bestern

  • baldan tatlı (647)
  • 871
  • 37
  • 5
  • 0
  • 6 gün önce

m16 vs ak47

vietnam savaşında abd askerlerinin m16 larını bırakıp ak47 ile devam etmelerinin sebebi mühimmat sıkıntısı değil de toz ve kum nedeniyle m16 larda sık sık mekanizma kilitlenmesi yaşarken, ak47 lerin ise bırakın tozu toprağı, çamurun suyun içinden çıkarılsa bile mekanızmasında hiçbir sorun yaşanmayıp ateş etmeye devam etmesidir.

ak47 yi tasarlayan mihail kalaşnikov'a kalibresinin niye 7,65 olduğu sorulunca, mermi çekirdeğinin düşman askerini öldürmek yerine yaralamak için olduğunu söylemiştir. bu şekilde karşı taraftan bir asker yaralandığında arkadaşları ona yardım etmek zorunda kalacaklarını böylelikle bir kişi vurulunca en az 2 askerin çatışmadan düşeceğini yada yaralanan askerin çıkardığı feryadın yakın çevresindeki askerlerin moralini bozacağını açıklamıştır.

edit: @riot21 ve @mutercimbey uyarısıyla ak47 kalibresi 7,65 mm değil de 7,62 mm

edit 2: vietnm savaşında abd’li askerlerin kullanmış olduğu silah günümüzde son halini almış olan m16 değildi. çok yeni bir tasarım olan m16a1’i kullanmaya çalışıyordu abd askerleri ve bu nedenle bedelini binlerce amerikan genci canıyla ödedi. silah çok sık tutukluk yapıyordu. muharebe anında tutukluğun giderilmesi çok zordu.

mekanizma kolay tasarlanmamıştı. birçok amerikan askeri mekanizmayı tam anlamadığı için silahın bakımını yapamıyor, temizliğini yapamıyor buda birçok parçanın ölmesine, silahın işe yaramamasına sebep oluyordu. keza silahın bakım teçhizatı eksik üretildiği için birçok asker m14 teçhizatıyla bakım yapmaya çalışıyor buda problemlere sebep oluyordu. ancak 1970 yılında m16'lar kendi bakım kitleriyle üretilmeye başlandı.

bu bakımı daha zor hale getiren de m193 fişeğinde dupont ımr barutunun kullanılmasıydı. 7,62'lik silahlarda problem çıkarmayan bu barut gaz alığının yapısı nedeniyle daha küçük kalibreli bu silahta sıkça tıkanmalara ve problemlere neden oluyordu. fişeğin küresel barutla geliştirilmesi probleme bir nebze olsun çözüm üretse de özellikle temizlik kitinden yoksun bulunan 4 yılda birçok can kaybına sebep oldu.

silahın 20 mermi alan şarjörü yetersiz kalıyordu. bunun için 30 mermilik (şu anda da kullanılan) şarjörler geliştirildi.

ayrıca yalnızca vietnam değil diğer coğrafyalardan da olumsuz raporlar geliyordu. örneğin silah çöl şartlarında oldukça kısa menzilli, etkisiz ve problemliydi. mısırda yapılan bright star tatbikatına katılan birlikler, mısır ordusunda kullanılan ak-47 kalaşnikofları çok daha etkili bir silah olarak nitelendirmişlerdi. hatta çöl harekatlarında depolarda bekletilen 7,62'lik m14 silahlarını kullanmanın daha doğru olacağını düşünüyorlardı.

devamını okuyayım »
03.08.2018 20:59