bok gibi solo calan adam

  • hırçın golcü (285)
  • 795
  • 97
  • 13
  • 1
  • bugün

insanların tek başına bir aktivite yapamaması

çevremdekilerden, ne zaman tek başıma sinemaya, konsere vs. gitsem sürekli işittiğim "yalnız mı gittin?" , "olum söylesen beraber giderdik" vb. sözlerle ve de acıyan gözlerle bakmasından mütevellit farkettiğim durum.

insanlar tek başlarına sinemaya, tiyatroya, konsere, içmeye ve belki de yakın bi zamanda sıçmaya da, ve hatta alışveriş'e yalnız gidemiyorlar gibi bir durum var ortada uzun zamandır farkına vardığım. hayır, sorun benim henüz ruh ikizi bir dost ya da eş bulamamamdan mı kaynaklanıyor bilemiyorum fakat bana oldukça saçma geliyorlar.
çünkü, bana göre bu tür etkinlikler kesinlikle tek başına yapılması gereken etkinliklerdir.

sinemayı ele alalım. evet, film'den sonra film hakkında tartışabilecek biri olur yanınınzda. fakat... filme karar verebilecek misiniz? bir şekilde onun istediği veya kendi istediğin filme gittiniz. ikinizden biri diğeri kadar keyif almayacak. şahsen ben, manchester by the sea gibi bir filmi izlerken buna şahit oldum. ben, filmin durağanlığına ve müziklere, atmosfere odaklanmış, büyük bir hayranlıkla filmi izlerken, yanımdaki arkadaşlarım "bu nasıl film amk, böyle dram filmi mi olur saçma sapan film" şeklinde takılıyorlardı.
keza bu yaz spiderman homecoming filmine arkadaşımla beraber gittiğimde, iron man sahnelerini ağzımdan salyalar akarak ve büyük heyecanla izlerken, yanımdaki arkadaşımın hiç zevk almadan öylece izlediğini gördüm.

konser için yine keza böyle. ortak sevdiğiniz gruba gidersiniz fakat arkadaşınız sizin kadar hayran değildir. ya da tam tersi. fakat yalnızken, hem onunla ilgilenmek gibi bir sorununuz olmuyor hem de istediğiniz gibi kopabiliyorsunuz.

alışveriş konusuna gelince, zaten halen daha neden "evet tek başıma gittim" dediğimde yadırganıyor anlamış değilim. ordu halinde mi gezmemiz lazım? ben yanımda birisi varken yeteri kadar rahat olamıyorum. kararsız biriyim ve boş seçenekleri çok çabuk eleyen ve fakat kalan son seçimlerimde aralarında çokça gidip gelen birisiyim. arkadaşlarım ise genelde almayacakları şeyleri bile defalarca giyip çıkaran, üzerine kafa patlatıp mal mal düşünen insanlar. hayır, adamların en sonunda neyi alacaklarını onlardan daha iyi biliyorum genellikle ve sonunda gidip onları alıyorlar. ayıp olmasın, sıkıldığımı düşünmesinler diye söylemiyorum da "olum bak sen en sonunda bunu alacaksın boşuna diğerlerine bakma" diye.

dışarı çıkma konusuna gelince de biraz karşı tarafı ele alalım. liseden beri sürekli beni buluşmaya çağıran, her seferinde de boş boş oturup saçma konular üzerine muhabbet edip boş yere vakit ve nakit öldürdüğümüz ve hiç de hayır diyemediğim bir dostumla bu yaz tatile gittim.
ve fakat gördüm ki adam beni yanında sadece yalnız gitmiş olmamak için çağırmış. bana videosunu, fotoğrafını çektiriyor. nereye gitmek istese yanında beni de zorla sürüklüyor. isin fenasi, o da icten ice yanlis kisi ile tatile ciktiginin farkinda ve beni yanina yakistiramiyor. bunu da beraber hic fotograf cekip sosyal mecralarda paylasmamasindan cok rahat anladim. ha ne alaka diyebilirsiniz fakat kendisi sosyal medyayi oldukca etkin kullanan birisi. mesela her gece club'a gittik. fakat hepsinde zorla götürüldüm. kaç kere hayır desem de sonucunda hep "buraya yatmaya mı geldin?" tarzı sözlerle karşılaştım. evet anasını satayım. şehir stresinden uzaklaşıp, kafa dinlemeye ve havuza girip güneşlenmeye, keyif yapmaya geldim soktuğumun tatiline.
ama sonuçta ne oldu? 5 günlük tatilde her gece dışarı çıktık ve her defasında bok gibi para harcadık. ne için? rezil, playback yapan popçular için. ağır abiler, localarda otururken onlara hizmet eden bodyguard tipli garsonların bizi itip kakarak geçişleri için. yanımda mal gibi zıplayıp, kafasını sallayan arkadaşıma ayıp olmasın diye gitmek istediğimi söylemez ve kalırken, onun bana "neden mal gibi tüm gece öylece durdun?" demesi için ve tüm bunların üstüne para vermek için. ha en sonunda ne oldu? tatil dönüşü çocuğa durumu usulca anlatıp, iyi bir insan olduğunu fakat kafa yapımızın uyuşmadığını ve artık görüşmek istemediğimi söyledim. karşılığında "sevgilinden mi ayrılıyorsun amk?" tarzı asalakça bir cevap aldım ama olsun. geç olması hiç olmamasından iyidir ve zararın neresinden dönsen kardır demişler.

sonuç olarak arkadaşlar, yalnız bir aktivite yapmaya çekinmeyin. yapın. yeni popüler kültüre ayak uydurmayın. insanın en iyi dostu kendisidir. arada kendinizle yalnız kalın. korkmayın. ve en önemlisi yalnız kalmak isteyen ve ya yalnız aktiviye yapan insanlara acıyan gözlerle bakmayın. zorlamayın onları. hoş şeyler değil inanın.

edit: şöyle bir video varmış konuyla alakalı. @baharda bluescu olan metalci paylaştı sağolsun.

edit 2: yazım yanlışı.

devamını okuyayım »