bir klonu cok sevdim

  • 370
  • 2
  • 1
  • 0
  • 2 hafta önce

said nursi

muhakkak daha öncede yazılmıştır ama okumaya üşenenler için tekrar edelim.

bu adamın kendine yada müritlerinin* buna atfettiği makam ne? mücedditlik
nedir mücedditlik bizzat abilerin ağzından duyduğum tarifle yazıyorum:

''her yüz (100) sene de bir, islam dinini çağın gereklerine, ihtiyaçlarına göre yorumlayacak bir islam alimi gönderilir!'' (gönderilme meselesinden emin değilim; ama 100 sene gibi spesifik bir zaman aralığı belirtildiğine göre bir atama durumu olduğunu varsaymak zorundayız. o atama da ancak hak teala tarafından gerçekleştirilebilir elbette.) bitmedi! ''son müceddit hz. mehdi a.s.'dır. mehdi'den hemen önceki müceddit ise bediüzzaman said nursi'dir.'' bu hesaba göre mehdi'nin ortaya çıkması ve kıyametin kopması an meselesidir. (kıyametin zamanını da haber veriyorlar böylece) bizzat kendilerinin genç dimağlara anlattıkları said nursi işte böyle bir zat.

burada önce mücedditlik kavramında ki sakatlığı ele alalım:

*bildiğiniz gibi peygamberlerin kimi yeni şeriat getirir, kimi eskisini yeniler.

*allah'ın dini tektir. hristiyanlık, yahudilik insanların hz. isa'nın ve hz. musa'nın şeriatını tahrip etmesi ile ortaya çıkmış fraksiyonlardır.

*hz. muhammed (s.a.v.) son peygamberdir.

adam direk ben peygamberim diye uçamayacağı için mücedditlik gibi suni bir kavram yaratıp kendisine kutsiyet atfetmeyi başarmıştır müritlerinin gözünde. nurcu olsun olmasın konuyu bilenlerin vicdanına sesleniyorum.

*risale-i nurların günümüz türkçesine göre sadeleştirilmesine karşı çıkmak hem apaçık hurafe kokan kısımlarını gizlemeye yönelik basit bir şark kurnazlığı hem de o kitaba-kitaplara kutsal muamelesi çekmek değil de nedir?

*sohbetlerde o kitapları okuma eylemi, dinleyenlerin çoğu anlamadığına göre okunanları eğitim amaçlı olamaz, bir ibadet etme eylemi gibi gördükleri yalan mı?

*insanların anıtkabir'i adı üstünde bir mezarı ziyaret etmesine dudak bükenler. sırf bu adam bir süre yaşamış diye kilometrelerce yol gidip allah'ın barla'sına hacı olmaya gitmiyorlar mı?

*diyelim ki bu adam böyle yüce bir makamın sahibi. diğer cemaatler ne ayak? said'in nursi'nin mücedditliğini kabul ediyorlarsa neden farklı bir yapılanma içindeler islam'ın hak dini olduğunu kabul eden hristiyan gibi. kabul etmiyorlarsa neden dini açıdan bu kadar büyük bir suça sessiz kalıp, milyonların günaha girmesine sessiz kalıyorlar?

müritlerin nasıl kafalarda yaşadığını anlamak için aşağıda ki videoyu izlemek yeterli olacaktır.

http://video.uludagsozluk.com/…a-nurcu-olmak-68108/

devamını okuyayım »