berfende

  • 1027
  • 31
  • 9
  • 1
  • bugün

annenin ölmesi

mart ayından nefret etme sebebidir.
doğa can bulurken yine, cemreler ardı ardına düşerken anneniz ölmüştür. ne çelişkidir ki çiçekler açarken, yapraklar yeşerirken, toprak tüm verimini sunmaya hazırken, sizin ait olduğunuz toprak ayaklarınızın altından kayıp gitmiştir. çevrenizdekiler kış bitti diye sevinirken, siz, bir yıl daha geçti ve mart geldi diye üzülürsünüz fark ettirmemeye çalışarak.

kabustur annenin ölmesi, bir çocuğun kaç yaşında olduğuna bakılmaksızın hem de, görebileceği en büyük kabus. beş yıl geçti üzerinden, bu martla beraber beş yıl dolacak ve ağrısı, sızısı her an içimde, içimizde. yapılan, yaşanılan herşey yarım, öyle bir boşluk ki kimsenin doldurmaya gücü yetmiyor ve aklı olan da bu boşluğu doldurmaya yeltenmiyor.

hiç geçmeyecek bir hastalığa yakalanmak gibi annenin ölmesi, ilacı yok, dermanı yok bu derdin. resimler, kalan bir kaç video kaydı bir işe yaramıyor, sadece pansuman işte birazcık, içinizdeki büyük yaraya. ayrıca o resimler, kayıtlar dünyanın en nadide nesnelerinden daha nadide, daha değerli bir hal alıyor sizin için. çünkü kaybolmaları durumunda tekrarları yok ve asla da olamayacak. bu bilinçle, normalde poponuzu kaldıramayacak kadar üşengeç iken, çantanızı alıp kaçan kapkaççının peşinden, bin kaplan gücüyle koşup yakalarsınız ve sizin, o humanistliğiyle övünen sizin elinizden zor alırlar hırsızı. çünkü çantanızın içinde cep telefonunuz vardır ve cep telefonunuzda da annenizin son görüntüleri.

dolu dizgin yaşarken, hayatı ve ölümü sorgulamaktır annenin ölmesi. durup bakarsınız geriye ve o andan itibaren hayatınız değişir, çünkü bu bize asla olmayacak sandığınız şeyler olabiliyor demektir. kabul etmeseniz de o zamana kadar, ölüm gerçektir ve gerçekten çok da acıtır. olgunlaşmak zorunda bırakıverir annenin ölmesi, çünkü bilirsiniz ki tarafından en çok sevildiğiniz ve her huyunuzla kabul edildiğiniz kişi yoktur artık, büyüme zamanı gelmiştir.

ailenize herşeyden daha çok bağlanma sebebidir annenin ölmesi. ondan geriye kalan çoğu şey ihtiyaçları olanlara dağıtılmıştır, onun için çok önemli ya da giydiğinde ona çok yakışan bir kaç parça saklanır elbette bir bohçanın içinde. ama ondan asıl olarak geriye kalan onu çok sevmiş ve hastalığında ona bebek gibi bakmış bir baba ve tüm çılgınlıklarını birebir anneden alan bir erkek kardeştir ki bazen abartarak titrersiniz üzerlerine. çünkü en büyük yadigar onlardır ve onlarladır tüm hatıralar, çünkü annenin gidişinden önce evinizdeki herşey dört kişiliktir, acılar da sevinçler de. şimdi geride kalan üç kişi bir araya geldiğinde en komik sohbetlerin kelimelerinde bile düğüm vardır, zaten sonunda biri dayanamaz ve bırakır gözyaşlarını, sonra da devamı gelir. çünkü bu üç kişinin en çok özlediği insan aynıdır.

eskiden diyalektiğe inanırken, şimdi rüyalara anlam yüklemek, ölümün sonrasındaki hayata inanmaktır annenin ölmesi. anneyi gördüğünüz her rüyayı bir işaret olarak algılamaktır ve tuhaf olan da bir şekilde doğru çıkmasıdır o işaretlerin. bilinçaltına hayret etmektir, çünkü anne hep en güzel, en neşeli hali ile hatırlanmaktadır. sanki o hastalık hiç kapınızdan içeri sinsice sızmamış ve aslında ölüm hiç yokmuş gibi...

ve tam da şimdi, anne olmak için sabırsızlanan benim için, küçük bir kız çocuğu hayalidir annenin ölmesi. tıpkı anneye benzeyen, onun gibi güzel yüzlü, onun gibi içten gülen bir kız çocuğu hayali. ona baktıkça annemi göreceğim, annemi hayal edeceğim ve ona, en az annem kadar iyi bir anne olmaya çalışacağım bir küçük kız. belki o bir nebze de olsa doldurur içimdeki derin boşluğu, belki de daha da kanatır. bilmiyorum. tek bildiğim, inandığım, orda bir yerlerde annemin de bizi, bizim onu özlediğimiz gibi çok özlediği.

devamını okuyayım »
21.03.2010 14:22