beni siz dedirttiniz

  • 142
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

saadet partisi

şimdi saadete de milli selamet partisi gibi anahtar parti benzetmesi yapılıyor. bir açıdan güzel ve haklı bir benzetme bu.

muhalefeti düşünüyorum, chp'yi, iyi parti (o zaman mhp'nin muhalif kesmiydi), hdp başkanlık seçimlerinde direk olarak yanyana gelmeseler de birbirini anlama ortak müşterekte buluşma havası oluşmaya başlamıştı. gerek bu partilerin erdoğan tarafından beraber anılmaktan korkması, gerekse bu ilkeleri aslında yeterince benimseyememiş olmaları bu bloğu da beraberlik ortamını da ortadan kaldırdı. bu bloğu yönlendirebilecek daha etkili bir siyasi figür olsaydı şu anki duruma göre çok daha farklı bir ortam olurdu.

saadet partisini romantize etmek istemiyorum. ancak şunu özellikle belirtmek gerekir ki kendi seleflerinin de katkısı olduğu bir yapıyı (kimlik siyasetini) değiştirebilecek düşünceleri savunuyorlar. bu şu anki siyasi ortamı değiştirebilecek tek tutum. günlük politikanın gözümüze perde çeken tartışmaları yerine ilkeler ve yapacaklarımız üzerinden konuşalım diyorlar. bunlar iktidarın en zayıf olduğu ve gündeme gelmemesi için sürekli suni gündem yarattığı konular (eğitim, ekonomi, hukuk). iyi parti bu konuda başta bir heyecan oluşturmuştu ancak o da chp gibi erdoğan'ın belirlediği gündemde sıkışıp kalan bunun dışına çıkamayan bir parti olarak kaldı.

bunları tüm muhalefet partilerinin ve insanların örnek alması lazım. saadet partisi bu yüzden tüm toplımda bir heyecan uyandırabiliyor. biz farkında olsak da olmasak da böyle bir değişimin ne kadar gerekli olduğu iyiden iyiye kendini göstermeye başlıyor. eski siyaset artık kazananı baştan belli olan bir oyun haline gelmeye başladı. bu zincir kırılana kadar olmaz dediğimiz şeyler olmaya devam edecek ve seyirci olarak kalmaya mahkum kalacağız. tabi iyi ihtimalle bu zincir er ya da geç kırılacak, bu ne kadar erken gerçekleşirse türkiye için o kadar iyi olacak.

bir de kötü ihtimal var...

devamını okuyayım »