borges

  • 1873
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

1 mayıs'ın işsiz güçsüz serserilerce kutlanması

1 mayis 1886 günü amrikan icsileri grev karari aldi. yaklasik 80 bin isci sekiz saatlik isgünü icin eylemlere basladi. ardindan chicago'da iscilerin üzerine ates acilir. yüzlerce insan coluk cocuk demeden öldürülür. bu olayi protesto etmek icin isciler tekrar alana inerler. kalabaligin dagilacagi sirada buradakilerden provakatör olmasin az biraz kana susamis olani alanin ortasina bomba atar.. ayni anda beklemede olan polisler silahlarini ceker ve coluk,cocuk, yasli, genc demedem kanlar dökülür yerlere..

olayin sonunda dört isci önderi idam edilir. akabinde toplanan amerikan isci federasyonu 14 yer yer 16 saat calismak yerine 8 saat calisma hakki elde edilesiye kadar her bir mayis tarihinde kitlesel eylem karari alir. kisa sürede avrupaya yayilir ve 1919 yilinda alinan sonuc- 8 saatlik calisma hakki- üzerine bir mayis isci bayrami olarak kutlanmaya baslar. yasadigim yerde ve pek cok ülkede de tatildir..

bu bayram insanlarin direnerek, bir kisim gerzegin terör eylemi olarak niteledigi eylemleri gerceklestirerek haklarin alinmasinin bayramidir. iscilerin daha insanca yasam hakki icin alanlara kosup sonuc alinabilmesinin somut göstergesidir. kanlardan, ölümlerden, alanlardaki mücadeleden alir gercegini. bu ölümler sonucu elde ettigi gecmise oranla daha insanca olan yasamdan..

velhasil, daha kazanilmasi gereken haklar, dönüstürmekle yükümlü kilindigi bu gibi onurlu eylemlere imzasini atmis ve atacak olan kitleyi "serseri" olarak yaftalayan gerzekleri yetistiren kosullar vardir.

velhasil, bir kisim güzel insanin daha güzel yasam icin alanlara cikip ortaligi bayram yerine cevirmesinin, dönüstürmek zorunda oldugu kosullarin özene bözene yetistirdigi ahlaken cökmüs saygisiz tiper tarafindan bir baska ifadesidir..

(ara: saygisiz tip)

devamını okuyayım »
28.04.2008 21:52