botamaniaensis

  • mülayim ama sempatik (536)
  • 802
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

kaldırımlar

necip fazıl kısakürek'in tapılası bunalım şiiridir. büyük kentin ortasında çağdaş insanın yaşadığı yalnızlık inanılmaz dizelerle anlatılmıştır. şiirde trajedi havasını okuyucu yer, zaman ve olay olarak inceleyebilir.her dize kendinden önceki ve sonraki dizeye bağlıdır, ama kendi içinde de bağımsızdır. (ruh hali ve manzara)
dekor yani yer; karanlık sokaklardır. yani dar,kapalıve kasvetli ortamlardır. şair bu ağır dekorun ortasında hareketli haldedir. bu hareket içinde kaldırımlar şiirsel yoğunluğu daha iyi hissetmemiz için konulmuştur. kısacası dış dünya sadece manzara değildir, aksine insanın üzerindeki etkisi önemlidir.
zaman; ise gecedir. şairin sadece "o anlık" durumudur.
olay ise sokakta yürümesidir. bu tempo şirin içeriğinde hissedilebilir.

1. kıtadan itibaren yalnızlık hakimdir. korkan insanlar arkasına bakmadığından ötürü şairde arkasına bakmamaktadır. ama karanlığa karıştığı an bitmeyen bir yalnızlık şairi bulmaktadır.
2.kıta da ise içten dışa açılım gerçekleşmiştir. yalnızlık korkusu dış dünyanın ürkütücülüğü ile birleşmiş ve kaldırımlara canlı bir nitelik katmıştır. bunu okuyucu aynı zamanda trajek bir tekor olarak görebilir) kaldırımlar uyanıktır, ve şairi kaldırımlardan başka dinleyen anlayan yoktur. "uzanan kaldırımlar" ise adeta bitmeyen yalnızlıktır.
3. kıtada ise yalnızlık ve korku hali artar. hayaller büyür. sokakta devler görmektedir. bu devler elbette cevapsız soruları temsil etmektedir. yani şair her soruya cevap bulamaz bunu da dış dünyaya yansıtır. toplumda şaire karşı kör gibi davranmakta ve onu yalnızlığa itmektedir.
4. ve 5. kıta da ise toplumda iletişim kuramadığından söz edilmiştir. bunu anne motifiyle şair gerçekleştirirken anne kucağının güvenliğinden söz etmiştir. sığınma yeridir adeta orası şair için. ama artık bu mumkun değildir. cunku şair toplumun dışında kalmıştır. uyandığı yerde yalnızlığı daha fazla hissedecektir.
6. kıta: ürkütücü bir orta çağ dekoru vardır. aç köpekler, korku, yürürken yalnızlık
7 kıta: karanlık içinde şair yokolmak istemiştir. ölümü ister bir ruh halindedir kısacası.
8 kıtada ise ölümü tek çare görerek kaldırımlara veda eder.

devamını okuyayım »
08.10.2007 00:16