bozdoganli

  • 13018
  • 167
  • 22
  • 0
  • evvelsi gün

ekşi itiraf

bugün internetten midem bulandı. 2021 senesinde hala mezheple, etnik kökenle kafayı bozmuş, nefret dolu insanların olduğunu görüyorum. dahası, bunların oyunlarına gelen gerizekalılarla dolu bir internetimiz var. diyecek söz kalmadı. bu dünyada insanların kalpleri arasına duvar ören herkesin canı cehenneme. şu videocunun dediği gibi 40 yaş da değil, 30 yaş hatta 25 yaş altına sesleneyim ben de, nefreti yaşatan insanlardan ne kendilerine ne başkalarına hayır gelir. gözünü nefret bürüyen hastalıklı insanlara prim vermeyin. bu bok çukuru internetin de aklınızı sulamasına izin vermeyin. bu dünyada çok boktan bir zamana denk geldik hepimiz, malesef tüm teknik gelişmelere rağmen insan sosyal evrimini tamamlayamadı. dahası, bazen konuşmak, bazen tartışmak anlamını yitiriyor, bir anlam buharlaşması hissediyorum. gönüllerde iyilik yoksa, tartışmak sadece şeytanın avukatlığını yapmaktır. hangi taraftan olursa olsun, insanın içinde haset varsa, o insandan bir bok olmaz, ister sağcı ister solcu olsun farketmez, ister okumuş ister cahil olsun, hiç farketmez. vatansever sanarsın ya da entelektüel ve solcu, yok kardeş, içinde iyilik yoksa, sevgi yoksa, haset varsa, o hasetle heyecanla konuşyorsa bil ki o insandan bu dünyaya da kendisine de hiçbir fayda yok, o hıyar gelmiş hıyar gidecek. bunu da anlamak için sadece böyle insanların gözlerine ve tebessümlerine bakmanız yeterli, gözlerinin için gülemiyorsa, kendini rahat bırakıp tebessüm edemiyorsa, ağzı kulaklarına varamıyorsa, ya da böyle olduğunca çok çirkinse, ruhani bir uyumsuzluktan gelen çirkinliği varsa bil ki o insandan ne kendisine, ne başkasına hayır gelir.

bu ülke, bu dünya ne çektiyse işte bu karanlık karakterli insanların hasedinden çekti arkadaş. sağcı ya da solcu, haset varsa o insandan medet umma, sözünü dinleme, onun sözlerine değil, kalbinden çıkana bak. bak ne diyorum, düşmanına kızgınlıkla bağlı olan, ancak düşman yaratır, onun meselesi fikir falan değil, geçmişten gelen haklı ya da haksız bir hasetin kurtarma yazılısını yapmak. böyle insanlar sevemez, böyle insanar yaşatamaz, yaratamaz, bunlar bir şey üretemez, en nihayetinde sadece yıkmak isterler, hırçın ve hasetli gözleriyle nefretle bakarlar. ne savunduklarının bir önemi yok, ne kadar entelektüel göründüklerinin, bilgili olduklarının, ne bileyim özelliklerinin, vatansever ya da solcu görünümlerinin bir önemi yok, bunlar hasta insanlar.

genç insanlar bunu görün, yüreğinde güzel duygulara yer olmayan, çığırtkanlık yapan, bağıran çağıran, hedef gösteren insanların tek derdi kavga. kavganın kimseye bir faydası olmamıştır, kavga sadece gelecek kavgaların tohumlarını eker ve bu habil ile kabil'den beri insanın en büyük sorunudur zaten. sen çektiğin acıyı onurla sırtlayıp taşıyabilir ve kavgaya karşı direnebilirsin, o zaman yaşatırsın, o zaman insalar görür "bak bu adam, bu kadın yaşatıyor, bunun içinde iyilik var", böyle insanlar, umutları ve sevgileriyle düşmanlarının bile kalbini kazanır, ama o diğerleri, haset dolu olanlar, onlar sadece düşman yaratır çünkü onlar düşmanlıklara bağımlıdırlar, içlerindeki hasetin ifrazatını dökmek için.

sağ ya da sol, x ya da y, bu ayrımlar roma döneminden beri var, halkı bölüp insanları yönetmek için. insanlar hakikatte sadece tek bir konuda ikiye ayrılırlar, hasetli olanlar, ve içleri sevgi dolu olanlar. genç ya da yaşlı, her kimsen ve bunu okuyorsan, içinde haset varsa o acı kaynağından kurtul yoksa vicdanın, senin hayat boyu varoluşsal hapishanen olacak. dinlemeyin şu beş para etmez insanları, hangi tarafta olursanız olun, intikam yemini eden hiçbir insanı dinlemeyin, bunlar hep haset doludur. hangi tarafta olursanız olun, hep itidalli, içi sevgi dolu, gerçekten değer üretmek isteyen yapıcı insanları okuyun, dinleyin. çünkü onların ruhu temiz, mesele akıl meselesi değil dostum mesele kalp meselesi. fikirlere göre insan seçmeyin, kalbe göre seçin, kalbi vicdanı varsa, sen solcusun o milliyetçi, sen milliyetiçisin o solcu farketmez, anlaşırsın, çünkü vicdanlısıdır. inan vicdansızlar da böyle farklı fikirlerden olurlar, onlar da aralarında anlaşırlar, kavga etmek için. vicdansızlar hep aynı tiptedir, savundukları fikirden bağımsız insaları bölmek ve kavga çıkarmak isterler, acımazlar, düşman bellediklerine yabancılaştırmak için kıçlarını yırtarlar. bunlar kötü insanlar.

hani pan'ın labirenti diye bir film var, oradaki küçük kızın kaçtığı hayal dünyası, vicdanlı insanların dünyasıdır. o kıza bu dünyayı dar eden insanların dünyası da, cehennemin dibidir. bu iki dünyadan birini seçeceksin hayatta, hayali seç ki gerceğimiz barış olsun.

dost tavsiyesi sevgili okur, yüreğin bir başkasının yüreğinde ruhun temizliğini görüyorsa fikirler boş, bomboş. eğer yüreğinde haset varsa, gene fikirler bomboş, okunulan kitaplar boş.

barışı seç, iyiliği seç, vicdanı seç, sevgiyi seç, dostluğu seç. yoksa nefret tohumuna gebe olan her ruh gibi, bütün bir hayatın, vicdan azabıyla dolacak, bastırsan bile bilmediğin bir huzursuzluk iki yakanı boğacak.

devamını okuyayım »