bkduk

  • çetrefilli (378)
  • 560
  • 5
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

lgbt hakları insan haklarıdır

günlerdir lgbti+ bireylere karşı devlet eliyle işlenen nefret suçuna karşı twitter'da gündeme taşınmış, çok temel bir gerçeği ifade eden hashtag.

lgbti+ bireyler toplumun her kesiminin ötekileştirdiği ve tamamen korumasız olan son derece kırılgan bir grup. lgbti+ bireylerin devlet tarafından anti-fobik yasalar aracılığıyla korunması gerekirken devlet bizzat kendisi nefret suçu işliyor. savcılık nefret suçu işleyen ali erbaş yerine ankara barosu'na soruşturma başlatıyor. işte bu güçlünün "adaleti". işte bu hukuksuzluğun fotoğrafı.

son olarak biriciğim mabel matiz'e de sessiz kalmadığı ve her zamanki gibi sesini yükselttiği için teşekkür etmek istiyorum.

edit: başlık altına yazılan yanlışlardan bazılarını düzeltmek istedim. öncelikle bu bir tercih değil doğuştan gelen bir yönelimdir. aynı zamanda hastalık da değildir. 1973 yılında amerikan psikiyatri derneği, 1993 yılında ise dünya sağlık örgütü tarafından hastalık kategorisinden çıkarılmıştır. hiçbir modern tıp birimi eşcinselliği hastalık olarak tanımlamamaktadır. türk tabibler birliği ve türk psikologlar derneği de buna dahildir.

ikincisi; sırf dini inançlarını öne sürerek "sapkınlık" ve "ahlaksızlık" yazanlar normların kişiden kişiye değişen unsurlar olduğunu neden anlayamıyorlar? evrensel ahlak tanımı yatakta ne yaptığına göre değil, nasıl bir insan olduğuna, hak yiyip yememene, yalan söylememene, hırsızlık yapmamana ve bunlar gibi temel değerlere dayanır. sizin dini inancınız sizi ilgilendirir. buna inanmayan birini ahlak adı altında zorlayamazsınız, çünkü o ahlak senin dininin sunduğu ahlak anlayışı. kaldı ki islam her şeyden önce insanların eşit olduğunu söyler. keşke önce bu tür emirlerini hatırlayıp uysanız.

edit 2: lgbti hakları derken bundan kastın ne olduğu sıkça sorulmuş. aslında çok basit ve temel haklardan bahsediyoruz. herhangi bir heteroseksüel ile eşit insan olduğumuzun kabul edilmesi ve buna bağlı olarak eşit hakların verilmesi. en temelinde de nefret suçlarına karşı yasalar aracılığıyla korunmak. bu ülkede transseksüel bir kadın, hande kader, yakılarak katledildi. katillerini yakalama zahmetinde bile bulunulmadı ve onun gibi birçok kurban daha var. peki neden? çünkü otorite bizi eşit insanlar olarak kabul etmiyor. cinayetimizin cezalandırılmasına bile gerek görülmüyor. işte talep ettiğimiz hak herhangi bir insanla aynı muameleyi görmek, ne eksiği ne fazlası. insan olduğumuzun unutulmaması ve eşit haklara sahip olmak. yani herhangi bir ayrıcalık talebinde değiliz.

devamını okuyayım »