billyhoyle

  • 79
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

suriyeli istememek

bak güzel kardeşim, bak canım kardeşim, basit basit anlatıyorum;
eziyet çekene, öldürülene yardım etmeyelim demiyorum. sınır komşusu bu sonuçta, insanlık ölmedi, tabiki yardım edelim, fakat;
1. sınırda kontrollü geçiş olmalı/olmalıydı. kaç tane canlı bomba adayı/terörist bu arada girdi belli değil.
2. bu insanlarla ilgili planın olmalıydı. ayrı yaşam bölgeleri ve iş kolları kurman gerekiyordu. iş gücünden planlı olarak faydalanabilirdin.
3. benim babam bu devlet için 30 sene çalışıp emekli olduğunda bir ev almayı bırak bir araba bile alamayacak emekli ikramiyesi alırken, suriyeliye bedava ev vereceğiz diyemezsin!
4. ben seneler boyu dirsek çürütüp o okulları kazanmak için bir tarafımı yırtmışken "al sen suriyelisin, sana sınavsız geçiş" diyemezsin. git o rant sağladığın okullarında okut çok meraklıysan.
5. daha işe bile görmediğim dönem için benden genel sağlık sigortası primleri keserken, al sana her şey bedava diyemezsin. daha doğrusu benden o parayı isteyemezsin. hastaysa tabi yardım edilecek.
6. suriyeli hırsızlık yapar, adam öldürür, kurallı çiğner, bir şey olmaz. neden, çünkü şehrin içinde ve kaydı bile yok.
7. avrupa ile diplomasi pazarlıklarında hadi bu insanları birer kullandın ki kullanılabilir, ama hiç kendi planın var mı acaba. sırf her bir kafayı bir oy görmekten başka bir planın var mı?
8. zorunlu olmadan gelen de bir çok suriyeli var. gayet orada da yaşayabilecekken gelmiş. neymiş esad'ın fikirlerini beğenmiyormuş. bunları da tüm ayrıcalıklardan faydalanıp krallar gibi yaşıyor bu ülkede.

böyle uzar gider aslında. yaptığınız hep onuruyla bu ülkede yaşayan adamları hiçe saymak. köprüyü de ben öderim, kaçak elektriği de ben öderim, hepsini öderim. çalıp çırpmam da. ülkemin şirketinde makine üretirim, sonra ihalede yetkililer yabancı şirketten rüşvet alır, benim verdiğim fiyatın 5 katına ihale kapanır.

yaşasın yerli "malı"!!

devamını okuyayım »
15.07.2016 11:25