bozdoganli

  • 10566
  • 49
  • 7
  • 1
  • dün

12 yaşındaki 4 çocuğun tecavüz skandalı

bir allahın kulu da çıkıp demiyor ki insanın doğasında şiddet, tecavüz vardır, medeniyet bunların kontrol altında tutulmasından başka bir şey değildir.

insanların çocuklarına "vur oğlum kır oğlum, ezilme ez, yenilme yen" dediği, bundan keyif aldığı bir toplum haline geldik, böyle değildik ama şu anki durum bu halde. bunu söyleyenler de hani okumamış cahil insanlar falan değil, bizzat üniversite mezunu ebeveynler, o halde toplumsa "şiddetin kutsallaştırılması"na dair bir konsensus olmuş değil mi? bu varan 1.

varan 2;

bir çocuk, 12 yaşına kadar televizyonda ne görüyor, etrafından ne duyuyor. çocuklar hiçbir zaman salak olmadı ki, bu tarihin başından beridir böyle, çocukların gözleri kulakları zehir gibi açıktır, algıları açıktır. soma'daki maden faciasından tut da rüşvet operasyonlarına kadar her şeyin tek bir özeti var: "güçlü olan kazanır". aziz yıldırım ne diyor "gücün varsa in hakem odasına", tayyip erdoğan ne diyor, "gücü olan hadi durdursun". türk toplumunda orman kanunları geçerlidir, "gücü olan durdursun, gücün varsa yap, paran kadar konuş." tüm bunlar çocuklara ne mesaj veriyor? eğer zayıf düşersen yok olursun, çocuklar da bir rol model olarak zayıf olmaktan kaçınıyorlar, bunun kendisi bir zayıflık, bir zafiyet, medeniyete ve toplumsal huzuru sağlayacak olan toplumsal barışa karşı bir tehlike, fakat bunun suçlusu ne doğrudan eğitim sistemidir ne de insanın kirli doğası, bunun tek sorumlusu şiddeti olağan, adaletsizliği olağan kabul eden ve bunu koyun gibi izleyen türk toplumudur.

şimdi burada 12 yaşındaki çocuğu suçlayabilirsin, ki bana göre o çocuklar suçludur evet, fakat yarın 6 yaşındaki çocuklar birbirini kestiğinde ne yapacaksın, 4 yaşındaki çocuk arkadaşını kasten öldürdüğünde peki? bu çocuklar sizin yansımanız, bu tecavüz türk toplumunun gelecek nesiller armağanıdır.

hrant dink'in eşi rakel dink, kocası öldürülmesine rağmen şu asil sözleri sarfedebilme yürekliliğini göstermişti zamanında: "yaşı kaç olursa olsun; 17 veya 27, katil kim olursa olsun, bir zamanlar bebek olduklarını biliyorum. bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim…"

(bkz: bir bebekten bir katil yaratan karanlık)

senin sistemin artık o denli yozlaşmış ki, katil ya da tecavüzcü yaratmak bir politik araçtan çıkmış, bir sosyolojik olağanlık noktasına dönüşmüş. bu neyi gösterir, toplum genel haliyle şiddetin nesnesiyken öznesine dönüşmüştür, işte bunun ebeveynler tarafından sindirildiğini, özümsendiğini gösterir. bu dört çocuğun ebeveyni ne diyebilir şu saatten sonra? bu kişiler fakir ya da varlıklı olsun, neyle savunabilir şu durumu, o çocuk dünyaya boş bir beyinle gelip 12 senede arkadaşlarıyla organize tecavüz planı yapabilecek noktaya geliyorsa bu ülkede bir çok şey raydan çıkmış demektir.

devamını okuyayım »
16.11.2014 16:08