bir ama pir

  • 164
  • 6
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

anneden nefret etmek

bu başlığa yazmak ve içimi dökmek için 1,5 senedir yazar olmayı bekledim. çünkü bu durum öyle bir şey ki, kimseye anlatamazsınız, anlatınca "hayırsız evlat, nankör...vs" olursunuz . evinin içini görmeyen insanlar "annen seni çok seviyor" der. benim annem içinse ben hariç dışarıdaki tüm evlatlar harikuladedir de bir ben nasiplenemedim bu sevgiden. bu basit bir "oluyor yea bizde de öyle şeyler" meselesi değil.
mezuniyetime kep atma törenime evin yarım saatlik uzağındaki törene bile zorla getirilmiş anneyi, bulunduğunuz sıradan adın okunmasını beklerken onun sıkıldığını izlemek hiç hoş değil. ama ardıma bakıp düşününce bu bir şey değilmiş diyorum.
3-5 ay önce annem, bana, "sen isteyerek olmadın ama hamile kalınca da aldırmadım, günah diye..." ... o daha kötü, sırf günah olmasın diye mi doğurdun?.... "tabiki de sen kimsin ki?"... bunu alelade bir ortamda söylendiğini düşünün. (2.çocuğum)
katkı kredimin geri ödemesini nasıl yapacağımı düşünürken, o kredi kartımla ekol gibi beymen gibi mağazalardan kıyafet alıp taksit açmasını da geçtim de, şöyle bir ardıma dönüp de baktım geçmişime, hasta olduğumda hep babam doktora götürmüştür, veli toplantıları, ödevler vs... hep anlatırlar ya "annem başımda gece bekledi" diye, nasıl bir duygudur acaba? birinin odana çorba getirmesi, okuldan geldiğinde yumurta yapmak zorunda kalmadan evde yemek bulunması ya da senin için annenin endişelenmesi nasıl bir şey acaba?
sene 2012'de, bir misafirimiz bana evlenmeyi düşünüyor musun, kızım, bir tanıdık var şöyle şöyle özellikleri..... var, dedi. ben tam yok diyecekken annem ise, yok bizim kıza değil de, benim ablamın kızı var hem o daha uzun boylu çok güzel... dedi.... işin acısı da, bu saçma sapan diyaloğu anlattığım zaman, sen de evlenirsin üzülme diyorlar. . .
yukarıdaki entrylerde bahsedildiği gibi, toplumumuzda analık öylesine kutsal bir olgu kabul edilmiş ki, bir kadın anne olduğunda otomatikmen her tür öz eleştiriden sıyrılabiliyor.
demem o ki, her anne aynı değil, aynı olmasın da, ama bir kadın anne olmadan önce teste tabi tutulmalı, bu kadın annelik yapabilir mi? sağlıklı bir birey kazandırabilir mi topluma diye? çocukluk geçiyor bir şekilde de, açılan yaralar kapanmıyor... ne denirse denilsin bir çocuğu baba değil anne yetiştirir.

devamını okuyayım »
24.04.2016 18:09