birgaripkemanci

  • 16
  • 8
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

27 kasım 2019 albayrak'ın kyk borcu açıklaması

ön not: iki sene boyunca imkanı olmadığı için erteleten, sonradan da günü gününe ödeyen biriyim. eğer değiştirmediler ise zaten sgk kaydınız yok ise erteleme bir sorun teşkil etmiyor. aşağıda yazılan yorum, gerek ödeme şartları gerekse faiz gibi konularda iyileştirme yapılmasını isteyenler için bir iğneleme amacı gütmemektedir.

tanım: şu an için nasıl bir karar alınacağı henüz net olarak belirtilmemiş bir açıklama.

yorum: "önce şu sorunu halletsinler, enayi miyim ödeyeyim, yukarıdakiler neler neler götürüyor siz de bu borca mı takılıyorsunuz?" minvalinde yazılan onlarca giriyi okuduktan sonra bir kez daha emin oldum ki bizim insanlarımızın politikacılara olan sinirinin ve kızgınlığının, suyu kendilerine çevirdikleri ve devleti zarara uğrattıkları için değil de, o mevkilerde bulunup bu imkanlardan! kendilerinin faydalanamadığı için olduğuna bir kez daha ikna oldum.

öneri: devletimiz bir banka gibi davranmak yerine, bu olayı bir "destek kredisi" olarak revize etmelidir. örneğin 4 senede okulunu bitiren kişiler bu desteğin %50'sini ödemeli. uzayan her dönem için %10'luk bir artırım getirilinebilir. bunun yanı sıra geri ödeme süresi 10 sene gibi uzun bir vadeye yayılarak ödeme kolaylığı sağlanabilir. aylık geri ödemelerin kazanılan gelire göre ayarlanması da bir seçenek olabilir.

devamını okuyayım »