billions and billions

  • 79
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

humanzee

(bkz: şempanze oliver)

oliver 1958-2012 yılları arasında yaşamış bir şempanzeydi. onu diğer şempanzelerden ayıran özelliği, insana çok fazla benzeyen yüzü ve diğer şempanzelere göre çok daha dik bir şekilde iki ayaklarının üzerinde yürüme eğilimiydi. bir zamanlar kayıp halka ya da "humanzee" olduğu düşünülen bir maymundu. biraz sıradışı görünüşü ve davranışına rağmen, bilim insanları 1990'larda oliver'ın bir insan şempanze melezi olmadığına karar verdi.

http://i.hizliresim.com/8mgj5q.jpg

oliver, 1960 yılında, eğitimciler frank ve janet berger tarafından, 2 yaşındayken satın alındı. satıcıların söylediğine göre şempanze kongo'da yakalanmıştı. bazı fiziksel ve davranışsal özellikleri, bergers'ın, oliver'ın bir şempanze, belki de bir insan şempanze melezi dışında bir yaratık olduğuna inanmasına yol açtı: oliver, şempanzelerden daha yumuşak bir yüze sahipti; her zaman iki ayak üzerinde yürüyordu, hiçbir zaman diğer şempanzeler gibi bükük şekilde ellerini de kullarak yürümemişti; ve oliver, dişi şempanzelerle ilgilenmiyor, onlardan hoşlanmıyordu.

http://i.hizliresim.com/ydbopl.jpg

oliver 16 yaşına geldiğinde, bakıcısı janet berger'a ilgi duymaya başlamış ve onunla çiftleşmeye çalışmıştı. bu nedenle oliver'ı new yorklu avukat, michael miller'a satmaya karar verdi.

oliver'ın sahibi olan michael miller, 1977'de oliver'i, california, buena park'daki enchanted village adlı küçük bir tema parkının ortağı olan ralph helfer'e hediye etti. los angeles times, olası bir kayıp halka veya yeni bir alt form olarak oliver hakkında kapsamlı bir makale yayınladı. oliver daha sonra bir kaç defa daha yer değiştirdikten sonra, 1985 yılında eğitmen bill rivers tarafından satın aldı.

http://i.hizliresim.com/al57p5.jpg

1989 yılında gelindiğinde, bilimsel ve kozmetik testler için hayvanlar kiralayan pennsylvania laboratuarı, buckshire corporation tarafından satın alındı. bazı zorlu testlerden geçirilse de, üzerinde hiçbir zaman deney yapılmadı. fakat 9 yıl boyunca küçük bir kafeste yaşayan oliver'da bazı sağlık problemleri ortaya çıkmıştı. böylece buckshire corporation'ın başkanı sharon hursh tarafından, emekli edilmesine karar verildi.

daha sonraları oliver bir kaç defa daha farklı farklı şirketler tarafından satın alınsa da, sağlığına uygun olmayan koşullarda bakıldığı için 2007 yılında primarily primates sanctuary (ilkel primatlar kutsal alanı) tarafından dava açıldı. mahkeme sonunda oliver'ın primarily primates sanctuary'e verilmesinde karar kılındı.

http://i.hizliresim.com/npqjn5.jpg

oliver son yıllarını raisin adındaki yumuşak dişi olan bir şempanze ile açık alanlarda sessiz bir şekilde yaşayarak geçirdi. 2 haziran 2012 yılında, uykusunda rahat bir şekilde acı çekmeden öldü. primarily primates'in yönetici direktörü stephen rené tello, oliver'ın yakıldığını ve küllerinin primarily primates arazisine döküldüğünü söyledi.

http://i.hizliresim.com/kbk5pa.jpg

chicago üniversitesi'nden bir genetikçi, 1996 yılında oliver'ın kromozomlarını inceledi ve oliver'ın kırk yedi yerine kırk sekiz kromozoma sahip olduğunu ve bir şempanze için normal bir kromozom sayısına sahip olmadığını iddia etti. bilim adamları oliver ile daha ileri çalışmalar yaptılar ve bunların sonuçları american journal of physical anthropology'de yayınlandı. sonuç olarak oliver'in normal bir şempanze olduğuna ve insan şempanze melezi olmadığına karar verildi.

devamını okuyayım »