bogdan yazarovsky

  • 446
  • 25
  • 8
  • 0
  • 6 gün önce

içkinin yasaklanmadığını sanmak

aktroll'lerin ve dinci kesimin her fırsatta ''neyinize karışılıyor, allah'tan korkun'' temalı goygoylarıyla yaratmaya çalıştıkları algıların, kısmen başarılı da oldukları esas mekanizmalarından birisi.

öncelikle serbest olduğu öne sürülen içkilerin 2017 fiyatlarına bakalım.

yeni rakı 70 cl: 88 tl
johnnie walker 70 cl: 225 tl
absinthe polski 70 cl: 350 tl
binboa votka 70 cl: 77.50 tl
efes 50 cl: 7 tl
efes extra 50 cl: 8.50 tl

bu fiyatlar tekel fiyatları. hadi dışarda bir ufak rakı açalım deseniz mezeleriyle beraber maaşın çeyreğini masada bırakıp gidiyorsunuz.

içki keyif işidir. stres atmak, rahatlamak ve sosyalleşmek için içilir. ideolojik zamlarla fahiş fiyata içki içildiğinde, içilen içkiden keyif alınması bir yana, ödenen para içkiden alınacak keyfi de beraberinde götürecektir.

ideolojik zamlar içkiyle mücadelede kullanılan enstrümanlardan sadece birisi. tekel işleten bir tanıdığınızla konuşursanız size fahiş zamlarla orantılı olarak kar marjlarının da her geçen gün çıkarılan yasalarla düşürüldüğünü söyleyecektir.

bu şu anlama geliyor; bir zamandan sonra içkilerin karı işletmeciyi kurtarmayacak seviyelere geldiğinde tekel bayiler ve diğer işletmeler, halihazırda yine fahiş fiyata alınan ve her sene yenilenen tapdk ruhsatlarını iptal etme noktasına gelecekler ve buna paralel olarak içki dağıtımı yapan ticari işletmeler oldukça seyrekleşecek, içki bulmak zorlaşacak.

tüketiciler ve muhalif siyasiler bu duruma sesini çıkaramayacaklar, çünkü en ufak bir itirazda bulundukları takdirde ayyaşlıkla, toplumu içki içmeye teşvik etmekle ve ahlaksız olmakla suçlanacaklar. babayiğidin bir tanesi meydanlarda ''eyy bilmem ne, bu toplumun dindarlaşması seni neden rahatsız etti yahu?! sen ayyaş olabilirsin, benim milletimden yana herhangi bir sıkıntı yok'' diye inlerken arada es verip sütaş ayranını yudumlayacak, bu esnada kalabalıktan gelen ''idam isteriz' sloganlarıyla yüzüne mağrur bir ifade oturtacaktır.

bu arada uyuşturucu ve kaçak içki tüketimi artacak, ki şu anda bile yeterince artmış vaziyette, insanlar sağlıklarını da kaybetme noktasına gelecekler, her gün haberlerde kaçak içkiden zehirlendi, kör oldular haberlerine denk geleceğiz.

internet yasaklarına vpn'le, sigara zamlarına tütün almakla çözüm bulan, saat 22.00'dan sonraki içki satış yasağını avrupa'yla işkillendirip diğer birçok uygulamanın avrupa'daki uygulamarla niye alakası olmadığını sorgulayamacak tıynete sahip içimizdeki bazı liberaller, ''siz de içmeyin, sanki çok faydalı bir şey'' diyerek gizli yalakalık yapmaya devam edecekler.

bunlar referandumdan başkanlık kararı çıksa da çıkmasa da, çok yakın süreçte karşılaşacağımız realiteler olacak. ocak 2017, not alın isterseniz.

şimdiki sürece gelelim. evet, içki bal gibi yasaktır şu anda. kime yasaktır ama, rasim ozan kütahyalı, binali yıldırım'ın oğlu, ahmet hakan gibi sistemin kuklalarına değil, kara para aklayanlara değil, milletin amına koyan iş adamlarının yedi sülalelerine değil; öğrencilere, asgari ücretlilere, asgari ücretlileri geçtim 5.000 tl bandında maaş alıp ailelerine bakmakla sorumlu olanlara, kısacası alnının akıyla geçimini sağlayan öğretmene, memura, beyaz yakalıya ve mavi yakalıya yasaktır.

ama onlar içebiliyor diyenin kalbini kırarım. içki içmek bir tane birayla bir mekanda iki saat oturup sosyal medya hesaplarında paylaşıp yapmak değildir.

içki içmek bir kültürdür. haftasonunu iple çekip cuma-cumartesi akşamı limitleri zorlamaktır içki içmek. arada hafta içi kaçamaklar yapmak, kafa dağıtmaktır.

hangimiz bunu gönül rahatlığıyla yapabiliyoruz?

aileden rahat olanlarımız veya yukarıda bahsettiğim profillerden olanlarımız haricinde?

devamını okuyayım »
30.01.2017 05:13