biri gitti kaldi 300 spartali

  • 1984
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

enes kanter

nba live serisini ilk oynadığım günden beri nba ile düşünebileceğinizden daha fazla haşır neşir olmuş bir insanım. 23 nisan'da nba stüdyo'ya çıkarmışlardı lan bir aralar. neyse, şu kadar zaman boyunca mehmet okur'un all star olduğu zamanlar dışında hiçbir zaman türk oyunculara aşırı bir sempati ya da antipati duymadım, duymamaya çalıştım. görünce de rahatsız olurum, sikindirik bir maçta bir türk oyuncu 10 sayı atınca youtube'daki videolarının altına "turkish power!!!11!bir1!" yazanlara.

fakat enes kanter'e yapılanlar hakikaten beni rahatsız etti, bu entry'i yazma ihtiyacı duydum. ülkemizin ölürüm türkiyem seviyesinde takılan insanları tarafınca milli takıma katılmayı reddettiği için aforoz edildi kendisi, şimdi arda turan'a yapılan muamele kendisine yapılıyor. kendisi sürekli söylediği gibi kendini geliştirmek amaçlı türkiye'nin eurobasket elemelerinde, tekrar ediyorum iki metreden uzun herkesin milli takımda oynadığı takımlarla karşılaşılabilen eurobasket elemelerinde oynamadı. kendini geliştirdi mi, şöyle söyleyelim. utah jazz gibi nba'in açık ara medya ilgisinden en uzak takımında * preseason'da gösterdiği performans ve yaz boyunca çalışmaları sayesinde bu dönem sırasında nba'in en büyük patlama yapması beklenen isimlerinden biri oldu.

kendisinin normal sezonda gösterdiği ve bazı ccc arkadaşların çok hoşuna giden beklentilerin altındaki performansının sebebi kendisinden daha çok tyrone corbin. nba tarihinin en efsane koçlarından biri jerry sloan'un yerine gelen corbin, kendini kanıtlamak amaçlı larry brown mantalitesiyle elindeki inanılmaz yetenekte oyuncuları yedek oturtmayı seçti. değil enes, kendisinden çok daha hazır ve nba'deki diğer 29 takımda en azından rotasyonda, çoğu takımda ilk beşte yer alacak derrick favors'ı yedek oturtmayı seçti. alec burks, gordon hayward zaten hikaye. al jefferson ve paul millsap ikilisini yedeğe almayı reddediyor adeta.

larry brown diyorduk, kendisinin bu mantaliteyle gelecekte all-star olacak bir mehmet okur ve tarihin belki de en iyi draft'ının ikinci seçimini totalde 10 dakika falan oynatmasını belki hatırlarsınız. onların da önünde ben wallace ve rasheed wallace vardı o efsane kadroda. kadro demişken hayatta en antipati duyduğum kadro olabilir, nefret ettiren basketbollarıyla. wallace bir-wallace iki-tayshaun prince-richard hamilton-chauncey billups. bir de bir indiana maçında olan efsane olaylar düşünülünce bad boys zamanlarının reenkarnasyonu olan bu takımı sevmek mümkün değildi cidden.

konudan çok koptuk ama, geçen paragrafın ilk cümlesini biraz açayım. tarihin en iyi draft'larından biri dediğimiz 2003 nba draft'ının ilk beş seçimi şöyle olmuştu.

lebron james
darko milicic
carmelo anthony
dwyane wade
chris bosh

nba ile alakanız olmasa bile, ilk, üçüncü ve dördüncü isimleri duymuş olmanız kesin. beşinci isim de zaten birkaç nba maçı izlemiş herkesin tanıyacağı biri. peki darko milicic neden sağda solda kendini rezil etti, toparlanır gibi oldu, sıçtı, saçlarını sarıya boyattı, hava atışından kendi potasına sayı atarak ilk defa bir highlight videosunda göründü? bunun nedeni kendisinden daha çok larry brown sevimsiziydi. kendisine bir yerde the human victory cigar (insan zafer purosu diye çevrilebilir kabaca) lakabını kazandıran bu insan, nba'e çok ham ama inanılmaz bir yetenek olarak gelen darko'nun gelişimini engelledi. riskli bir seçimdi, ancak pistons dışında hangi takıma giderse gitsin en azından zach randolph-lamarcus aldridge skalasında bir oyuncu olma potansiyeli vardı. larry brown bunu tamamen yok etti.

ty corbin'in bu anlamsız hareketlerinin de enes kanter gibi bir başka ham yeteneğe aynısını yapabilir. enes kanter çok çalışıyor, orası kesin. ancak bu tip koçların hareketleri genç oyuncularda motivasyon kaybına sebep olabilir. enes'in tek çıkış yolu jazz'in ya kendisini ya da al-sap ikilisinden birini takas etmesi. al jefferson'ı zaten nba'deki 29 takım kesinlikle isteyecektir, millsap de çok çalışkan bir isim ancak takımda tutulması muhtemel.

jefferson gittiğinde favors ilk beşe monte edilir, millsap'in yetersiz defansif yönünü kapamak amaçlı da enes rotasyonda 20-25 dakika alabilir (favors ile de rotasyona girecektir). 20 yaşında, ncaa sebebiyle university of kentucky gibi efsane bir basketbol programında oynama şansını kaçırmış ve basketboldan yaklaşık iki sene boyunca uzak kalmış biri olarak bu onun gelişimi için hayli hayli yeterli olacaktır. onu şu an ilk beşe koyup da double double beklemek saçma olur zaten. enes kanter bir proje. genelde bu tarz "proje"ler başarılı sonuçlanmasa da * * başarılı olduklarında da en büyük yıldızları oluşturuyorlar. jazz'in bu high risk high reward seçimi eğer doğru giderse ortaya çıkacak örnekleri verelim:

kevin garnett,
dwight howard,
andrew bynum.

garnett yamulmuyorsam nba draft'ına direkt liseden dahil olan ilk isim. dwight howard ilk draft'a girdiğinde herkes çok riskli ve çok ham olduğunu, magic'in ilk sıradan emeka okafor'u seçmesi gerektiğini söylüyordu. "okafor kim la?" demeniz gayet muhtemel. eğer nba ile baya ilgili değilseniz fark etmemiş olabilirsiniz, şu anda nba'in hala galibiyet alamamış tek takımı washington wizards'da nene hilario ile ortalama üstü bir front court oluşturuyorlar. andrew bynum zaten enes'in durumuna en yakın isim, sadece üzerinde enes kadar beklenti olmamıştı. los angeles lakers'ın shaq'ın gidişini atlatamadığı, bryant'ın tek yıldız olmaya hala alışamadığı senede 10. sıradan seçilmiş, yıllar boyunca bir sikim olmamıştı. sonuç, nba'in şu an itibariyle en iyi ikinci pivotu büyük ihtimalle. birincisi dwight howard zaten (adınız nemo ise, turuncu-beyaz bir vücudunuz olduğunu, akvaryumda yaşadığınızı ve insanların size japon balığı dediğini duyuyorsanız yukarı bakma ihtiyacı duyabilirsiniz kendisinin kim olduğu hakkında)

neyse, enes'e geri dönelim. enes kanter ilk yıllarında bu katkıyı vereceği zaten bilinen bir oyuncuydu, fakat kaçırılmayacak bir potansiyeldi. şu an rebuilding içinde olan bir takıma gidip inanılmaz bir yıldıza dönüşme ihtimali var. tim duncan olmak zorunda değil, ancak onun yaptığı işleri yaparak yürüyen bir double-double'a dönüşebilir.

utah jazz akıllı bir hamle yapmak istiyorsa jefferson ve millsap'i takas edip backcourt'unu güçlendirir, ileriye de favors ve enes'i koyarak memphis grizzlies gibi bir deney yaratır. randolph dışında kendini kanıtlamamış kadronun ne olduğu ortada.

enes'in önünde daha çok uzun bir yol var. genç yetenek diye lanse edilenlerin 22-23 yaşında olduğu bir ligde * eleştirdiğimiz enes daha 20 yaşında. milicic de olabilir, bynum da. tamamen çalışmaya inatla devam etmesi ve ty corbin'i yanıltmasına bağlı.

baya uzun yazmışım lan, neyse.

devamını okuyayım »
19.11.2012 22:32