bicaresibulunurelbet

  • 19
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

tez danışmanı

kimisi insanı vezir eder, kimisi ise rezil...

ders donemlerindeyken kimsenin danışmanı ile iyi olmadığı kadar iyiydik. neredeyse her akşam dışarda kahve içmeler,alışverişler, karşılıklı hediyeler, kışın sinema seansları, baharda piknik, kongreler, bildiri hazırlayıp uluslararası birçok yayına makale olarak yayınlamak vs... birçok şey paylaşıldı karşılıklı olarak. kendim de elimden gelen özveriyi her zaman gösterdim, çünkü bolumumu, araştırmayı üretmeyi,danismanimi ve o zaman yaşadığım şehri çok seviyordum. herşey bana ayrı bir mutluluk ve enerji veriyordu. gel zaman git zaman tez önerisine geldik. en başından tez konum kafamda belliydi ancak literatür+ alan çalışması şeklinde planlamistim. istanbul'a döneceğim için alan çalışmamı da burada yapmak üzere tez önerimi hazırladım. defalarca reddetti. o şehirde yapmam için. ben de defalarca izah ettim ama kabul ettiremedim. bu şekilde bir serüvene başlamış oldum. ilk sene literatür çalışması ve alan çalışması arasındaydim. işsiz olmamdan mütevellit aldığım kyk kredisinin yarısından çoğu şehirlerarası yol,otel ve orada yeme içme parasına, kalanı da borca gidiyordu.
ha ne oldu? defalarca gittiğim alan çalışmasından hep elim boş döndüm. randevu verildi, gittiğimde kimse yoktu. aylarca bu şekilde devam etti. her defasında yardimci olmasını rica ettim ancak olmadı. sözler verildi ama tutulmadı.
sonra hayat başka yerlere savurdu. hiç dusunmedigimiz, ummadigimiz bir zaman-mekan aralığında idim. okulmus, gezmekmis, kişisel zevklermis anlamsizdi. gece ve gündüzün farksız oldugu, ailemle günde 1 kere konustugum, tek amacımın şifa olduğu günler,haftalar,aylar...
bu süre zarfında kendisine bu durumu izah ettim.
yine olumsuz yanıtlar aldım. hep düşündüm, bu denli iyi sandığım insan nasıl bu kadar vicdansız olmuştu ? bu süreç kötü bitti. maddi manevi toparlanmaya çalışmaktan sonra ha gayret dedim bismillah! ama gücüm yokmuş, elimde yine aynı çaresizlik varmış.
bahar dönemi kaydımi yeniledigimde neden kayıt yaptırdın zaten atılacaksin oldu, şimdiki durumlardan dolayı dondurma hakkı tanininca bu talebimi de ilettim. ne yüzle bunu talep ediyosun oldu.
cok kirildim, çok uzuldum. yüksek lisanstan önceki hayatımı düşündüm. işimi, mudurumu, çalışma arkadaşlarımi çok seviyorken işimi bırakıp 1 ay sonra yüksek lisansa başlamıştım. nerede emeklerim?
en çok emegime üzülüyorum, sadece bu. yoksa bir yüksek lisans mezunu olmanın bana çok da faydası olacağını düşünmüyorum artık. çok istersem yine hazırlanır yine başlarım,zor degil.
bölüm başkanım tez danisman onayını verirken "teze gecenlerin %80'i tezi bitiremiyor ve danışmanınla onceden ne kadar iyi olursan ol böyle devam etmeyecek" demişti, gulumsemistim. çok hakliymissiniz hocam. her zamanki gibi.
en kotu haziran 2020'de atiliyorum zaten , ne değişecek ki hayatımda. hiçbir şey. bu yüksek lisans macerasından bana kalan şey kyk kredi borcu. kabul edelim hocam;bu süreci iyi yonetemediniz ve ben bu akademik yolculukta rezil olan taraf oldum.
ha, hayat arkadaşım ile yüksek lisansta tanistim ve aşık olduğum şehirde aşkı doyasıya yaşadım. her zaman içimi ferahlatabilecek yegane nedenim. şimdi üzgünüm,kırgınım,hayallerim sönük ancak birgün "bizim" şehrimizde , bu günleri gülerek yad edeceğiz,biliyorum.

yıllardır hayatımın her anında bana güç veren sözler ile bitiriyorum.
"geçecek,güleceğim ve herşeye rağmen bir şarkı söyleyeceğim..."

devamını okuyayım »