biturluaklagelmeyenadam

  • 1737
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

palm yağı

sabah hunharca simit, poğaça, açma börek yiyenlerin eleştirdiği yağ. sayın pek cahiller, o yediğiniz ürünlerin hepsinde palm yağı var ve oran %20 den aşağı değil. şimdi gidip sorsanız üretici bir fırına abi palm yağı ne derler, ama bunların kullandıkları hunharca kullandıkları bitkisel susuz yağ en aşağı %60 palm yağı ve diğer yağların karışımından oluşur. ha ayrıca yediğiniz top kekler, bisküviler, vb. yani endüstriyel gıda bu yağ üzerinden döner.

o mc donalds, burger king patates kızartmalarında ne yağı var sanıyorsunuz veya kova kova tavuklar neyde kızarıyor sizce. hatta size başka bir şey anlatayım, o mis gibi tereyağ kokuyor dediğiniz restoranlarda kokan şey tereyağından ziyade içine tereyağı aroması konulmuş palm yağından başka bir şey değil. memlekette en çok satılan gıda aromasının tereyağı aroması olduğunu da bilgilerinize sunayım.

unipro bu alanda sektör tekelidir. inanın ki her gün 3 tır giren palm yağı en aşağı 5 tır yağ olarak çıkıp iç pazarda tüketiliyor, gerisini siz düşünün. ayrıca ufak firmalarda tanker tanker yağ taşıyıp dolduruyorlar bunları. bakın istisnasız her börekçi, simitçi, kebapçı, pideci, catering şirketi bu yağı kullanıyor. ha çoğu bilmeden kullanır ama kullanıyor.

yani burada palm yağına atıp kesen ama dışarıda yemek yiyen herkes iki yüzlü bence. çünkü palm yağı zararlıysa ki öyle dışarıdan yediğiniz her maddenin içinde emin olun bu yağ var.

devamını okuyayım »