bi bok anlamadim

  • 198
  • 2
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

almanya'dan dönen gurbetçinin ibretlik hikayesi

6 yıl önce ülkeden ayrıldım. almanya'da yaşamıyorum, almanya'ya ayılıp bayılmıyorum da ama bu adamın yazdıklarını okudum şimdi. hassiktir oradan diyorum kendisine.

almanya'da çalışma şartları zorlaşmaya başladı diyor. türkiye'de çalışma şartları daha mı iyi almanya'dan? bizim ülkemizde bir çok insan çalışmayı, disiplini bilmiyor kardeşim. umrunda değil işin kalitesi. yapalım da olsun bitsin mantığı her yerde var. sokaktaki kaldırımdan, araba tamir atölyesindeki iş düzenine, devlet dairelerinden hastanelere kadar hepsinin ortak bir yönü var türkiye'de. işler baştan savma. mesela bir yol yenileniyor türkiye'de diyelim. adamlar işi bitirdikten sonra hala bekliyor vatandaş, ne zaman gerçekten çalışma bitirilecek diye. yapılan şeyler böyle eğreti, sanki bu geçici olarak yapılmış da, aslı bir süre sonra yapılacakmış gibi. almanya'daki çalışma şartları arkadaşa uymamış demek ki. almanya'da yaşayıp bir baltaya sap olamadığı için olabilir mi? türkiye'deymiş şimdi, eş dost bir şekilde tutunur hayata. kayrılırsa orada burada, iş bile yapar. almanya'da ise tanıdık yok tabi. emeğin ile para kazanma şansın var ama emek kimin umrunda. işimiz gücümüz kolaydan para kazanmak.

türkçesini çok ilerletmiş. tebrik ederim. umarım bundan sonra hayatında almanca konuşmak zorunda falan kalmaz hiç. gelenek göreneklerini de öğrenmiş, ondan iyisi yok ha artık. vizyonuna sıçtımının hıyarı.

sağlık sistemi türkiye'de daha iyimiş. sosyal devlet olarak karşılaştırmak bile istemiyorum almanya'yı türkiye ile. sağlık sistemi sosyal devlet sistem ile nasıl entegre olarak çalışıyor, gitsin öğrensin. almanya'da hastanelerde neden kuyruk yok, neden hastalar kapılarda yığılmıyor birazcık düşün yahu.

sen onca sene almanya'da yaşa, kabuğundan çıkma, entegrasyonu e'si olmasın sende, sonra almanya'dan şikayet et. sahilde yürüyüp, topunu oynuyormuş burada. aynen devam koç..

devamını okuyayım »
15.12.2016 15:20