bir fincan kakao

  • 387
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

fırat çakıroğlu

"kılıçla yaşayan kılıçla ölür" diye bir söz duydunuz mu? ben ilk duyduğumda, duymak da değil, bizzat yaşadığımda 16-17 yaşımda falandım. o zamanın maocu (şimdinin faşist) partilerinden birine üyeydim, yaşıma rağmen genel başkana çok yakındım, bir üniversite panelinde adamcağız konuşurken başka bir sol fraksiyonun üyeleri sopalarla üstümüze saldırdılar, biz de kendimizi koruduk, ne yapacaktık yani? sayıca üstündük ki, adamlar epeyce hırpalanmışlardı. olaylar yatışır gibi olunca genel başkan kendisine soran gazetecilere söyledi bunu. "yapacak bir şey yok." babında... yıllar geçti, daha bir çok olayla tecrübe ettik ki, hakikaten kılıçla yaşayan kılıçla ölüyormuş.

önceki gün bir üniversite kavgasında ölen fırat çakıroğlu da bu tecrübelerden biri işte. aslında hikaye çok tanıdık; üniversitede iki karşıt grubun en bıçkınları birbirine giriyor, satır, sopa, bıçak... iki taraftan da bolca kan dökülüyor, içlerinden biri ölüyor, öbür tarafta da ağır yaralılar var. tam tersi de olabilirdi, şimdi mezarda olan fırat yaralı kurtulurdu da, başkası ölebilirdi. mukadderat.

bu tür ölümler sembolleştirilir, bu da işin raconundan. onlar gıyabında cenaze namazı kılar, biz de "bizim" tarafta öldürülenlerin anısına sol yumruk kaldırıp, marş okuruz. sonra herkes işine gücüne bakar, sanki kimse ölmemiş gibi ya da başka kimse ölemeyecekmiş gibi.

anormal olan şu; bile isteye bir öğrenci kavgasına karışmış, üstelik -iddialara göre- elinde satırla okul basmaya gitmiş, sağda solda paylaştıklarından anladığımız kadarıyla da şiddet ve iç savaş meraklısı bir gencin ölümünün romantikleştirilmesi.

fırat çakıroğlu, kılıçla yaşamayı seçmiş ve kılıçla ölmüştür. tıpkı burakcan karamanoğlu gibi. (ne çabuk unuttunuz bu ismi dimi?)

minibüse binip, tecavüze uğramasına ramak kala katledilmiş bir genç kızla, bakkala ekmek almaya giden 14 yaşında bir çocukla, cinnet geçiren esnaf tarafından sokak ortasında bıçaklanan muhabirle, polis tarafından kurşunlanan göstericiyle ya da sokak ortasında tekmelenerek öldürülenle tek benzer yönü ölü olmalarıdır.

fazla hümanizm geri zekalılıktır, bunu da bir yere yazın.

devamını okuyayım »
21.02.2015 23:49