bilimkurgusal

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (546)
  • 1108
  • 45
  • 28
  • 3
  • bugün

istanbullu gelin

asmalı konak ile hiçbir ilgisi olmayan bir dizi.

ulan asmalı konak gibi bir şaheserin yanına, sırf köşkler konaklar ve dominant bir anne karakteri mevcut diye, şu dizinin adını nasıl koyuyorsunuz yahu? neyse lafım size değil, esas özcan deniz'e.

sevgili özcan;

asıl derdinin iddia ettikleri gibi sınıf atlamak olmadığını, aslen, sadece bir sınıfa bağlı kalmama mücadelesi olduğunu ben biliyorum. buraları okuduğunu da biliyorum. o yüzden sana altın değerinde bir tavsiye vereceğim. bu diziyi (ve gelecekteki dizi kariyerini) kurtarmak için yapılması gereken 5 maddeyi al ve yapımcının amigdalasındaki en ilkel dürtülerin yerine yerleştir. yoksa bu iş yaş.

1) o crane'ler, dolly salvoları, ihtişamlı panlar falan çok güzel de, "hanımının dizi dibinde iki büklüm oturarak kahve falı bakan genç yanaşmayı" sahnenin ortasına koyduğunuz zaman o iş pek olmuyor. bir yandan varsıl bir ihtişam pazarlarken, öbür yandan malikhanenin içini tulum peyniriye dolduruyorsunuz. bu yaptığınız şey "hem doğulu, hem batılı" aile geleneği tasviri değil. şaka gibi bir karikatür. o evin ufak oğlanıyla bakışarak cilveleşen yanaşmayı, yerde böbrek taşı döker gibi kıvranarak kahve falı bakan yanaşmayı falan biraz törpüleyin.

özet: karakterler çok karikatürize, daha çok tipleme gibi. hayatın olağan akışına uygun değiller, düzeltin, doğallaştırın.

2) anne karakteri çok düz. dümdüz. oyuncuyu da beğemiyorum şimdi, yalan yok. overacting'in dibine vuruyor teyze. fakat asıl mesele, karakterin gerçekten el işi kâğıdı gibi bir derinliğinin olması. yahu, 2017'de "istenmeyen gelin" hikayesi yapıyorsunuz zaten eyvallah, orasını anladık. ama, bari anacığınıza izdivacı istememesi için -seyirciyi de motive edecek- geçerli bir neden verseydiniz yahu. unutmayın, bir dizinin tüm olayı "kötü adamdır." şu haliyle anne karakteri çok sıradan, çok tahmin edilebilir ve epey itici. kötü adamı sevmezsen, diziyi sevmezsin. bu kadar basit.

özet: anne olmamış. sadece olumsuz, şirret, agresif okb'li, aşırı manik ve kindar hallerini öne çıkarmayın, evlatları dışındaki insanlarla da normal bir iletişimi olsun. bir derinliği olsun. teyze kaşını gözünü öyle fazla belertmesin.

3) karakterler "içimizden biri" gibi görünsün diye uğraşmışsınız, gözümden kaçmadı. ama dozu tutturamamışsınız, herkes ayrı telden çalıyor. mesela sen, o bombeli saç modeliyle batı anadolu'nun köklü ailelerinden birinin farklı iş kollarında atılım yapmış zengin fakat kanaatkâr varisi ya da orta yaşın olgun zevklerini süren kaplıca bağımlısı kalender sanayicisi gibi durmuyorsun. bursa'da bebe işi yapan ve aldığı ilk çeki kırdırıp iplikçiye "tahsildar" gönderen nilüferli tekstilci gibi duruyorsun. hele ki süreyya'nın o istanbul üniversitesi eşitlikçi genç bireyler ve halk atılımları sosyal faaliyet koluna ait toplantı odasında unutulmuş gibi görünen yeşil parkasından bahsetmiyorum bile. abartılı.

özet: sanat yönetmeninizi, styling'çinizi falan tedrisatın temel kaidelerine uymaya davet edin.

4) aslı enver'le uyumunuz ne yazık ki mevcut değil. bu biraz da toplumun yaş ve cinsiyet algısındaki katılıktan kaynaklanıyor, ona yapacak bir şey yok. ama madem böyle bir durum mevcut, bir de bunu kanırtacak hamlelerde bulunmayın. mesela ne? aslı çok çok çok iyi bir oyuncu değil, mimik işini daha tam çözememiş. bazı noktalarda coşkusu, siniri, şaşırması vs. çok zorlama duruyor. o yüzden karakterindeki ani yükselmeler / alçalmalar, çocuksu tonlar aranızdaki uyumsuzluğun altını çiziyor. üstelik aslı murat boz'la birlikte olduğu ve bu ilişki çok gündemde olduğu için, insanlar onu olduğundan genç algılıyorlar. (murat 37 yaşında ama sorsan herkes en fazla 30 der.) süreyya'yı "azıcık akçeyle geçinemeyen zavallı genç öğrenci kızçe" modundan bir an evvel çıkartın. daha olgun, ayakları yere basan bir karaktere dönüştürün. kızın gülümsemesi, ışığı, enerjisi falan yüksek zaten, biraz normalleşmeyle işi kotarırsınız.

özet: aslı enver'le uyumunuz yok. olan uyumsuzluğu da kanırtmayın.

5) salih bademci. ulan, salih bademci'yi nasıl middle man yaptınız yine ya? adamın ışığı tek başına herkese yetiyor. şu dizideki en iyi oyunculardan biri adam. bu adama hak ettiği değeri artık bir verin.

böyleyken böyle bir dizi işte.

devamını okuyayım »
08.03.2017 15:59