bikereladydiyeydi

  • hippi (409)
  • 948
  • 54
  • 11
  • 3
  • dün

5 aralık 2018 dolar kuru

uretimle ne alakasi var mı ?

eskiden bu ülke dünyanın en kaliteli tütünlerini üretirdi , tekel diye bir kamu kurumu vardı , türk tütünü ile sigara yapardı kalitelisine göre her türlü tüketiciye bunu satardı . yurt dışı dahil .

ne yaptın ? tütüne kota koydun üreticinin anasını belledin şimdi içtiğin nargilenin bile tütünü dışarıdan kaçak göçek geliyor , sigaralarda türk markası kalmadı gibi bir şey.

demir çelik fabrikaların vardı kit elinde , gelen hükümetler kendi yandaşlarını koyardı içine ama hiçbiri satalım parasını yiyelim kafasında değildi , üretim yapılırdı .

özelleştirdin alan sermaye sahipleri yabancı tek tek kapattılar bu fabrikaları ne oldu demir çelik ithal etmeye başladın .

seka kagıt fabrikası vardı kağıt üretirdi devlet destekli tamam yüzde yüz bütün kağıt türünü üretemiyordu belki ama en azından atık kağıt dönüşümü ve basit kağıt üretimi yapıyordu ,

ne yaptın özelleştirdin , alanlar fabrika arazilerine bina yapmak için kapattı hiç etti , şimdi tuvalet kağıdını bile ithal ediyorsun .

fiskobirlik vardı fındık üreticilerine destek verir , dünyaya ihracat yapardı ,türk fındığı kalitesini korurdu ulan okullarda bile bedava öğrencilere fındık dağıtılırdı bu ülkede 90larda ,

ne yaptın kapattın sattın , şimdi fındık üreticisi tüccarların elinde .

çaykur vardı mesela özellestirebilmek icin boyna zarar ettiriyon en son şeker fabrikaları vardı onuda özelleştirdin

bankaları yabancılara özelleştirdin finans sektörünü yabancıların insiyatifine bıraktın

bu ülkede 20 sene önce orta sınıf tofaş şahine binerdi ,bu arabaların yarısı türkiye'de üretilirdi , lüks arabaya binen tek tüktü

ne yaptın o yabancı bankalardan ucuz krediler verdin,herkesin cebine kredi kartı verdin , toplumu tüketime alıştırdın araba , cep telefonu bir sürü gerekli gereksiz ithal ürünleri tükettirdin .

ülkenin yarısından fazlası o yabancı bankalara borçlu yaşıyor artık ,

tüm bu bokları kim yedi ? sonra buraya gelip dış güçlerin manipülasyonu

evet çünkü sen devlet olarak elindeki bütün ekonomik silahları dış güçlere kendi elinle verdin .

artık dolarda artar üretimde düşer , belki iner ama senin yüzünden değil o dış güçlerin senin ile ilgili planları yüzünden .

devamını okuyayım »