bildiginiinsanligasunanadam

  • hırçın golcü (281)
  • 995
  • 25
  • 6
  • 0
  • dün

öğrenciye 16 yılda dil bilgisi öğretemeyen sistem

öğrencisine 12 yılda ingilizce öğretemeyen sistemin bir tık ötesinde bence bu ayıp. çünkü ömrünün çoğunu bu dili kullanarak idame edeceksin.

12 yıllık lise dönemi sonuna kadar olan kısımdaki eğitimden sonra bir de ortalama 4 yıl lisans eğitimi alan bir bireyin kendi ana dilini yazmak bir yana dursun konuşmada bile zorlandığını görüyor ve yaşıyoruz. ne yazık ki uyguluyoruz da. hala daha 'de', 'da', 'ki' nasıl yazılır - kullanılır bilemiyoruz. yeri geliyor yarışma programlarında kendini övmekle bitiremeyen genç dimağların 'da'nın hışmına uğramalarına tanıklık ettik. yeri geldi iş ilanlarında, satılık ev, araba, arsa ilanlarında gözlerimiz kanadı.

sanırım ne yaparsak yapalım buna bir çözüm bulamayacağız. her sene ramazan ayında sakız ile ilgili sorulan o malum soru gibi tamamiyle öğrenip kurtulamayacağız bu cahilliğimizden.

her bakanlık değişimiyle değişen sınav sistemiyle vakit kaybetmekten, en çok benim oğluşum/premsesim başarılı olsun diyerekten direkt onları; 'cevapları bilsin de aman hukuk okusun, aman diyeyim mimar olsun, ceo olsun, doktor olsun ki zaten yazdığını bi eczacılar anlıyor ne gerek var dil bilmeye - dil bilgisi bilmeye mantığıyla jokey gibi sınav sırtında koşturarak yeterince robotlaştırıyoruz. tıpkı ebeveynleri aynı çarkta döneminde erittikleri gibi.

demem o ki bir dilekçe bile yazamayacak nice eğitimli, seri üretim google tarayıcıları yetiştiriyoruz.

sonumuz hiç iyi değil vesselam.

kendimi de kimseden ayrı tutmayarak bu eleştirilerime katıyorum.

acilen sonuçlarla uğraşmayı bırakıp insanlarla uğraşmaya başlamalıyız.

edit: link ekleme

https://www.instagram.com/p/baewbcojsmo/

edit 2; ikame-idame etmek. tşk @cimdigriz

edit 3; tdk sitesindeki bilgiye göre dilbilgisi şeklinde yazılınca bir sonuç çıkmıyor. ayrı yazınca sonuç veriyor.

http://www.tdk.gov.tr/….gts.59ecaea0a070d6.72315336

edit 4: tdk'ya - tdk'ye. bilgi veren yazarlara teşekkürler.

edit 1298 ; edit yapa yapa sözlük bana bu dil bilgisini öğretecek şükür ki.

devamını okuyayım »