biraz uzun ama guzel espiri

  • 445
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

birleşik muhalefet hareketi

çoktan başlamış olup ve sanıldığının aksine henüz güç bile kaybetmemiş hareket.
bir insanın yine bir şekilde 'sosyalist hareketlerin yanından geçmediğim gibi haklarında doğru dürüst bilgi sahibi bile değilim' mesajını vermekte bu kadar ısrarcı olması bile sosyalist hareketler konusunda bilgi kirliliği yaratmasının önüne geçemiyor malesef. mesela; turnusol.biz'in sol siyasetin akit'i olduğunu bile bilmeden haklı çıktığı sanrısına kapılıyor, fütursuz bir özgüvenle entry döşeyip heyecan yapıyorlar, sakin*.

halkevlerinin ne birleşik muhalefete doğrudan dahiliz demişliği var ne de (artık) bir araya gelmeyiz demişliği. hatta 21 eylül toplantısına gelip, zamanında halkevlerine iftira atmış bir kişiyi orada görmeleri sebebiyle ayrılmak zorunda kalmış ve buna rağmen basına açık uzun bir yazı kaleme alıp birleşik muhalefet tartışmalarını sürdürmeye çalışmıştır. bu durum bile aslında sıcak baktıklarını/bakabileceklerini gösteriyor. yalnızca, yazının içeriğinden de anlaşılabileceği gibi eleştirileri ve talepleri doğrultusunda değişim bekliyorlar.

halkevleri genel başkanı oya ersoy'un kaleme aldığı bu tartışma yazısında "bu yazı, genel olarak toplantılarda ifade ettiğimiz görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmak ve toplantıdan ayrılmak zorunda kaldığımız için yapamadığımız tartışmaları ilerletmek amacıyla kaleme alınmıştır."* şeklinde açık açık vurgulaması bile turnusol.biz'in çarpıtma azmine engel olamıyor. üstelik bu yazıya link verip ardından cımbızla cümle ayıklamak kadar yüzsüzlük söz konusu, yani sol siyasetin akit'i tabiri abartı değil. (bkz: turnusol)

malesef hdp'nin tabanındaki turnusol gibi bazı küçük kesimler partinin kendisi kadar sağlıklı değil. birgün gazetesini sürekli olarak karalama ve ulusalcı ilan etme kaygısı, ödpyle ilişkili her türlü haberi manipüle etme çabası gibi durumlarla karşılaşmak mümkün. kendi tabanını seçemezsin, bu onların suçu değil. başka bir örnek; hdp'nin kendisi gayet olgun yaklaşırken hdp önündeki ödp engeli kesinlikle aşılmalıdır, pkk'nin ödp'yi tehtid etmesi gibi söylemlere sahip bazı kesimler de mevcut. bu da turnusol gibi bazı taban oluşumlarının neden sürekli ödp'yi, birgün gazetesini, birleşik muhalefeti hedef aldığına dair basit bir ipucu.

birleşik muhalefet hareketinin forumlarına katılmasına rağmen amacın birleşmeden ziyade birleşik hareket olduğunu, özellikle bu kelimenin kullanıldığını bile öğrenememiş kişiler tarafından fütursuz yorumlara maruz bırakılan oluşum. özellikle birleşik hareket olduğu vurgulanıyor ki her konuda ortaklaşma arayışı yok, dolayısıyla 'birbirini yiyip ayrılma' pek söz konusu değildir. yalnızca, birleşme değilde birleşik hareket olduğu için kendi içinde sert eleştiri ve cesur tavsiyelere rastlamak mümkün.

devamını okuyayım »