better clown

  • 474
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

pavlov'un köpeği

(bkz: 2. dünya savaşı) sıralarında, ruslar gerek cephane sıkıntısı gerek tank, uçaksavar vb teçhizat bakımından, almanlardan hep bir adım geri kalmaktaydılar. alman tankları sanayileşmenin ve hitler ideolojisinin ışığında gelişerek öyle bir hal almışlardıki, rusların alman tanklarıyla boy ölçüşmesi, polonya süvarilerinin tanklara dört nala koşması gibi bir şeydi...

savaşın ilerleyen zamanlarında alman ordusu bu tanklarla rusyanın kalesi olan leningrad'a o kadar yaklaşmışlardıki, rus ordusu tanklarla baş edebilmek için pavlov'dan yardım almaya karar verdiler.

pavlov, dönemin klasik şartlanma alanında 1 numarasıydı. köpekler üzerinde denediği şartlanma deneyleri, dünya çapında büyük sükse yaratmıştı. pavlov kendisine gelen isteği çevirmedi ve hemen çalışmalara başladı. kendisi rus ordusundan 2 ay gibi bir süre istedi ve 2 ay sonunda, alman tanklarının korkulu rüyası olan "köpek takımını" yarattı.( köpek takımı adı benim yakıştırdığım bir tanımlamadır)

köpek takımı'na klasik şartlanma ile öğretilen olay ise şuydu;

pavlov günler boyunca köpekleri aç bıraktı ve belirli aralıklarla köpekleri kafeslerinden çıkarıp açık alana saldı. açık alanda bulunan tankların altında köpekler için leziz yemekler saklıydı. köpekler günlerce aç bırakılıp, tekrar açık alana salındıklarında, hemen tankların altına yemek var umuduyla koşar oldular. köpekler o kadar şartlanmıştılarki, yemek olsun veya olmasın serbest kaldıkları anda tankların altına koşar, ilk oralarda yemek arar oldular.

yazının devamı malum... aç bırakılan köpekleri savaş sahasında üzerlerine bomba bağlı olarak salan rus askerlerinin yapması gereken tek şey, köpekler alman tanklarının altına girip yemek umuduyla aranmaya başlarken bombaları patlatmaktı.

rus ordusu bu şekilde ne bir anti-tank rpg nede bir tank kullanarak, alman tanklarının leningrad'a ağır kayıplar vererek yaklaşmalırını sağlamıştır.

devamını okuyayım »
21.12.2012 14:11