bitter cikolata

  • 2905
  • 2
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

fatma nur çelik

kadın olmak hep zordur da bu ülkede kadın olmak başlı başına zordur be fatmacım, bir kez daha hatırlattın bize, içimizi dağlayarak.

daha çocuk yaşta, göğüslerin belli olmasın diye kambur yürümeye alışırsın, sonra kamburluğun geçsin diye dik yürümeye uğraşırsın. yüksek sesle gülemezsin, orospu gibi kahkaha atamazsın. okumaktan başka kurtuluşun yoktur, hoş okumak da kurtuluş değildir çoğu zaman, iş yerinde de taciz edilirsin.

evlenirsin barklanırsın ama hep bir kendini ispat çaban olur, konu komşuya, taksiciye, manava, bakkalın çırağına, sucuya, büfeciye. "ben namusluyum, bana bulaşmayın". namussuz olup topunun canını cehenneme göndermek istersin, gönderemezsin. takside telefonunu sessize alıp kulağına götürürsün, "hikmet abi, nöbetin bitti mi, evde misin sen, tamam abi, taksideyim şimdi, adli vaka oldu mu bugün karakolda?" dersin. oysa evde seni bekleyen tek şey buz gibi soğuk duvarlardır, bilmesin taksici. su söylersin, sucu gelince içeriye seslenirsin "tamam baba, bende bozuk varmış". oysa babanı görmeyeli aylar olmuştur.
mobilyacı eşya getireceğm diye arar, fellik fellik nişanlını ararsın, gelsin de başında dursun adamların diye. gelemezse kapını ardına kadar açar, sokak kapısının önünde beklersin, gelen geçen komşuya "içerde usta var da, ev hava alsın bahaneyle diye" açıklamasını yaparsın.
herkes potansiyel sapık, herkes potansiyel katil, herkes potansiyel hırsızdır. el mecbur böyledir. çünkü daha küçücük bir kız çocuğuyken baban yaşında adamların sokağın ortasında "ooo memeler tomurcuklanmış" dediğini duyar, korka korka eve gidersin. daha o zaman anlarsın herkesten korkman gerektiğini ve kafanda sürekli bir tedbir programlayıcı çalışmaya başlar.

ve sonra anne olursun, sucu geldiğinde 9 aylık bebeğini kucağına alıp açarsın kapıyı, sapıksa da merhameti vardır belki diye dua ederek.

fatma nur bize bu ülkede kadın olmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha anlatmıştır.

devamını okuyayım »
16.10.2012 10:52