brandyyy

  • 393
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

barclays atp world tour finals 2011

başlamasına sadece 3 gün kalmış olan, avustralya açık ile birlikte en sevdiğim tenis turnuvası. tabi bunda o2 arena'nın harika atmosferinin de etkisi var.

dün kuralar çekildi ve nispeten dengeli denilebilecek gruplar oluştu. yine de nadal'ın göstereceği performansa bağlı olmak kaydıyla b grubunda ilk 2 mücadelesinin daha çekişmeli geçeceğini düşünüyorum.

a grubunda yer alan novak djokovic turnuvaya katılan 8 tenisçi arasında, roger federer ile birlikte bu turnuvada daha önce şampiyon olmuş tek isim. 2008 yılında o zamanki ismi tennis masters cup olan ve şangay'da düzenlenen turnuvayı finalde davydenko'yu yenerek kazanmıştı. nole'nin geçirdiği olağanüstü sezonun üzerine söylenecek çok fazla şey yok aslında. federer'e karşı yaşadığı mental sorunlardan nispeten arındığı, nadal üzerinde inanılmaz bi dominasyon kurduğu, katıldığı 4 grand slam'den üçünü kazanıp, bir tanesinde de yarı final oynadığı ve 5 masters turnuvası kazandığı sezonu tanımlayacak tek tabir efsanevi olsa gerek. pek tabii bu inanılmaz performansı sergilerken sarfettiği inanılmaz efor, yorgunluk ve ufak tefek sakatlıklar gibi yan etkilere yol açınca sezon sonu yaklaşırken ufak bir inişte kaçınılmaz oldu. basel'de kei nishikori karşısında ki -büyük ihtimal sakatlığına bağlı- silik performansını görünce paris masters'a katılmayacağını ve londra'ya kadar dinleneceğini düşünmüştüm, o dinlenmek yerine oynamayı tercih etti. böylesine muhteşem geçen bir sezonun ardından dahi londra'ya en büyük favori olarak gelmiyorsa bunun sebebi biraz da sakatlığının ciddiyeti konusunda ki belirsizlikler. kendisi hakkında daha sağlıklı yorumları pazartesi akşamı berdych ile oynayacağı maç sonrasında yapabiliriz.

gelelim a grubunun ve de bana göre federer ile birlikte turnuvanın favorisi olan andy murray'ye. britanyalıların grand slam özlemine bu sene de son veremesede, katıldığı tüm grand slam'lerde en az yarı final (avustralya açık'ta final gördü) görerek nispeten başarılı ve istikrarlı bir sezonu geride bırakmak üzere. dahası amerika açık sonrası oynadığı maçlarda 18-1 gibi etkileyici bir seriye imza attı. bangok'ta nispeten düşük profilli turnuvayı kazandıktan sonra, tokyo açık'ı finalde nadal'ı yenerek kazandı, yetmedi shanghai masters'ta david ferrer'i yenerek ünvanını korudu. bu formuyla paris'e en büyük favorilerden biri olarak gelse de çeyrek finalde üstelik ilk seti almasına rağmen berdych'e kaybetti ve bizleri keyifli bir federer - murray yarı finalinden mahrum bıraktı. kendi evinde oynaması lehine mi aleyhine mi olacak turnuva ilerledikçe göreceğiz. ritmini bulur ve sezonun ortasında bu yana süre gelen istikrarlı performansını sürdürüse gruptan lider olarak çıkacağını ve final oynayacağını düşünüyorum. tabi hiç beklenmedik bir anda self destruction button'a basma ihtimali, dolayısıyla benim bu yazdıklarımı anlamsız kılma ihtimali her zaman mevcut. ha birde o itici anne'nin boyunduruğundan kurtulmalı artık,her an maçın ortasında sahaya girip sırtına havlu koyacak gibi duruyor kenarda, ben tedirginleşiyorum ekran başında murray ne yapsın.

david ferrer'in guruptaki kaderi biraz da djokovic'in sağlık durumuna bağlı olarak göstereceği performansa bağlı. geçen yıl sezon sonu finallerinde maç kazanamamış olması da ekstra motivasyon unsuru olacaktır kendisi için. head to head'te üstün olduğu berdych maçını kazanması lazım öncelikle. gruptan çıkması uzak ihtimal gibi geliyor yine de. kısfmet.

soderling ile birlikte turun en sevmediğim oyuncusu olan tomas berdych inişli çıkışlı tabirinin hakkını tam olarak veren bir sezon geçirdi. avustralya açık'ta oynadığı çeyrek final dışındaki grand slam turnuvalarında hayal kırıklığı yarattı. buna rağmen sezonun sonlarına doğru toparlanma sürecine girdi ve verdasco, tsonga ve marin cilic gibi rakipleri yenip pekin'deki 500'lük turnuvayı kazandı. ardından şangay ve basel'de erken turlarda elenip bizleri pek şaşırtmasa da, londra'dan önceki son turnuva olan paris masters'ta andy murray'nin 17-0'lık serisine son verip yarı final oynama başarısını gösterdi. pazartesi akşam seansında djokovic maçıyla açılışını yapacak. djokovic beklenen performansı gösteremezse, 2.lik için favorim kendisi.

b grubu ile ilgili değerlendirmeleri bir sonraki entry'ye saklıyor ve şimdilik huzurlarınızdan ayrılıyorum. esen kalın sevgili tenis dostları.

devamını okuyayım »
16.11.2011 15:34