bi anlatabilsem dunya degisir valla bak

  • 225
  • 15
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

bakire olmayan kadınla evleneceklere tavsiyeler

klasik ekşi sözlük modernistleri ile çakma muhafazakarların bitmek bilmeyen tartışmalarının döndüğü en sağlam konulardan bir diğeri.

bir taraf bakireliğin, dünyanın hatta evrenin en önemli olayı olduğunu kanıtlamaya çalışırken diğer taraf da bunun zerre kadar öneminin olmadığını hatta olmazsa her şeyin çok daha iyi olacağı görüşünü kanıtlama derdinde. halbuki tamamen özel hayat ile ilgili, kişinin tıpkı yemek zevki, giyim zevki gibi özel takıntıları ya da seçimleri ile alakalıdır. bakireliğin önemli olmadığını düşünen biri özel olarak gidip öyle bir kadını bulabilir. aynı şekilde bunu herşeyin temeli olarak gören de çok arayıp bakire birini bulabilir. ikisini birbirine kırdırmaya ne gerek var? zaten mutlu olmaları için her ikisinin de kendileri gibi düşünen birilerini bulmaları gerekecek. peki başkalarına zararı olmayan,aynı şeyin doğruluğunu savunan iki insanın mutlu olmasında ne gibi bir sakınca var? bunların durumunu tartışmak neden bizim işimiz olsun ki?

bunlarla birlikte kim ne derse desin sırf doğa koşulları göz önünde bulundurulduğunda bile her daim dişinin bakireliği ya da seçeceği erkek her daim erkeğin seçiminden ya da bakirliğinden çok daha tartışılmış ya da bu noktaya çok daha önem yüklenmiştir. en basitinden izleyeceğiniz bir grup hayvanın çiftleşme belgeslinde bile ne demek istediğimi anlarsınız. yani tamam evleneceğim kadın eğer geçmişte cinsel birliktelik yaşamış ve ben bugün bu kadını seviyorsam elbette bunu hayati bir sorun haline getirmem lakin bunu haddinden fazla normalleştirip elinden gelse bakire olan kadını zorla ilişkiye sokacak olanları da nedense bir türlü anlayamıyorum. kadın ya da dişi bedeni, doğası, hayatı her yönü ile erkeğinkiden çok daha naif, kırılmaya müsait ya da özeldir. bu durumun din ya da belli bir kültür ile alakası yok. dünyanın her yerinde böyledir. (kadına hayvan muamelesi yapan dinlri ayrı tutuyorum) bu hali ile onun en az 'zarar görmüş' olanını seçmek aslında çoğu açıdan gayet mantıklı. ama dediğim gibi geçmişinde cinsellik tecrübesi var diye bir kadınla evlenilmez demek de aptallığın dik alası.

yani kısacası tamamen bizim kişisel tercihlerimizle, zevklerimiz ile alakalı bir durum. çok ciddi tartışma konusu yapmaya hiç gerek yok zira bazıları gibi vajina bekçisi değiliz biz. maalesef anadolu halkı olarak her konuda olduğu gibi bu nokta da farklılıklarımızı birbirimize karşı koz olarak kullanmaya çalışıyoruz ve beceremeyince de batıyoruz. başkaları çubuk ile yemek yiyerek dünya kültür haritasında kendine yer bulur biz ise bazı yemekleri elle yemeye çalışınca bunu medeniyet göstergesi olarak kullanıp birbirimizi kötülemeye çalışıyoruz. burada bir tarafımız görgüsüz doğulu diğer tarafımız ise batı özentisi oluyor. aynı şekilde dünyanın bin bir türlü bölgesinde cinsellikle ilgili bin bir türlü kural, örf adet varken biz dönüp bakire olmayan kadınla evlenilir mi mi konusunda sayfalarca yazıp öyle ya da böyle kendi düşüncemizi karşı tarafa kabul ettirmeye çalışıyoruz. burada da bir tarafımız gavat diğer taraf ise ilkel doğulu, gerici oluyor. aslında işin temelinde yatan tek şey 'farklı olana saygı'dan başka bir şey değil. bırakalım da insanlar hür iradeleri ile istediklerini seçip özgürce yaşasınlar. hayatın akışı, dünyanın, insanlığın ne tarafa doğru gittiği zaten apaçık ortada. bu durumda kim neyi seçerek yaşıyorsa elbette sonuçlarına katlanmakla sorumlu. medeniyet dediğimz şey de aynı şekilde özü itibari ile 'düşünceye saygı' mantığı üzerine kurulu. seçimlerimiz, somut yaşantımız sadece farklılıklarımızdır. herkes isteği gibi yaşasın, zamanla kimin daha doğru kimin yanlış olduğu zaten ortaya çıkar. şunu asla unutmamak gerekir; kendi inandığımız hayatı yaşamak yerine sürekli bizim gibi olmayanları bu inandığımız hayata uyarlamaya çalışıyorsak kuşkusuz aslında o hayata kendimiz de inanmıyoruz demektir.

devamını okuyayım »
26.03.2016 04:58