sırada?

bakın, bu sorular bir kadının ağzından döküldü. ve gittiği yerler yarın, katledilmesinin üzerinden tam olarak 1 yıl geçmiş olacak olan özgecan için de söylenen/sorulan cümlelerin hemen hemen aynısı.

ahlak değerleriniz yerin dibine batsın. çünkü değer dediğiniz şeylerin tümü erkek şuuru ya da şuursuzluğuna göre oluşturulan şeyler. bir kadın otobüse dar, dekolteli kıyafetle binebilir. kadına dokunamazsın, gözünü dikip pis pis bakamazsın. bir kadın gece yalnız başına sokakta yürüyebilir, yolunu kesip organının varlığını ispatlayamazsın. bir kadın barda sarhoş olup kahkahalar atabilir, dans edebilir bu sana kur yaptığı, seni deliler gibi istediği anlamına gelmez dokunamazsın. bir kadın yalnız başına toplu taşıma aracına binebilir, karanlığa çekip sınırını öğretmeye çalışamazsın. bir kadın saat kaç olursa olsun yalnız başına spor salonunu da o salonun duşunu da kullanıyor olabilir faydalanamazsın. bir kadın evine erkek arkadaşlarını alıyor olabilir, sen istediğinde giremezsin. bir kadın seninle flört ediyor olabilir istemediği takdirde dokunamazsın. istemediğini söylediği anda zorlayamazsın. isterse o önündeki lanetli organın göbeğine değmiş olsun istemiyorum dediğinde o deliğe giremezsin. kadın senin önünde soyunup çırılçıplak kalsa dahi istemiyorum beyanını ilettiği anda bedenine elini süremezsin. evli de olsan dokunmanı istemediğinde eşine dokunamazsın. yolda yürürken onore edermiş gibi laf atamazsın. tüm bunları kendinde hak görüp şiddetle meşrulaştırmaya çalışamazsın.

ve siz diğer kadınlar, ahlak diye beyin bağı yaptığınız şeylerin nelere yol açtığını görmeyi reddederek insanlıktan çıkış tabelası görevi üstlendiğinizi fark edin artık. o ahlak sizin ahlakınız değil. ahlak, sizi kendinize aşağılattıran, o çok bayıldığınız başkalarının gözünde de kurallara uygun olarak değersizleştiren şey. ahlaksızlığı değil, ahlakın kime ve neye göre somutlandığını görün. özgecanın da katline sebep olan ahlaktır. çünkü bu toplumun ahlakı su götürmez bir gerçeklikle ikiyüzlüdür. çünkü özgecan da, benim tanıdığım diğer kadın da bir erkek tarafından korunmadan, geç bir saat olmasına rağmen evlerinde değillerdi. çünkü yalnız başına dışarıda olmaya kuyruk sallamak denir. ahlakınızdaki kuyruk sallama deyiminin varlığını ve anlamını sorgulayın, kimin kaçta nerede ne durumda olduğunu değil.

devamını okuyayım »
10.02.2016 04:04