bozdoganli

  • 9703
  • 38
  • 14
  • 0
  • dün

sosyalizm

sosyalizm bitiktir diyen bir insanın (bkz: eto'o bitmiş) , katmadeğer üretmeden salt ticaretle, ve kazandığı parayı da istihdama dönüştürmeyen zenginlerin olduğu bir ülkede, bir evin 5 milyon dolara satıldığında, kademe kademe bunun sistemde nasıl adaletsiz ve işe yaramaz şekilde insanlara pay edildiğini de açıklaması, izah etmesi gerekir. mesele sistem ise, o zaman mevcut sistem buna nasıl izin veriyor, mesele uygulama ise, o vakit zaten her sistem ideal bir uygulamada işe yarayacaktır.

kapitalizmin sahip olduğu ekonomik bunalım ve darboğazlar ortadayken, olabildiğince sığ söylemlerle sosyalizme saldırmak, önyargı ve ahmaklığı yaymanın, bu yolla bazı şeyleri haksız bir şekilde genelleştirip tartışılmaz hale getirmenin çabasından başka bir şey değil.

sosyalizm belki en ideal çözüm yolu olmayabilir, fakat doğru dürüst denenmesine pek de izin verilmedi kapitalist iktidar tarafından. ekonomiyi politikadan bağımsız irdeleyen liboşumsuların, brzezinski açık sözlülüğünde konuşmasını bekler insanlar. çünkü kapitalizm sadece bir ekonomik sistem değil, aynı zamanda iktidarın bir enstrümanıdır, aygıtıdır. haliyle sosyalizmi eleştirirken, buna dair iki üç kelam etmeden yerden yere vurmak akıl sahibi insanın yapacağı şey değil.

eleştirin efendim, ama doğru dürüst eleştirin, biz de ikinci lig takımından kaliteli gol yediğinde sevinen taraftar gibi ayakta alkışlayalım.

devamını okuyayım »
14.06.2015 14:15