billions and billions

  • 92
  • 4
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

renk körlüğü

protan kırmızı-yeşil renk körleri buraya! renk körlüğü lensi kullanmaya başladıktan sonra kısa süreli bir aydınlanma yaşadım.

şimdi dostlar bizim kırmızı dediğimiz şey var ya? unutun o kırmızıyı! ulan bildiğin bizim turuncumuz kırmızı denilen renk. turuncudan kırmızıya geçişte çok keskin bir fark yok. yani normal görenlere göre illa ki vardır fakat bizim turuncu-kırmızı anlayışımızdaki geçişle alakası yok. bir turuncu var bir de koyu turuncu var. bizim koyu turuncumuz, normal görenlerin kırmızısı.

gelelim yeşile. bizim gördüğümüz açık yeşil aslında hiç de açık yeşil değilmiş. şimdi biz whatsapp yeşilini açık yeşil görüyoruz değil mi? yok kardeşim bildiğin koyu yeşil bu. baya baya koyu hem de! hatta şunu söyleyeyim normal görenlerde bizdeki gibi bir açık yeşil algısı yok. normal göz vs protan göz tablosuna bakıyorum normal görenlerin açık yeşili, bizim koyu yeşilimiz. kırmızı-turuncu arasında olduğu gibi yeşil-açık yeşil arasında da bizdeki gibi keskin bir fark yok. bir koyu yeşil var bir de daha az koyu yeşil var. bu nedenle normal görenler her türlü sarı ve yeşili anında ayırt ederken biz çok açık yeşil gördüğümüzde sarı mı yeşil mi bir anda seçemiyoruz.

normal mavi ise yine bildiğimiz mavi sadece biraz daha canlı bir mavi. bizdeki daha soluk daha cansız. mavi parıl parıl parlıyor namussuz. yalnız çok açık mavi de çok açık mavi değilmiş bildiğimiz masmavi o da. beyaz mı mavi mi diye iklimde kaldığımız kadar açık maviler çok net mavi.

zaten protan kırmızı-yeşil renk körlüğü kırmızı ve yeşil renklerinin tonlarını farklı görmekten kaynaklanıyor. renk körlüğü testindeki rakamlar aslında çok bariz şekilde ortadayken biz kırmızıyı çok koyu, yeşili çok açık gördüğümüz için sayı ile arka plan renkleri aynı görünüyor ve kitapçıkta sadece turuncu yeşil renk cümbüşü görüyoruz.

ama şunu söyleyeyim, ortada "vay ulan dünya böyle mi şimdi? biz neler kaçırmışız!" diyecek bir durum yok. benim beklentim o yöndeydi fakat kırmızının turuncu, açık yeşilin koyu yeşil olması dışında şaşırmadım. dediğim gibi bizim sorunumuz bu iki rengi farklı tonlarda görmek. aslında kırmızı-yeşil renk körlüğünde bir "körlük" durumu yok. insanlar renk körü denildiğinde "aa şimdi siz hayatı siyah beyaz mı görüyorsunuz" diye soruyor. onlar anopia monokromatik renk körleri. renk körlerinin 2/3'sini oluşturan kırmızı-yeşil renk körleri için hayat kalitesini etkileyen bir durum söz konusu değil.

samimi olmam gerekirse bizim yeşilimiz ve kırmızımız normal görenlerin yeşil ve kırmızısından kat kat daha güzel. alın başınıza çalın normal görüşünüzü bu ne oğlum bokum gibi!

devamını okuyayım »