benkerem

  • 348
  • 9
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

osman bey'in asıl adının ataman bey olması

başlığa reddiye yazan kişilere sormak isterim. reddiyede örnek olarak verdiğiniz sikkelere neden hiç bir tarihçi ulaşamıyor ya da sergilenmiyor acaba?
kaldı ki tüm yabancı kaynakları geçiyorum,;osman adına biz türklerden daha aşina olan al sana kaynak arap seyyah şihabettin bin fazlullah el ömeri nin eserinde yer alan "toman" ismi nereden çıkmıştır. koskoca seyyah osman yerine neden "toman" yazar? ayrıca mudurnu ve göynükte ki buralar osman gazinin ilk fethettiği yerlerdir 3 adet vakfıyede "toman bey" adı neden geçmektedir. son,örnek olarak selçuk bey müslümanlığa geçtiğinde oğullarına arap ve türk isimler vermişti. bir de oğuznamede kayıhan ın oğullarından birinin adı "toman"dır. buda toman ya da ataman veya osman adlarının nasıl ve ne şekilde kullanıldığına dair aslında bize çok güzel ipuçları vermektedir.
son not: osmanlı devletini kuranların kayı boyundan olmadığını halil inalcık hoca açıklamıştı. burada hala kayı diye lütfen yazmayın. oğuz türklerinde büyüyünce isim almanın olduğunu , hala anadoluda da devam eden en büyük oğula ata, ağa ön ismi verilmesini de dikkate aldığımızda osman adının kendisine sonradan yakıştırıldığını ve bunu kullandığını, böylede bir hikayenin sözlü kültürde anlatılageldiğini üst-üste eklersek nihai bir sonuca varmış oluruz. kaldı ki akademide de son bir kaç yılda bu konu ile ilgili makaleler bulunmaktadır. lütfen önce araştırın.

devamını okuyayım »