boxer kisot

  • 249
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

şaka maka herkesin borsaya girmesi

herkes borsaya girmeye başladıysa, kuaförün hisse söylüyor, kasap alıp satıyorsa, galerici araba alıp satmak yerine hisse önerisine giriyorsa bir doyum noktası oluşmaya başlamıştır ve borsanın özeti olan bu hikayeyi hayata geçirme zamanı gelmiştir; varlığının yarısını kaybetmek istemeyen bütün küçük yatırımcıya en az 3 kez okumasını tavsiye ederim:

“bir zamanlar köyün birine bir adam gelmiş ve tanesi 10 dolardan maymun alacağını söylemiş. köyde çok maymun olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymun yakalamaya başlamış. adam, binlerce maymunu 10 dolardan satın alınca ortalıkta maymun azalmış, yakalamak da zorlaşmış.

köylüler, tam maymun yakalamaktan vazgeçecekken, adam her maymun için 20 dolar ödeyeceğini açıklamış. yeniden heveslenen köylüler, tekrar maymun yakalamaya girişmiş.

maymun sayısı azaldıkça fiyatı artıran adam, bu kez her bir maymun için 25 dolar ödeyeceğini ilan etmiş. ama ne çare ki artık maymuna rastlamak bile çok zorlaşmış.

bunun üstüne alıcı fiyatı 50 dolara çıkardığını, ancak kendisinin bir işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini, yardımcısının onun yerine alım yapacağını söylemiş. fiyat 50 dolar ama ortalıkta hiç maymun yok; köylüler kıvranıyor. yardımcı köylülere bir teklifte bulunmuş:

“şu büyük kafeste topladığımız maymunlar var ya, patron yokken ben onların tamamını size 35 dolardan satayım, siz de patron gelince ona 50 dolardan satarsınız; ben de bu iyiliğim karşılığında sizden maymun başına 1 dolar alırım.”

köylüler büyük bir sevinçle tüm birikimlerini bir araya getirip tanesi 35 dolardan maymunların hepsini almışlar. ve başlamışlar beklemeye, şehirden dönecek patrona maymunları 50 dolardan satıp zengin olmak için…

sonra ne mi olmuş; tabii ki ne adama rastlanmış bir daha o civarda, ne de yardımcısına…”

borsa, tasarruflarınızı yatırıma dönüştürme aracıdır, bir oyun değildir aman dikkat.

devamını okuyayım »