bonecrusher

  • azimli
  • hırçın golcü (256)
  • 2307
  • 30
  • 9
  • 0
  • dün

yılmaz özdil

elbette yılmaz özdil'in öne koyduğu her fikir doğru değil, yanlış düşündüğü konular da olabilir.
ama yılmaz özdil'in en önemli özelliği, geçmişteki konuları tekrar sunması, unutulanları hatırlatması ve ortadaki gerçekleri yalın hali ile göstermesi.
kendi yazılarını ve fikirlerini de bu çerçevede hazırlamaktadır.
kısa yazıyor olmasına rağmen, diğer köşe yazarları tarafından atlanan konulara değinmektedir. ulusalcılardan nefret ediyor olsanız da kendisini okumanız tavsiye edilir.

bir türlü sevilmeyen, ağzıyla kuş tutsa bile eleştirilecek bir adamdır kendisi.
çünkü yazılarını anlamak için açık fikirli olmak lazım.
sabah abdurrahman dilipak ile kalkan, öğlen yemeğinde mehmet altan düşleyen, akşam mümtazer türköne ile yatan bir kişi anlayamaz yılmaz özdil'i. kafese kapatmıştır kendisini çünkü.
"bu ne biçim yazı, adam sadece enter'a basmış, bokum gibi" diyebilir sadece.
hayatında hürriyet veya cumhuriyet köşe yazarlarını okumamış, sözcü veya milliyet gazetelerini duymamış, en iyi köşe yazarı akif beki ve en iyi karikatürist salih memecan sanan kişilerin yılmaz özdil'in yazdıklarını anlamayacaktır doğal olarak.

ancak anlamıyor olmak "kırk yılda bir, kırk septilyon yılda bir düzgün yazmış" demeyi gerektirmiyor. adamın tarzı bu.
yılmaz özdil özgürlükçü birisidir aslında, izmirli olduğunu ve izmirin serbest yapısını hep gözümüze sokmaktadır.
ancak sizin "özgürlükçü" tanımınız "amerikanın eski liberal ekonomi yapısını destekleyen" veya "fetullahın örgütlenmesini ve devleti kendi anlayışı doğrultusunda oluşturmasını destekleyen" gibi bir karşılığa geliyorsa, evet bu adam özgürlükçü değil. amerika bile daha sosyalist bir ekonomiye doğru geçiş yaparken, zenginlere avanta sağlayan liberal ekonomiyi desteklemese de olur.
zaten yazılarının çoğunda fakirden ve halkın durumundan bahseder.
ekonominin kalkınması, halkın özgürleşmesi, eğitimin gelişmesi gibi konuları yazılarında işler.

vakit gazetesi ve sabah gazetesi okuya okuya "ulusalcı"ları "nazi" zannetmeye başlayanlar, "özgürlükçü" bir köşe yazısı yazdığı için şaşırabilir elbette, çok doğal bir sonuç.
"ulusalcı" veya "atatürkçü" kelimelerini faşizm, darbecilik, idam, komünizm olarak tanımıştır babasından.
bu kişi amerika'daki veya fransa'daki insanlardan "ulus" lafını duyduğunda "vay be adamlar amma gelişmiş, keşke biz de öyle olsak" diye imrenir,
ama türkiye'deki birisinden "ulus" lafını duyduğunda bir anda köpürür, "piş fasist, cuntacı, 12 eylül'ün tekrar yaşanmasını mı istiyorsun" diye bağırır.
kendisini bu kadar kapatmış ve baskılamış birisi için yılmaz özdil'in yazıları da faşizm yakarışlarıdır aslında.

travestilerin yaşam hakkını savunduğu yazısı travesti pazarlamakla ilgili yazısının yanına konulması, ya da fetullahçıların dikte ettirdiği bir sisteme karşı olmasıyla kıyaslanması, yılmaz özdil'in yazdıklarının anlaşılmamış olunduğunu gösterir. bu kişilere yılmaz özdil'in köşe yazılarını, lise edebiyat ders kitaplarındaki paragrafları inceledikleri gibi incelemelerini tavsiye ederim. önce yazının tümüne baksınlar, ana fikir nedir diye. sonra yazıyı farklı kademelere bölüp gruplandırsınlar. bu metod, onların da yazılarını anlamasını kolaylaştıracaktır.

devamını okuyayım »
30.04.2010 10:31