betterdigtwo

  • hırçın golcü (272)
  • 872
  • 24
  • 9
  • 3
  • bugün

private tracker

nedir? neden tercih edilir? ihtiyaca yönelik olur mu? nasıl girilir? başlangıç için hangileri uygundur? kuralları nelerdir? nasıl üye kalınır? hesabı yükselme yolları nelerdir? gibi soruların cevaplarını betterdigtwo farkıyla aşağıda bulacağınız mevzu. bir nevi 101 dersi.

nedir?
kelime anlamı 'özel' olan, private adının hakkını verir şekilde özel hesapla girilen sitelere denir. müzik, film, dizi, anime, e-kitap gibi belirtli konulara yönelik olanların yanısıra genel içerikli olanları (her türlü içerikten ortaya karışık) çoğunluktadır. giriş için siteler üye alımlarını açarlar. (bkz: üye alımı açılan siteler) kimisinin alımları kapalı dense de genel olarak açıktır. (bkz: zamunda)(bkz: 7tor.org)(bkz: rutracker.org) her ay belirli bir gün açanlar da vardır. (bkz: audionews) bunun dışında davetiye yoluyla hesap edinirsiniz. davetiye gerektiren sitelerde bir tür parametre var. içerikleri genişledikçe ve kendilerine has bir üye profiline sahip oldukça üye alımları açılmıyor ve davetiye bulması da zorlaşıyor. ters orantı yani. public sitelerden farkı temelde hesap sahibi olmayı mecbur tutmasıdır. bu konunun detayına aşağıda gireceğiz. velhasıl, facebook twitter gibi isim ve şifreniz ile girersiniz.

neden tercih edilir?
public tracker'dan farklı olarak bu sunucularda eğer çok istisna bir site kullanmıyorsanız:
* hız daha fazla olur; site üyeleri ratio yükseltmek için upload kasmak isterler, böylelikle eski dosyaların dahi seedlerini genel sunuculara göre daha fazla bulabilirsiniz.
*aradığınız içerik için çeşit ve seçenek farkı olur; bir filmin veya dizinin genel sunuculardaki formatları sınırlıdır, normal bir gişe filminin 6-7 farklı sunumu karşınıza çıkarken private size 15-20 çeşit rip ve sunum çıkartır. boyutuna göre, çerçevesine göre, paket durumuna göre, rip grubuna göre ihtiyacınıza uygun olanı buradan seçersiniz.
*hit and run çok çok daha az olur, hız etkeninde bahsettiğimiz husus bu mevzuda da kendisini gösteriyor. indiren kaçıp gitmiyor, seed ediyor. girince siz de edersiniz, yok öyle kaçmak filan.
*sadece müzik, sadece film veya sadece grafik tasarım gibi üyelerinin yalnızca belirli bir alanda arama yaptığı ve içerik yüklediği ortamlar olabilmesi. bu tür siteler ayrıca alanında çok başarılı forumlara sahiptir. (bkz: audionews.org) (bkz: cgpeers.com) (bkz: redacted.ch)(bkz: horrorcharnel.org) bilgiyi bulmak, aradığınızın benzeri veya daha iyisini öğrenmek için bu sitelerde gezinmeniz yeterli olabilmektedir.
*dosyalar güvenlidir, benim private sisteme geçişimin en büyük sebebi budur, virus yönünden sıkıntı yaşamazsınız. oyunlarda, program repacklerinde, crack-keygen vs. dosyalarda çok acayip bir site kullanmıyorsanız şayet bir problem yaşamazsınız, problem varsa da üyeler yorumlarda yazar ki public sitelerde binlerce seed olan dosyalarda bile hiç yorum olmayabiliyor. yorum faktörü de güven anlamında önemli.

bunun ihtiyaca yönelik olanından var mı?
öncelikle ne konuda içerik aradığınız önemli. örneğin amacınız film indirmekse ve son çıkanlarla ilgileniyorsanız çok fazla seçenek var. fakat ana akım olmayan, belirli bir kitleye hitap eden filmlere ilgi duyuyorsanız mesela daha farklı siteler olacak.(bkz: cinemaz.to)(bkz: karagarga) konu ile hedefiniz sizi öncelik vereceğiniz sitelere yönlendirecek. public herhangi bir yerde bulamayacağınız kadar sheetmusic, sample, beat vs. içerik için audionews mesela benzersiz bir kaynaktır. bununla birlikte popüler dizi filmleri hızlı indireyim, kafama estiğinde eski dizileri de aktif bulayım, bana yeter diyorsanız iptorrents veya torrentday işinizi görecektir. haa bu işlerin piri broadcasthenet ve passthepopcorn.me siteleridir. ama başlangıçta tabi ki buralara davetiye bulmanız imkansızdır ki on yıl da arasanız bulacağınızın garantisini size kimse vermez.

ben hazırım, sign-up butonu da hazır mı?
private siteye girmenin üç yolu vardır.
*üye alımlarının herkese açılması: herhangi bir siteye girer gibi kaydolmanızda ülkeniz banlanmamışsa bir mahsur yoktur. sitelerin üye alımlarını şuradan veya üye alımı açılan siteler başlığından takip edebilirsiniz.
*davetiye: sağdan soldan site davetiyesi dilenerek bulabileceğiniz formül.
*irc/mirc: sitelerin chat kanallarından üye olmak için dilenebilirsiniz. size; torrent, ratio, seedbox, uploading, cross seed, client gibi p2p sistemine ilişkin kelimelerin anlamlarını ve sizde uyandırdığı hissi sorarlar, rahat olun. bilin.

önce hangisinden başlıyoruz?
şöyle ki bu sitelerde tutunmak her zaman kolay ve ulaşılabilir olmayabiliyor. girmesi ve tutunma kolaylığı açısından performansına göre en iyileri rutracker.org ve zamunda ikilisi. 7tor.org da vardı ama şimdilik askıda bekliyor kendisi. bunlarda ne ratio takan var ne upload bilmem ne. sitede olun yeter. içerik yönünden çok zengin ve güzeller. bunlar roman ve rus siteleri. daha başka alanlara yoğunlaşan siteler içinse başlangıç için torrenting.com ve torrentday önerilebilir. sonrasında bunların abisi iptorrents ile yola devam edebilirsiniz. bu sitelerde bonus sistemi ile upload kasabileceğiniz bilgisinin detayı aşağıda bir yerlerde olacak.
alanında tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilen siteler elbette var (bkz: one ring to rule them all) ama başlangıçta gerek davetiye bulması gerekse tutunmasıyla ilgili detaylara alışık olmadığınız için muhtemelen hesabınız patlayacaktır. bu yüzden kolay ve kullanışlı sitelerle başlamak en iyisi diyerek bu kısmı bitirelim.

kurallar... kurallar... neymiş bu yapısal kurallar?
her yerde olduğu gibi bu sitelerin de kendilerine ait kuralları olur.
*temel kural dosyaların tamamını indirmeden upload moduna geçemezsiniz. yani filanca bir filmi indirirken içindeki 50kb boyutundaki nfo dosyasını indirmediniz diye sizi upload yapıyor göstermez, leech tarafında burakır. der ki bak bunu halen indiriyorsun, bilgin olsun. tabi bu aşamadayken başka ortaklara (aynı dosyayı sizden başka indiren kişilere) de upload edebilir ve bunu upload hanenize yazdırabilirsiniz. site bu aşamada başka bir kural hatırlatır ve der ki eğer bu dosyayı upload modunda 72 saat (336 saat diyenleri de var) tutmazsan indirmeni kısıtlarız ve ceza yersin. süreyi tamamladıktan sonrası senin keyfine kalmış. sitenin ağzına laf vermemek için dosyanın tamamını indirip seeder tarafına geçin, leecher da çok uzun süre durmayın. haa gidip de ölmeden önce dinlenecek 1000 albüm benzeri bir dosyadan bi tanecik albüm indireceksen leecher kalmak kaderinde vardır. onu öylece bırakıp 1:1 upload ettikten sonra huzur içinde silebilirsiniz.
*sonrasında en genel kurallardan biri ratio tutturmaktır. yani upload/download oranınız 0,3 ün altına düşmeyecek. en popüler kural budur. bunu sağlamak için de en baba hile cross seeding çakallığıdır. yani a sitesinden indirdiğin dosyanın aynısı b sitesinde varsa dosyanın yönlendirmesini aynı yaparak b sitesinden de indirip client e torrenti eklediğinizde dosya download olmadan upload etmeye başlıyor. böylece hem bonus hem de upload kasabiliyorsunuz.
*daha sonra sitede aktif kalmak önemli, çoğu site 3 aydan uzun süre siteye girmeyenleri şutluyor, istersen 100gb upload yapmış ol, durum aynı.
*kullandığınız client önemli. genelde utorrent 2.2.1 sürümünü kullanmanızı isterler, ben de kullanıyorum, reklamsız ve hızlı. gayet güzel.
*dht konusu önemli. yani distributed hash table, yani sağa sola mavi boncuk dağıtmak. kullandığınız clientte böyle bir ayar bulunur. public siteler size bunu açmanızı salık verirken private olanlar der ki kapar mısın beybi? eğer bunu açarsanız 3. kişiler sizin üzerinizden indirme yapar ve bu sizin sitedeki upload oranlarınıza gram yansımaz. boş upload yapmış olursunuz.
*kimleri davet ettiğiniz önemli. iyi bir uploader olursanız elbet siz de bir gün invitation balonunda sıfırdan farklı rakamlar ve hatta sayılar görebilirsiniz. ama siteyi yol geçen hanına çevirmemek için bu davet ettiğiniz kişilerin indirme yükleme, site aklifliği, site kurallarına riayeti vs. konularda bilgileri sizden sorulur ve hatalarının bedelini siz ödemek zorunda kalabilirsiniz ve bu bedel hesabınızın kapanması ve hatta sitenin bağlı olduğu diğer sitelerdeki hesaplarınızın da banlanmasıyla sonuçlanabilir. bunu göz önüne alarak davet etmek gerek.

nasıl üye kalınır?
buraya kadar okuduysanız cevap az buçuk kafanızda canlanıyordur zaten. siteye ayda bir de olsa girin, indirdiğiniz dosyaları clientte tutun, uploader ekibine dahil olmak için başvurup sonra da sahte dosyalar yüklemeyin. bu yüzden ülkece engel yiyebiliyoruz. geçmişte örnekleri mevcut (bkz: hdbits).

hesabı yükseltme yolları nelerdir?
hesap başlangıçta newbie veya düz kullanıcı* olarak açılır. ilerlemesi için sizin upload yapmanız, sitede aktif olmanız; vaktiniz yok ama yüksekten bakma istiyorsanız da siteye bağış yapmanız gerekmektedir. yükselince geleceğiniz nihai konum power user olacaktır, bunun da genel avantajı davetiye kazanarak sitenin arka kapısından eşi dostu siteye sokmanıza, bonus veya upload birikiminize karşılık da sitede bulunmayan bir dosyayı (film, dizi, program, müzik albümü neyse o) talep etmenize olanak sağlar ki bu talep her zaman yerine gelecek diye bi şey de yok, premses değilsiniz sonuçta. uploaderlar da herkesi mutlu edemez, çünkü onlar da pizza değil. ama yeter bu kadar edebiyat yaptığımız. velhasıl, hesap yükseltmenizin pek bi esprisi yok ama yorumlarda, forumlarda, divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda nickinizin yanında power user yazması sizi daha iplenir bir kullanıcı konumuna getirir. bu da gurur okşar, kedi gibi mır mır gezersiniz ortalıkta.

evet, ders bitti. anlamayan, bir daha anlat diyen, soru sormak isteyen varsa google amcasının sakalından çeksin, istediğini orada bulacaktır. mesaj kutum herkese açık tabi.

devamını okuyayım »