bivalvia

  • kofti anarşist (159)
  • 700
  • 8
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

yunus

yunus, memelilerden olup balinalarla amca oğludur. yani hem yunuslar hemde balinalar hatta foklar, deniz aslanları balık değildir. yunus balığı diye bir şey yoktur.
burada anlaştıysak devam edeyim, bu hayvanlar balinalar cetacea takımının, dişli balinalar odontoceti alt takımı içindeki yunusgiller delphinidae familyasında sınıflanan türlerdir.tür adı saydırmayım şimdi ban çok var inanın.
bu yunus hayvanı balık yer mürekkebi çok sever. sosyaldirler, tamam tiyatroya gitmez belki ama tiyatro yeteneği mükemmeldir, takla atar halkadan geçer öle bakakalırsın. eşini kendi seçer görücü felan takmaz peşine, eşi vefat ettiğinde senden benden çok matem tutar, başkasının karısına kızına bakmazlar hele ortada bir dul varsa o dul herkesin kardeşidir, gerekirse diğer dişi yunuslar bu dulun yavrusuna süt bile verirler, süt analığı işte.sütün rengi beyaz ve tonlarıdır. hamile kalırlar, 7-10 ay arası değişir bu süre ama ortalama 9 aydır, yavru annesinden doğduktan sonra bir müddet süt içmek zorundadır. anne emzirir yavrusunu peşinden ayırmaz diğer arkadaşlarına tanıştırır öle geçinir giderler...
bize çok benzer yaşantıları en büyük fark onlar suda yaşar biz pislikte... onlar da bizim gibi oksijen yakarlar, çiğerlerine çekerek solurlar havayı, en kralı 40 dakika suyun altında kalabilir, sonra yüzeye çıkıp ooh çıktım anasını satayım diyerek çeker oksijeni çiğere.
neyse yunus işte yunus balığı değil.

devamını okuyayım »
11.07.2008 01:10