black white memories

  • 131
  • 0
  • 0
  • 0
  • 11 ay önce

patricia billings

geobond adı verilen ürünü icat etmiş kadın mucid.

1926'da missouri - clinton'da doğmuştur. heykeltraş sanatçısıdır ve uzun yıllar bu sanat üzerine yoğunlaşmıştır. ne yazık ki, bir sanatçı olarak kariyeri günün birinde aylarca çalıştığı kuğu figürünün birdenbire kırılması ve parçalara ayrılmasıyla sekteye uğrar. özenle tasarlanmış tasarım ve çalışması bir anda yıkılır ve sinirlenir. ardından bu durum için kalıcı bir çözüm arar.

billings uzun yıllar sürecek araştırma sonucunda bodrumunda çeşitli materyaller ve ölçümlerle deneme yaparak "geobond" adını verdiği bir madde ile istediği sonuca ulaşmıştır. ilk önce katalizör görevi gören, alçıtaşı ve beton karışımına eklendiğinde sonuç yıkılmaz bir sıva olur.

o sırada billings, kendisi gibi diğer sanatçılara hizmet edecek, kusursuz bir alçı yarattığını düşünüyordu. kendisinin geliştirdiği karışımın da sıcaklığa karşı oldukça dirençli olduğunu gösteren aslında bir bilim adamı arkadaşıdır. birkaç yıl sonra madde mükemmelleştirilir ve piyasaya sürülmeye hazır hale gelir.

geobond neredeyse yok edilemeyen tasarımların yapımına bağlı olan çok sayıda endüstri ve organizasyonun ilgisini çekmiştir. abd hava kuvvetleri, geobond'u test ederek neredeyse yok edilemez olduğu ve 6.500 derecenin üzerindeki sıcaklıklara dayanabileceği sonucuna varır.

neredeyse yok edilemez olmasının yanı sıra, geobond'da inanılmaz derecede yumuşaktır ve çeşitli şekillerde şekillendirilebilir; mantar, kayrak veya mermer gibi görünmesi mümkündür. geobond başarıyla sıva, kiremit ve yalıtıma dönüştürülmüştür. betonarme ve yama otoyollarını onarmak adına mühendis ve inşaat ekipleri için favori bir ürüne dönüşür.

buluşunun en büyük potansiyeli mühendislik endüstrisinde ortaya çıkmasına rağmen, billings'in ilk aşkı her zaman sanat olmuştur ve tutkusu ile sanat merkezli bir şekilde geobond teknolojisini kullanarak craftcote adlı yeni bir ürün geliştirmiştir.

devamını okuyayım »
19.01.2017 19:36