bkl1n3

  • 515
  • 5
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

nihilizm

nihilist olmayı hiç kimseye tavsiye etmiyorum. nihilizm uçurumda korunmasız cambazlık yapmaktan daha tehlikeli. sırf geleceği merak ettiğim için yaşıyorum. bu merakımı kaybedersem gerçekten öleceğim. bu yüzden benim yaşamak için bahanelere ihtiyacım var.

nihilizm, ulu bir akım değildir. özenilecek, öykünülecek bir şey hiç değildir. nihilizm boşluktur. her nihilist, alnına bizzat yaşam tarafından dayanmış pompalı tüfekle yaşamaktadır, tetiğe basacak olansa kendisidir.

insanlık iki yüz yıldır çok süratli bir şekilde çağ atlıyor. mükemmel bir ivmelenmenin en hızlı noktasındayız. bu bilinç sıçraması bu seviyeye gelene kadar çok can aldı ve kan aktı. bu süreçte dinler, gelenekler, imparatorluklar çöktü, tanrı da öldü.

şimdi çok daha üst bir seviyedeyiz ve hayatı bu seviyeye göre yorumlamamız gerekiyor. eski yorumların ve kurumların öldüğünü baştan kabul etmeliyiz, bu kurumların yanlışlığından değil eski kurumların sadece önceki, eski seviyemize uygun olmasından kaynaklanıyor. yani seviyeniz neyse ürettiğiniz malzeme ona göre oluyor. bugün, yeni seviyemizin yeni düzenini üretmenin arefesindeyiz.

toplumun, ebeveynlerin veya dinlerin kişiye verdiği yapay dış hedeflere artık itimat etmeyen nihilistler kendini, kendisinin belirlediği hedeflere adayabilen kişilerdir. onların mutlu olmak gibi ilkel insan amaçları yoktur. nietzsche bunun korkunç derecede zor bir görev olduğunu düşünür çünkü kılavuz yoktur. ayrıntılı bir plan yoktur. kendi belirlediğimiz görevlerin evrensel olmadığını, herkes için iyi olmadığını bilseniz de yine de bu, kendinizi adadığınız şeydir. "übermensch" para ile ya da güç ile erişilebilecek bir seviye değildir. aristokrat falan olması gerekmez üst insanın. temiz düşünce ile bilgiye acıkması gerekir, bilginin her türüne. bu da her birimizin bürünebileceği bir yapıdır.

üstün insan olabilmesi için ilk önce özgür insan olması gerekir. bunun için de tüm eski değer levhalarını kırmak gerekir. zira bu değer levhaları güçlü insanı bastırır ve onu özgür insan olma yolundan alıkoyar. kişi bu değer levhalarını parçalayıp özgür düşünme yetisi kazandığında özgür insan olmuş demektir. ancak nietzsche felsefesini özgür insanda noktalamaz. eğer öyle olsaydı felsefesi tamamen nihilistik olurdu. genelde nietzsche, nihilizmin en önde gelen savunucularından sayılır ancak bu tam olarak doğru değildir çünkü nietzsche özgür insandan sonraki aşama olarak üstün insanı gösterir. bu da nihilizme açılan bir savaştır.

nietzsche'nin üstün insanı hedefleyerek aslında ahlakın kendisine karşı olmadığını söyleyebiliriz. zira üstün insan da yeni değerler yaratarak aslında yeni bir ahlak düzeni kurmuş olur. sadece eskiyi yıkarak yenisini kırmak ile alakalı. yani yapıcı bir yıkıcılık.

"nasıl ki insan için maymun bir alt sınıfsa, üstün insan için de insanın yeri budur."

devamını okuyayım »