breton

  • 9
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 ay önce

samos

ulaşım kuşadası ve sığacık/seferihisar olmak üzere iki limandan gerçekleşiyor. kuşadası'ndan hareket samos merkez vathy limanına, seferihisar sığacık'tan hareket ise karlovasi limanına gerçekleşmekte.

bir çok seyahat bloğu okudum. hemen hemen hepsi adadaki tecrübeleri ile ilgili yazılmış. adaya gidiş ve kapıda vize ile ilgili detay ya çok az ya da yok denilecek kadar az ve kısa. benim gibi araştıran olursa işine yarayacak sırası ile bir takım bilgiler paylaşıcam.

kapıda vize:

1-) 4.5 ay geçerlilik süresi kalan eşimin pasaportu ile kapıda vize almayı planlıyorduk. bu konu ile ilgili özellikle belirteyim dönüş tarihinden sonra olmak üzere bordo pasaport için minimum 6 ay, yeşil pasaport için 3 aylık geçerlilik süresi şartı bulunduğunu kapıda vize sırasında tur acentalarında rehberlik yapan bir tur rehberinden öğrendim. lakin buda kesin bilgi değil. bu konuda çok uyuz olmuş durumdayım. neden ? gitmeden önce pasaport geçerlilik süresi ile ilgili bir çok tur firması ile irtibata geçmiş ve en az farklı 10 kişiden bilgi aldım. bordo pasaport için kimi en az 3 ay, kimi en az 6 ay geçerlilik süresi olması gerektiğini söylüyor. vfs global'ın bodrum ofisi ise daha da ilginç olarak 90+15 gün daha geçerlilik olması gerektiğini belirtti. biz 4,5 ay geçerlilik süresi kalan bordo pasaportumuz ile net bir bilgi olmamasına rağmen her türlü riski alarak biletlerimiz aldık. adaya vardığımızda ise uzun bir bekleyiş sonrası kapıda vizemizi aldık.

2) vvize ücretini ve evrakları beraber aynı kargo zarfının içine koyarak tur acentası firmaya seyahat tarihimizden en az 3 gün önce ulaşacak şekilde kargoladık. vize ücretini evraklar ile beraber kargo zarfına koyuyorsunuz.

adaya yolculuk;

seyahat tarihinden bir gün önce istanbul'dan sığacık'a doğru yola çıktık. aklımızda arabayı sığacık'a gittiğimizde güvenle bırakabileceğimiz bir otopark bulup bulamayacağımız, sabahın köründe feribot için biniş kartımızı alabileceğimiz açık bir ofisin olup olmayacağı soruları var. beni en çok geren bu soruların çoğuna sağlıkla cevap bulabileceğimiz ne bir gezi bloğu ne de tur acentası firmasından aldığımız bir bilgi olmaması. her neyse sabah 04:00 gibi sığacık'tayız. sığacık merkezde otopark mevcut fakat limana uzak. teos marina'nın ise kendi otoparkı mevcut ve günlük 20 tl. feribota binmeden önce limanın kendi otoparkının günlük 10 tl gibi bir ücreti olduğunu öğrendik. liman dışında aracınızı park edebileceğiniz sağlı sollu giriş yolunun(rampanın) kenarları mevcut. boş yer bulabilirseniz park edebilirsiniz. lakin gece geç saatte geldiğim için burayı gözlemleme fırsatım oldu. bana pek tekin gelmedi açıkcası. ayrıca daha önce burada araçların lastiklerinin patlatılığını okumuştum. otopark parası vermemek için buraya park edilmiş lüks araçlarda gördük. sonuç olarak yer bulursanız liman dışına ücretsiz, isterseniz ücretini ödeyip limana park edin. ben pimpirikli adamım 5 günlük ücretini ödeyip kafam rahat olsun diye limana bıraktım aracı.

07:30 gibi limanın kapısı açılıyor. feribot için biniş kartınızı pasaport kontrolü öncesi feribot şirketinin limanda bulunan görevlisinden alabiliyorsunuz. yurt dışı çıkış harcınızı ödemediyseniz feribot biniş kartınızı alırken aynı kişiden satın alabilirsiniz.
aday varış 2 saatten biraz fazla sürüyor. iniş esnasında erken davranmak istedik fakat önce çocuklu yolcular, sonra günübirlikçiler, sonra vizesi olanlar ve en son kapıda vize alacakların alınacağı söylendi. sıralama bu şekilde olduğu için kapıda vize için feribottan erken inmek için boşuna acele etmeye gerek yok. kapıda vize olayı bir sene daha uzatıldı fakat seneye ne olur bilmiyorum ama siz siz olun kapıda vize ile gelmeyin. en sona kalırsanız tahmin etmeyeceğiniz kadar uzun süre (4-4.5 saat gibi) bekleyebilirsiniz. bu yüzden adaya gelmeden önce vizenin alınıp gelinmesini önemle vurguluyorum. eğer bu limandan seyahat ediyorsanız özellikle önceden araç kiralama işini ayarlamanız yine yararınıza. biz kokkari'de ki otelimiz için(19 km) kiralık araç kalmadığı için taksi ile gitmek durumunda kaldık. (kapıda vize olayı yüzünden araç kiralama işini salladık açıkcası) taksi her 100 mt için 0,25 cent ile ücretlendirilmekte. ada içi yerel otobüsler çok sık olmasada var fakat karlovasi limandan çok uzakta bir yerden hareket ediyor. eğer yerel otobüsü kullanacaksanız otobüsün kalktığı yer karlovasi hastanenin orda. saatleri ise burada. limandan buraya taksi ile gidip daha sonrasında yerel otobüs ile istediğiniz yere gidebilirsiniz. hareket saatleri seyrekte olsa adanın bir çok noktasına bu otobüsleri kullanabilirsiniz.

yolculuk ile ilgili benim en çok ihtiyacım olan ama ulaşamadığım bir çok önemli olduğunu düşündüğüm bilgiyi paylaştım. ada için bir kaç daha vurgulamak istediğim şey var. nerede okudum hatırlamıyorum ama konaklama için birisi ısrarla kokkari bölgesinde kalınmasını tavsiye etmişti. iyi ki onun tavsiyesine uyarak rezervasyonumu bu bölgede yapmışım. adada kalabileceğiniz en güzel bölge kokkari'dir. gideceğiniz en güzel iki beach (lemonakia ve tsamadou) bu bölgede. biz 5 günlük tatilimizi bu bölgede gerçekleştirdik. tüm yunan adaları için geçerli olan araç kiralayın tavsiyesi bu ada içinde geçerli. bir günlük araba kiralama ile bütün adayı turlamak mümkün. ağustos yüksek sezon olduğu için araç kiraları minimum 50 eurodan başlıyor. biz kokkari'de 40 eurodan bir günlük boş araç bulduk. 20 euroluk benzin ile adanın tamımını neredeyse dolaştık. daha ucuz ücretlere motorsiklet veya atv kiralayabilirsiniz fakat kavurucu ağustos sıcağında bizim için hiç cazip edici seçenekler değildi. kokkari'den sonra adanın en çok huzur verici bölgesi güneyde kalan pythagoreio. adanın kuzey kısmı için deniz taşlık, güney kısmı ise kumluk. pythagoreio bölgesinde uçakların kalkış ve iniş yaptığı yerde yüzmek çok keyifliydi. lemonakia ve tsamoadou beach harika. tsamadou beach için söyleyebileceğim plajın sağ kısmında yer alan çıplaklar plajına dikkat. plajın en solunda yer alan navagos beach'i kesinlikle deneyin. şezlonglar ücretsiz ve müzik ile beraber çok güzel bir beach havası söz konusu. birde son tavsiyem buraya gelmeden önce büyük olasılıkla tripadvisor kurcalayacaksınız. manolates köyüne muhtemelen gideceksiniz. eğer giderseniz köyün en tepesinde lukas'ın yeri var. köyün içinde tabelaları takip ederek bulabilirsiniz. manzara harika ama yemekler nasıl bilemiyorum. en azından yemek sonrası kahve için deneyebilirsiniz.

edit: karlovasi limanı ve sığacık için duty free yok. o yüzden dönüş öncesi alışverişinizi yapmanızı önemle tavsiye ederim.

devamını okuyayım »
23.08.2017 01:34