bgb

  • 244
  • 6
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

inşaat mühendisliği

inşaat sektöründeki belki de en önemli yapı taşı olan mühendislik dalıdır. projelendirmesinden yapımına, denetimlerinden oturma izinlerine kadar her aşamasında bulunmaktadır. 3-4 katlı basit bir konut yapımında bile farklı aşamalarda en az 3 inşaat mühendisi gerekmektedir.

çok fazla mezun veriyor evet ama biraz kendini geliştirmiş olanlar için iş bulma konusunda zorluk yaşayacaklarını sanmıyorum.

ayrıca henüz öğrenciyken, meslek hayatına atıldıklarında sudan çıkmış balığa dönmek istemeyen arkadaşlar sektörel konularda faydalı konulara değinen inşaat mühendisliği paylaşımları yapan yerlerde gezinirlerse daha başarılı olacaklarına inanıyorum.

hangi üniversite olursa olsun okulda o kadar çok teorik bilgiye boğuluyoruz ki öğrenciyken biraz meraklı değilsek meslek hayatına atıldığımızda apışıp kalıyoruz.

eğitmek üzere yeni mezun mühendisleri işe alım gerçekten çok az. alanlar da genellikle diplomasına ihtiyacı olan yapı denetim firmaları oluyor ve belki çok farklı alanlarda daha başarılı olacak, büyük projelere imza atma potansiyeline sahip olan arkadaşlar körelmiş oluyor.

yapı denetim de bu işin en önemli parçalarından ama bu işi yapan firmalar gerçekten hakkını vererek yapmıyor.

devamını okuyayım »
14.06.2017 00:16