benzersizadam

  • 1240
  • 162
  • 69
  • 2
  • bugün

yurt dışından araç getirip türk plakası çıkartmak

sevgili okurlar,

her yerde mevcut olan bilgi kirliliği ve yetersiz bilgi sonrası böyle bir yazı kaleme almaya karar verdim. tam nokta atışı yaparak herkesin kafasındaki sorulara yanıt vereceğim.

öncelikle iki konu başlığı altında inceleyelim.

1) kimler araba getirebilir ya da arabayla yurt dışından girebilir ?

öncelikle türkiye'de yerleşik olanlar (son 6 aydır türkiye'de ikamet edenler) hiç bir şekilde araç getirip plaka çıkartamazlar. araç getirtebilmeniz için minimum 2 yıl yurtdışında bulunmanız gerekiyor. bu süreç kesintisiz olacak veyahut bu süre hesaplanırken başlangıç ve bitiş arasında 6 aydan fazla türkiye sınırları içerisinde olmamanız gerekiyor.

2) arabada aranılan özellikler nelerdir ?

burada tek şart var, model yılı. bu da yine 2 kategoriye ayrılıyor.

a) araç yaşı 3'ten büyük olmayacak : örneğin siz 3 yıldır yaşıyorsunuz ve bugün (30/04/2019) itibariyle bir araç aldınız. aracınızın trafiğe tescil tarihi 29/04/2016'dan eski olamaz.

b) aracın alındığı tarih itibariyle yaşı 3'ten büyük olmayacak : örneğin siz 20 yıldır yurtdışındasınız ve yaşadığınız ülkeye giriş tarihiniz 30/04/1999. bu durumda aracın trafiğe tescil tarihi 29/04/1996'dan eski olamaz.

şimdi bütün bu şartlara uyduktan sonra ne yapmak gerekiyor ? aracınızın faturası ruhsatı ve diğer tüm evraklarını toplayıp herhangi bir gümrük müdürlüğüne gidiyorsunuz. araç yeni bir araç ise (max 3 yaşında) gümrük vergisinden muafsınız. kdv+ötv+masraf ödeniyor. eğer eski bir araç ise yani b şıkkındaki durumu karşılıyor ise o zaman yukarıdaki masrafa ek olarak gümrük vergisi ödüyorsunuz.

bu vergi harç vs ödendikten sonra gümrük müdürlüğü size gümrük şahadetnamesi veriyor. bunun içerisinde aracın tüm yasal masraflarının ödendiği belirtiliyor. daha sonra araç için uygunluk belgesi düzenleniyor. (aracın özelliklerinin bulunduğu belge) evraklarınız (ruhsat fatura sigorta vs) yeminli tercümandan türkçeye çevriliyor ve notere gidip noterlik masrafı ödendikten sonra yeni plakanız ve ruhsatınız çıkartılıyor.

gerçekten değer mi ? eğer getirmek istediğiniz araç 3 yaşın üzerinde ise kesinlikle değmez.

bu başlığı niye açtım ? benim gibi kesin dönüş yapan arkadaşlar durduk yere arabayla gelme hayallerine girmesinler diye. yani bu şartlar dışında bir araç ülkeye sokmanız imkansızdır. bu bilgilerin tamamını 30 04 2019 tarihinde ankara gar gümrüğündeki görevli memur ve müdürlerden aldım.

o kafanızdaki soruyu bende az çok tahmin edebiliyorum. ne yani şimdi ülkeye klasik araç ithal edemeyecek miyiz ? evet edebilirsiniz ancak plaka çıkartamazsınız.

neyse umarım açıklayıcı olmuştur. eğer yine kafanızda bir soru olur ise mesaj kutum sizlerin emrindedir.

devamını okuyayım »