bonecrusher

  • 2174
  • 35
  • 9
  • 7
  • dün

fazıl say'ın 10 ay hapis cezası alması

bu, böyle şekilde alınan ilk karar değildir, son da olmayacaktır. halk tepkisiz, isteksiz, emir komuta zinciriyle hareket eden tavrını sürdürmeye devam ettikçe, bu şekilde kararlar görmeye de devam edeceğiz.

ülkenin problemi kendisine "vatansever" diyenlerin arabasının arkasına atatürk imzası atmak, plakasını kırmızı şerit yapmak, facebook'ta post kasmaktan ibaret olması.
o mahkemenin ertesi gün insan seliyle basılması, o kararı alan adamların yaka paça alınıp polislerin bulamayacağı bir yere tıkılması lazımdı. ancak böyle "ses" duyurabilirsin.
hayır demiyorum ki herkes anarşik olsun, önüne gelene tabanca çekip vursun. öyle tiplere karşı olduğumu da belirteyim.
ama şöyle önemli olaylarda bile tepki göstermekten aciz bir ülkeyiz.

peki neden öyle yapılması gerekli? peki neden bu olay önemli?
şundan dolayı, anayasasında laik ve hukuk devleti yazan bir ülkedeyiz. böyle bir ülkede bu davanın olması bile utanç verici. laiklik ve hukuk kavramlarının artık bu devlette olmadığının bir göstergesidir.
anayasamızda yazıyor, ama sözde kaldı her şey.
artık şeriatcıların hakim olduğu bir yargı ve devlet sistemi var. mahkeme de bunu garantilemiş. o mahkemeye teşekkürlerimi sunuyorum..

adamın yazdığı dörtlük çok da matah bir şey değil.
bazıları diyor ki "bu ömer hayyam'ın değil, başka birisinin". kiminse kimin arkadaş, mesele o değil. istersen direk fazıl say yazmış olsun o dörtlüğü, burda çok daha önemli bir mesele var.
dörtlükte "cennetin meyhane ve kerhane şeklinde görülmesi" fikri eleştirilmiş altı üstü.
ancak bu bile bazı şeriatçılara çok gelmiş. "nasıl olur da ülkede %99.99999999999 kişinin inandığı bir dine laf ederseniz, buna hakkınız yok bre kafirler" diyip arkalarına da bazı cemaat güçlerini alıp bu kararın çıkmasını sağlamışlar.
adam "tüm inananlar salaktır, islamiyet çok kolpa bir dindir, hz. muhammed çok eblek bir adam, dindarların hepsi yakılmalıdır" gibi bir şey dememiş. ama aynen bu şekilde demiş gibi bir linç kampanyası altına alındı.
işte önemli olan da bu kısım. ülkedeki inanç ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan, baskılayan ve faşist bir zihniyet tarafından açılmıştır bu dava.
ve mahkeme de bu adamlara kıyak geçerek ne tip bir hukuk karşıtı konumda olduğunu sergilemiştir.

her türlü haklarımız ve ülke değerlerimiz bir bir gidiyor elimizden.
biz halen "akşam fenerbahçe maçı varmış, galatasaray maçına gidecekmişiz" gibi konuları tartışmaya, karşı futbol takımının taraftarını dövünce "dünyayı kurtarmışız" gibi davranmaya devam edelim.
iyi uykular türkiye, kuzu kuzu her şeyi kabul etmeye devam.

devamını okuyayım »
17.04.2013 00:53