benbirpipodegilim

  • 242
  • 0
  • 0
  • 0
  • 12 yıl önce

sen benim ikinci erkeğimsin

sadece resimlerine bakmak için aldığım, fakat poşetinden çıkarıp içini açınca tek bir fotoğraf bile ihtiva etmediğini görerek hüsrana uğradığım "journal of sex research" dergisinde geçen ay yayımlanan bir araştırmaya göre, kadınlar seviştikleri tüm erkeklere sen benim ikinci erkegimsin demeseler bile, cinsel partner sayısı konusunda erkeklere nazaran çok daha fazla yalan söylüyorlar; seks hayatları konusunda gerçekleri çarpıtmaya (veya saklamaya) çok daha meyilli oluyorlar.

1960'lardan beri yapılan kamuoyu araştırmalarında erkeklerin her zaman kadınlardan daha fazla kişiyle beraber olduklarını iddia ettikleri zaten biliniyor; ki bu da istatistiksel ve mantıksal olarak imkansız bir durum (a kişisi b kişisiyle sevişmişse, b kişisi de a kişisiyle sevişmiş demektir, ya ikisi de birbirinin partneridir, ya da ikisi de değildir.) mesela heteroseksüel ingiliz erkekleri hayatları boyunca ortalama olarak 13 kadınla seviştiklerini iddia ederlerken, ingiliz kadınları hayatlarında ortalama 9 kişiyle olduklarını söylüyorlar. bu uyumsuzluğun, bu tutarsızlığın uzun süre erkeklerin seks hayatlarını abartmalarından, gerçekte olduklarından daha fazla insanla beraber olduklarını iddia etmelerinden kaynaklandığı sanılırmış. fakat bu yaygın kanıya inanmakla yetinmeyen ve zaten seks konusunda bir deney yapmak için bahane arayan amerikalı bilimadamları "fırsat bu fırsat" diyerek kolları sıvamışlar, ve de gerçekte kimin (veya kimlerin) yalan söylediğini su yüzüne çıkarmak için şöyle bir deney hazırlamışlar:

18-25 yaşları arasındaki 200 heteroseksüel üniversite öğrencisi kız (ki çok ilginçtir, bu da tam benim icq white pages'deki arkadaş arama kriterlerime denk geliyor) 3 gruba ayrılmış. birinci gruba hem isimlerinin hem de beraber oldukları kişi sayısının sorulduğu yazılı bir anket verilmiş, ve cevaplarının araştırmacılar tarafından okunabileceği söylenmiş; ikinci gruptakiler aynı anketi anonim olarak cevaplamışlar. üçüncü gruptakilerin ise ellerine, kollarına ve boyunlarına elektrodlar bağlanmış ve de anketteki soruları cevaplarken bir yalan makinesine bağlı olacakları söylenmiş (ama aslında çalışan bir poligrafa bağlı değillermiş - yalancı bir yalan makinesi söz konusu). bu deney sonucunda anlaşılıyor ki kadınların cinsel partner sayıları hakkındaki söylemleri american pie 2(ki hayatta en sevdiğim 2. filmdir, american pie'dan sonra) filminden aşina olduğumuz rule of three'ye bağlı olmasa da çok şaşırtıcı: cevaplarının araştırmacılar tarafından okunacağını düşünen denekler ortalama 2.6 cinsel partnerleri olduğunu söylüyorlar, cevaplarının anonim olduğunu bilenler ortalama 3.4 kişiyle beraber olduklarını iddia ediyorlar (hatta bir denek "bugüne kadar tamı tamına 3.4 kişiyle seviştim" demiş, ona anlam veremedim), yalan makinesine bağlı olduğunu sananların ortalama partner sayısı ise 4.4'e çıkıyor. yani kadınlar verdikleri cevabın anonim olduğunu bilince ve tahminen daha dürüst olunca, ortalama partner sayısı da artıyor. eğer yalan söylerlerse yakalanacaklarını ve utanç verici bir duruma düşeceklerini düşündüklerinde ise (ki bu durumda daha da dürüst olmaları beklenir, çünkü yalan söylemenin götürüsü daha fazla), ortalama partner sayısı da daha yüksek çıkıyor. cevaplarının isimlerine birebir bağlanabileceği, fakat yalan söylerlerse yakalanma ihtimalleri olmayan senaryo da ise, ortalama partner sayısı çok daha aşağılarda (bir önceki senaryonun neredeyse yarısı seviyesinde) seyrediyor. öte yandan aynı deney erkekler üzerinde yapıldığında, toplam cinsel partner sayısı konusundaki iddialarda böyle şartlara bağlı bir oynama, bir tutarsızlık gözlemlenmiyor. yalan makinesine bağlı olduğunu sananlar ortalama 4, cevaplarının okunacağını düşünenler 3.7, anonim denekler ise 3.9 kişiyle seks yaptıklarını söylüyorlar.

velhasıl kelam, "kaç kişiyle oldun hayatta?" sorusuna verilen cevaplarda cinsiyetler arasında görülen tutarsızlığın sorumlusu kadınlarmış; daha doğrusu kadını cinselliğini saklamaya zorlayan, seksi utanç verici, zevk almaması gereken bir şeymiş gibi tanıtan, her istediğiyle yatıp kalkarsa çapkın değil orospu olarak görüleceğini söyleyen, cinselliğini doyasıya yaşasa da "masum" ve tecrübesiz gözükmesini öğütleyen, ve sen benim ikinci erkeğimsin cümlesini bir savunma mekanizması olarak kadının beynine kazıyan toplumsal baskılar ve beklentilermiş. kadınlar uçkurlarına düşkün bir görüntü çizmemeleri gerektiğini düşünüyorlar, seksi sadece evlilik veya uzun süreli ilişki bağlamında ve monogamik olarak düşündükleri izlenimini yaratma ihtiyacı duyuyorlar. sosyolok ecevit'ten bir alıntı yapmam gerekirse, "ne acı..."

neyse, erkekler sandığımız kadar yalancı değillermiş cinsel hayatları konusunda, çılgınlar gibi abartmıyorlarmış beraber oldukları insan sayısını. bu araştırmadan da böyle polyannavari bir sonuç çıkaralım, böyle teselli bulalım, ve aniden bitirelim bu sevimsiz entryi.

devamını okuyayım »